Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 11. 4. 2021
Babiš: MeSES dává doporučení pozdě, jsou potřeba nová pravidla
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) dává svá doporučení ministru zdravotnictví pozdě. Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném projevu na sociálních sítích. Řekl to v souvislosti s tím, že vláda původně 6. dubna schválila od nadcházejícího pondělí možnost setkávání deseti lidí uvnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) však v pátek oznámil, že na základě nesouhlasu MeSES navrhne vládě zpřísnit pravidlo pro setkávání na dva lidi venku i uvnitř.
“Koncem týdne skupina MeSES začala křičet, že je zásadně proti, pan ministr to nějakým způsobem upravil a teďka zase křičí sportovci a já jim rozumím a taky s nimi budu dneska mluvit,“ řekl Babiš. (Zdroj: ČTK)
Úleva z didaktických testů bude platit i pro dálkové či večerní studium
Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů, kteří mají dálkové, večerní či kombinované studium. Ve svém pořadu Čau lidi to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ostatní studenti těchto oborů dostali úlevu již dříve, protože kvůli epidemii covid-19 pracují v nemocnicích nebo v domovech seniorů. Premiér zároveň všechny maturanty požádal o trpělivost. Babiš studentům vzkázal, že ohledně podoby maturit stále jedná s ministrem školství Robertem Plagou.
“Jeden z výsledků našeho jednání je, že to opatření, které umožňuje žákům zdravotnických a sociálních oborů uznat vykonání povinných didaktických testů podle průměrné známky z vybraných vysvědčení, ministerstvo školství nově rozšíří o žáky těch stejných zdravotních a sociálních oborů vzdělávání, kteří studují jinou formou vzdělávání – dálkové, večerní nebo kombinované,” řekl premiér. Označil to za “další vstřícný posun vůči těm, kteří mají teď maturovat”. (Zdroj: ČTK)
Při požáru bytu v Praze zraněno 11 lidí, nejméně dva jsou ve vážném stavu
Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo dnes zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl ČTK mluvčí.
První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. “Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník,” uvedla. (Zdroj: ČTK)
Počet hospitalizovaných s covidem dál klesá, o půlnoci končí nouzový stav
V Česku se dál zlepšuje situace v nemocnicích, o víkendu v nich bylo nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27. prosince. Naproti tomu denní nárůsty nových případů byly za pátek a sobotu v mezitýdenním srovnání vyšší. Páteční číslo bylo ale zřejmě ovlivněno tím, že před týdnem byl svátek, a v sobotu byl nárůst jen nepatrně vyšší. Zhoršilo se ale i reprodukční číslo, stouplo na 0,9. Počet aplikovaných dávek vakcíny proti covidu překročil dva miliony.
V Česku o půlnoci na pondělí po půl roce končí nouzový stav a s ním i zákaz cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vrací někteří žáci. Řada opatření ale zůstává kvůli stále vážné epidemické situaci i nadále platná. (Zdroj: ČTK)
Zástupci horských profesí zaslali Arenbergerovi předžalobní výzvu
Unie horských povolání (UHP) a Asociace lanové dopravy zaslaly předžalobní výzvu ministrovi zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Vadí jim protiepidemické opatření ministerstva k omezení aktivit, které bude účinné od pondělí. Pokládají ho za nesprávné, nedomyšlené a nepřiměřené a také za diskriminační pro provozovatele lyžařských středisek. ČTK o tom informoval Adam Jarmar z Asociace lanové dopravy.
Výzva míří proti mimořádnému opatření přijatému 6. dubna, které v návaznosti na končící nouzový stav od pondělí s výjimkami omezí či zakáže obchody a služby. “Opatřením byly povoleny některé činnosti a služby, na nichž byla zřejmě tzv. politická shoda, kdežto jiné činnosti a služby, byť zjevně bezpečné, byly omezeny či zakázány,” zkritizovala UHP. (Zdroj: ČTK)
Volební průzkum: Náskok koalice Pirátů a STAN před hnutím ANO se podle Kantaru snížil
Volby do Sněmovny by vyhrála koalice Pirátů a STAN se 30 procenty, druhé by skončilo hnutí ANO s podporou 23,5 procenta. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Koalice oproti předchozímu průzkumu ztratila čtyři procentní body, naopak ANO 1,5 procentního bodu získalo. Stejné zlepšení si připsala koalice Spolu tvořená ODS, lidovci a TOP 09, obdržela by 19 procent.
