Přinášíme vám denní souhrn událostí ze dne 21. 5. 2021
Arenberger dodal Babišovi dokumenty o majetku, premiér je posoudí
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) předal dnes odpoledne premiérovi Andreji Babišovi (ANO) dokumenty o svém majetku. Na dotaz ČTK to uvedly mluvčí ministerstva Jana Schillerová i úřad vlády. Média v minulých dnech upozornila na nedostatky v ministrově majetkovém přiznání a další záležitosti. Arenberger je přesvědčen o tom, že se žádného zásadního pochybení nedopustil a dokumenty to dokládají. Jak s obsahem materiálů po víkendu naloží Babiš, je podle ministra na něm.
Arenberger dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že premiérovi odpoledne osobně předloží všechny materiály, o které žádal. “Ten šanon je asi 15 centimetrů tlustý. Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo, kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru, k nějakému zásadnímu pochybení,” uvedl na tiskové konferenci ministr. Jaký bude mít obsah dokumentů vliv na jeho další působení ve vládě, je podle Arenbergera na Babišovi.
Arenberger podle Seznam Zpráv přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně vyšší majetek a příjmy, než udával v předchozích letech. (Zdroj: ČTK)
Odbory a firmy žádají prodloužení Antiviru, Maláčová chystá řešení
Odbory a zaměstnavatelé vyzývají vládu, aby prodloužila vyplácení příspěvků na mzdy z programu Antivirus do konce června. I poté by se ale podle nich mohla zachovat podpora pro pracovníky v karanténě či pro podniky, pro které by dál platila omezení. ČTK to dnes řekli viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Antivirus má skončit na konci května. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla ČTK, že připravuje návrhy případného dalšího fungování. Rozhodne kabinet.
“Máme celkově pět scénářů. Jsme připraveni na všechny možné situace, které mohou nastat. Pracujeme s různými rozpočtovými variantami,” uvedla ministryně. Rozhodující podle ní bude epidemiologická situace. “Pokud nebude rozvolněno, tak se Antivirus musí prodloužit. Platí ale i opačná logika. Pokud bude vše rozvolněno, tak jsem velkou zastánkyní toho, aby se Antivirus vypnul,” řekla Maláčová. (Zdroj: ČTK)
Benešová hledá Zemanova nástupce, představí ho na tiskové konferenci
Týden po rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana není zřejmé, koho ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) na funkci nominuje. Platí, že vhodného kandidáta chce nalézt do konce června, potvrdil dnes ČTK mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Konkrétní jména, o nichž se spekuluje, ministryně nekomentuje. Vybraného nástupce hodlá představit na tiskové konferenci, jejíž datum zatím neoznámila. Unie státních zástupců ocenila, že Benešová vybírá Zemanova následovníka z kariérních státních zástupců.
Ministryně vzkázala, že si „v dohledné době“ pozve oba vrchní státní zástupce, tedy Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. „Jsou to vrcholoví státní zástupci. Budu se s nimi chtít poradit a určitě chtít slyšet jejich názor. Byla bych ráda, aby se šéfem veřejné žaloby stal někdo ze soustavy státních zástupců,“ uvedla s tím, že kandidáta nebo kandidátku na funkci transparentně představí. (Zdroj: ČTK)
Chorvatsko a Nizozemsko nebudou mezi zeměmi s vysokou mírou rizika
Chorvatsko a Nizozemsko si od pondělí na takzvané mapě cestovatele polepší a už nebudou mezi zeměmi s vysokou mírou rizika koronavirové nákazy. Posunou se do červených států. Oranžovou barvu značící střední míru rizika bude mít nově Rumunsko, do červené se po týdnu vrátí San Marino. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka je povinné už jen při návratu ze zemí spadajících do tmavě červené kategorie. Patří do ní menší část členských států Evropské unie a také většina třetích zemí, mezi nimi Británie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se test před návratem do ČR vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.
Stále také platí zákaz cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepál, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie. Zákaz platí do konce května. Žádná z povinností neplatí pro zelené země s nízkým rizikem nákazy. Z evropských států k nim budou patřit Island a Vatikán, z dalších zemí Austrálie, Izrael, Jižní Korea, Nový Zéland, Singapur a Thajsko. (Zdroj: ČTK)
V dalším tendru na dodaní antigenních testů pro školy podalo nabídku devět firem
V dalším tendru na dodání antigenních testů na covid-19 pro školy podalo nabídku devět firem. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Správa v aktuální zakázce poptává pro ministerstvo školství 4,7 milionu kusů sad antigenních testů na měsíc červen, tedy do konce školního roku.
“Termín pro podání nabídek byl dnes do 09:00. Obdrželi jsme celkem devět nabídek. V tuto chvíli jsou ve fázi vyhodnocování. Doručení těch testů bude rozděleno celkem do dvou dodávek. Dva miliony testů je třeba dodat do 31. května a zbylý počet – to znamená zhruba 2,7 milionu testů – do 7. června letošního roku,” uvedl Švagr. (Zdroj: ČTK)
Hygienička očekává, že pokles epidemie covidu zpomalí
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová očekává, že pokles epidemie covidu-19 brzy zpomalí. Do konce prázdnin bude podle ní zhruba 25 případů nemoci na 100.000 obyvatel týdně. Řekla to po dnešním jednání vlády. Připravuje plán protiepidemických opatření až do října, v pondělí ho projedná rada vlády, pak hejtmani a vláda. Nyní je incidence 53 případů na 100.000 obyvatel za poslední týden.
“Máme zpracovaný návrh toho, jak to bude vypadat až do října. Tento návrh chceme projednat v pondělí na radě vlády pro zdravotní rizika, potom představit hejtmanům, široké společnosti a vládě,” řekla Svrčinová. Výraznější zmírňování protiepidemických opatření začalo podle naplánovaných balíčků na stovce případů na 100.000 obyvatel týdně, děti se vracely prezenčně do škol a otevíraly se dosud zavřené obchody a služby. Pod sto klesl počet v pondělí 10. května. Další vlna rozvolňování byla naplánována na 75 případů, byla dosažena v pátek 14. května a v pondělí se otevřely například předzahrádky restaurací a vrátily se další děti do škol. Na 50 případech se mají otevírat například interiéry restaurací, další hranice je právě na 25 případech. (Zdroj: ČTK)
NSS zrušil regulaci restaurací a heren, od pondělí má platit nové opatření
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním opatření ministerstva zdravotnictví. Rozhodnutí ale nebude mít bezprostřední dopad. Zásah soudu totiž vstoupí v platnost dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení. Sporné opatření se týkalo provozu v aktuálním týdnu, pro příští týden je už připravené nové opatření, v základních bodech totožné – vnitřní prostory restaurací mají zůstat zavřené, stejně jako herny a kasina.
Omezení činnosti provozoven stravovacích služeb, heren a kasin pomocí zákazu přítomnosti veřejnosti je nezákonné, konstatoval soud. Podobně argumentoval už dříve v jiném řízení. (Zdroj: ČTK)
MZd zatím neomezí očkování dvěma vakcínami pro lidi pod 60 let
O reakci na doporučení České vakcinologické společnosti nepodávat očkovací látky od společností AstraZeneca a Johnson & Johnson lidem mladším 60 let ministerstvo zdravotnictví zatím nerozhodlo. V Česku se proti novému koronaviru očkuje čtyřmi druhy látek, a to od firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson.
“Mohu říct, že očkování je bezpečné v porovnání s tím, co vyvolává nákaza covidem-19. Riziko trombóz, když jím onemocníte, je několikasetnásobně vyšší,” řekl ministr. Upozornil také na to, že vyšší riziko trombózy mají ženy užívající antikoncepci nebo kuřáci. (Zdroj: ČTK)
GIBS stíhá 15 dozorců věznice v Rýnovicích kvůli fyzickému trestání vězňů
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá 15 dozorců z věznice Rýnovice na Jablonecku z toho, že nejméně od února 2020 do ledna 2021 při své službě na uzavřeném oddílu verbálně a fyzicky trestali odsouzené. S podezřelými inspekce zahájila trestní stíhání kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. V případě odsouzení některým hrozí tři až deset let vězení, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.
Podezřelí podle GIBS trestali vězně například za opakované požadavky, kterých se dožadovali pomocí takzvané hlásky na uzavřeném oddílu, nebo naopak takové trestání zatajovali, přihlíželi mu nebo v něm svým kolegům nebránili. “Dozorci současně v postavení úřední osoby měli zneužívat závislosti vězňů a využívat skutečnosti, že by mohla být věrohodnost výpovědí odsouzených snižována v souvislosti s jejich trestní minulostí a výkonem kázeňských trestů na uzavřeném oddělení,” doplnila mluvčí. Podle Prunerové s inspekcí konzultovali, zda stíhané příslušníky postavit mimo službu či nikoli. “Věznice Rýnovice, na základě presumpce neviny, prozatím důvod pro postavení mimo službu neshledala,” dodala Prunerová. (Zdroj: ČTK)
Program Výstavba k zajištění sociálního bydlení podpořil loni 70 bytů
Vládní program Výstavba, který měl zajistit v obcích sociální a dostupné bydlení, podpořil loni v Česku vybudování celkem 70 bytů. S obcemi stát uzavřel 13 smluv za 96,8 milionu korun. Uvádí to zpráva o plnění koncepce rodinné politiky za loňský rok. S dokumentem, který má ČTK k dispozici, se má v pondělí seznámit vláda. Jedním z opatření koncepce je právě podpora výstavby bytů pro rodiny. Podle zprávy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) tento úkol průběžně plní. Podle expertů na sociální problematiku se bytová nouze bez zákona v ČR nevyřeší.
Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení zákon o sociálním bydlení slíbila. Krátce po svém nástupu od něj ale upustila a rozhodla se ho nahradit programem Výstavba. Z něj se poskytují obcím dotace na sociální byty a úvěry na dostupné byty. (Zdroj: ČTK)
MZd připravilo změnu zákonů, která umožní používání covid pasů EU
Ministerstvo zdravotnictví připravilo změny v zákoně o ochraně veřejného zdraví a pandemickém zákoně, které umožní vydávání certifikátů o prodělané nákaze covidem-19 v nedávné době, negativním testu či očkování. Je třeba i pro zavedení covid pasů připravovaných Evropskou unií. Návrhy dnes projednala vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Sněmovna by měla zákon projednat v legislativní nouzi.
“Cílem návrhu zákona je stanovit právní rámec pro vydávání certifikátů fyzickým osobám osvědčujících skutečnost, že byly očkovány proti onemocnění covid-19, prodělaly onemocnění covid-19 nebo byly testované na přítomnost viru SARS‑CoV‑2 nebo jeho antigenu,” píše se v dokumentu. Návrh zákona reaguje i na připravované nařízení Evropské unie. Podle něj by měl být vytvořený společný rámec pro vydávání a ověřování certifikátů o očkování, testování a prodělání nákazy nazvaný “Digitální zelený certifikát” (Digital Green Certificate). Jeho zavedení pro usnadnění cestování mezi zeměmi EU předpokládá ministerstvo v nejbližších týdnech, zřejmě od 1. července. (Zdroj: ČTK)
Radní jižní Moravy vyzvala Babiše, ať nenavštěvuje jen hezké domovy seniorů
Radní Jihomoravského kraje pro sociální věci Jana Leitnerová (Piráti) vyzvala otevřeným dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nenavštěvoval domovy seniorů v kraji bez vědomí zřizovatele a aby nechodil jen do hezkých zařízení. Leitnerová ČTK řekla, že v kraji je více domovů ve špatném stavu, které by měl Babiš vidět. Podle ní se naopak zajímá v domovy v dobrém stavu, kde si dělá líbivé fotky. Premiérovi v dopise nabídla, že ho vezme například do starých zámků, kde klienti rozhodně nebydlí v nejlepších podmínkách.
Babiš na sociálních sítích zveřejnil fotky z domovů seniorů. “V našem kraji už se spojil s domovem v Újezdu u Brna, který je našim nejhezčím zařízením. Chceme je tam navštívit, ale řeší si to napřímo bez kraje jako zřizovatele. Zajímá se i o další zařízení v Předklášteří, které je jedno z novějších,” uvedla Leitnerová. Podle ní by měl Babiš navštívit zařízení například v Černé Hoře nebo v Jevišovicích. “Jsou to staré zámky a řešíme hrozný technický stav budov,” řekla ČTK Leitnerová. (Zdroj: ČTK)
Čtvrteční přírůstek případů covidu v ČR byl nejnižší od konce srpna
Epidemie koronaviru v Česku je nadále na ústupu. Ve čtvrtek klesl počet případů na 672, což bylo o stovku méně než ve středu. Je to zároveň nejnižší čtvrteční přírůstek od konce loňského srpna. Snižuje se také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá v Česku 53 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel. V krajích je to od 21 v Karlovarském po 76 v Moravskoslezském. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.
Z počtu nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel vycházejí takzvané balíčky, kterými vláda stanovila postupný plán návratu do normálního života. Pokles čísla pod 100 přinesl například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků základních škol, dosažení hranice 75 umožnilo otevření zahrádek restaurací či kulturních představení venku, s poklesem pod 50 mají přijít kulturní akce uvnitř či otevření interiérů restaurací. Vláda se ale balíčky neřídí bezvýhradně. (Zdroj: ČTK)