Za nimi následuje v aktuálním modelu pro koalice SPD s 12 procenty, KSČM s pěti procenty, ČSSD se třemi procenty, koalice Trikolóra, Svobodní a Soukromníci s 2,5 procenta a Přísaha – občanské hnutí Roberta Šlachty se dvěma procenty. Autoři průzkumu podotkli, že Přísaha se v modelu objevila poprvé. “To, zda si našel již své stálé příznivce, ukážou až další měření,” dodali. (Zdroj: ČTK)
Šéfové stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu Spolu, chtějí vyhrát volby
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka podepsali koaliční dohodu jimi tvořené volební koalice Spolu. Do říjnových sněmovních voleb chtějí jít s kampaní pod heslem Dáme Česko dohromady. Předseda ODS Fiala řekl, že cílem koalice je vyhrát volby. Prohlásil, že je čas spojit rozdělenou zemi a ukončit éru populismu. Jurečka potvrdil, že koalice nebude uvažovat o spolupráci s komunisty, SPD a hnutím ANO.
Za základní programové principy označila koalice ve svém programu především kvalitnější a moderní výuku, vědu, výzkum nebo dostupnou kulturu a podporu sportu. Mezi prioritami je také fungující ekonomika nebo moderní zdravotnictví. Strany se ve smlouvě zavázaly, že o povolebním uspořádání budou vyjednávat společně. Společným kandidátem na premiéra je Fiala. Strany si po volbách ustanoví ve Sněmovně vlastní kluby. Na financování kampaně se bude z 55 procent podílet ODS, z 25 procent KDU-ČSL a z 20 procent TOP 09. (Zdroj: ČTK)
Zeman udělí zesnulému Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání
Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním ČR. “Znal jsem Petra Kellnera poměrně dobře, tykali jsme si. A považoval jsem ho nejenom za nejúspěšnějšího českého podnikatele, ale i za člověka, který prospěl České republice,” řekl Zeman. “Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam,” doplnil k udělení vyznamenání.
Kellnera označil za “hvězdu podnikání” a připomněl, že Řád bílého lva od něj dostali také Karel Gott jako hvězda české hudby a exministr zdravotnictví Roman Prymula jako “nejlepší epidemiolog, který potlačil první vlnu epidemie”. (Zdroj: ČTK)
Stanjura: Vláda ztratila podporu, nejlepším řešením jsou předčasné volby
Nynější koaliční vláda ANO a ČSSD ztratila důvěru i podporu a nejlepším řešením této situace by byly předčasné volby. V dnešním pořadu Partie v televizi CNN Prima News to řekl první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Vláda by podle něj měla také požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry. Místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), který se v debatě se Stanjurou utkal, s tím ale nesouhlasí. Podle něj musí vláda dotáhnout do konce opatření proti covidu.
“Vláda už dávno ztratila důvěru veřejnosti,” řekl Stanjura. Poukázal přitom na to, že podle posledních průzkumů jí podporuje jen 11 procent lidí. “Nemáte většinu, i ty komunisty jste ztratili,” poznamenal. Havlíček řekl, že opozice je nervózní a že je jedno, s čím vláda přijde, protože podle opozice bude stejně všechno špatně. (Zdroj: ČTK)
Prezident Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona
Prezident Miloš Zeman nebude vetovat novelu volebního zákona a po schválení Parlamentem ji podepíše. Řekl to v rozhovoru serveru Blesk.cz. Prezident nesouhlasí s korespondenční volbou, jejíž vložení do zákona zvažuje Senát. Zeman to považuje za hloupost, zároveň ale naznačil, že by takovou změnu neblokoval.
Zeman řekl, že byl vždy zastánce 14 volebních krajů. Jeden volební obvod má podle něj nevýhodu, protože ztěžuje možnost vyniknout krajským politikům jako lídrům kandidátek. Přepočet hlasů voličů na mandáty označil za věčnou diskusi. (Zdroj: ČTK)