Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 15.3. 2021
Nic se nerozvolní ani na Velikonoce, tvrdá opatření budou dál
Tvrdá opatření budou platit i po 21. březnu. V pondělí to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). S rozvolněním se nepočítá ani na Velikonoce, platit zřejmě bude dále omezené cestování mezi okresy. Tvrdá pravidla jsou podle něj efektivní a vedla k zastavení nárůstu nového počtu nakažených. „Situace se nevyvíjí úplně kriticky, ale ne ani úplně optimálně. Jdeme střední cestou. Nejpřísnější opatření zvážíme k uvolnění,” upřesnil Blatný.
Vláda by měla finální úpravu pravidel předložit na mimořádném jednání ve čtvrtek. „Chceme ještě vidět alespoň data za první polovinu tohoto týdne,“ vysvětlil Blatný. Ten také na mimořádné jednání kabinetu ponese návrh na prodloužení nouzového stavu, který platí nyní do 28. března. Minimálně bude chtít dalších 14 dní. Pokud ho vláda podpoří, žádost kabinetu bude muset následně posoudit Poslanecká sněmovna. (Zdroj: Novinky.cz)
Testovat se budou muset i zaměstnanci malých firem, schválila vláda
Do plošného testování zaměstnanců se nově musí zapojit firmy už od 10 pracovníků, informoval po pondělním jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Do plošného testování zapojujeme dalších 650 tisíc zaměstnanců. Na vládě jsme právě schválili povinnost testů pro firmy od 10 do 49 pracovníků, v prvním kole nejpozději do 26. března,” uvedl vicepremiér Havlíček
Stát bude i těmto firmám přispívat na jeden test šedesát korun. Celkově se bude testovat pravidelně 3,2 milionu lidí. (Zdroj: Novinky.cz)
Ohniska ptačí chřipky jsou už v polovině Česka, nejnověji na Zlínsku
Dvanácté ohnisko ptačí chřipky bylo potvrzeno v dosud nezasaženém regionu, v chovu v Osvětimanech ve Zlínském kraji. Ohniska v chovech jsou už v sedmi krajích, tedy v polovině krajů v republice. Zlínské ohnisko je druhé, které není v malochovu.
Ohniska v chovech jsou v ČR nyní v sedmi krajích, kromě Zlínského také ve Středočeském, Moravskoslezském, Jihočeském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině. U volně žijících ptáků se choroba potvrdila také v Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Ústeckém kraji a v Praze. Nově také u dvou labutí na Chomoutovském jezeře u Olomouce a u jedné labutě v Hynkově u Olomouce. V minulém týdnu se pak vyskytla ve Zlínském kraji u labutě u Novoveských štěrkových jezer v katastru Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku. Podle Vorlíčka se nově také potvrdila u uhynulé labutě, která byla nalezena na Stříbrném jezeře u Opavy. (Zdroj: Seznam Zprávy)
Babišův kabinet přiklepl miliardové bonusy vybraným firmám. I těm z Agrofertu
Až 3,7 miliardy korun má jít stovce vybraných firem jako kompenzace za rostoucí ceny emisních povolenek. Dnes končí stovce vybraných velkých podniků termín, dokdy mají předložit ministerstvu životního prostředí svá provozní data. Díky tomu si budou moci sáhnout na miliardové bonusy, které pro ně v tichosti schválil kabinet Andreje Babiše na sklonku minulého roku, píše server Neovlivní.cz.
„Maximální výše kompenzací, které budou propláceny za rok 2020, je odhadována na tři až 3,7 miliardy korun, respektive podle odhadu na základě dat spotřeby elektřiny 2,4 miliardy Kč,“ stojí v důvodové zprávě k vládnímu nařízení. Ve zprávě je také uvedeno, že na bonusy dosáhne asi jen sto firem, jejichž byznys spadá do dvaceti výslovně vyjmenovaných kategorií. A vejdou se do něj i firmy z holdingu Agrofert, který Andrej Babiš zaparkoval ve svěřenských fondech. Ty splňují kritéria například díky výrobě hnojiv, chemických látek, polypropylenu a jiných plastů a dalších produktů. (Zdroj: Seznam Zprávy)
Zemřela atletka Helena Fuchsová
Ve věku 55 let zemřela několikanásobná medailistka na středních tratích Helena Fuchsová. Jak uvádí web Českého atletického svazu, podlehla zákeřné chorobě. Fuchsová svůj první velký mezinárodní úspěch zaznamenala v roce 1995 na světovém halovém šampionátu v Barceloně. Tehdy ve štafetě s Naďou Koštovalovou, Hanou Benešovou a Ludmilou Formanovou získaly stříbro. Stříbro přivezla i o tři roky později z evropského šampionátu v Budapešti. O dva roky později v hale na mistrovství Evropy byla třetí. Pátá pak doběhla na osmistovce na olympijských hrách v Sydney v roce 2000.
Aktivní atletickou kariéru ukončila v roce 2004 a začala se věnovat trenérské profesi. K jejím svěřenkyním patřila i mistryně světa Zuzana Hejnová. (Zdroj: Seznam Zprávy)
Šéf Avastu Vlček se ženou založili nadaci s aktivy 1,5 miliardy
V Česku vznikla jedna z největších nadací. Generální ředitel antivirové firmy Avast Ondřej Vlček spolu s manželkou Katarínou založili rodinnou nadaci, do které vložili 1,5 miliardy korun. Fond pod názvem Nadace rodiny Vlčkových bude pomáhat rodinám zasaženým závažným onemocněním jejich dítěte a chce vybudovat dětský hospic, oznámili v tiskové zprávě.
“Prostřednictvím nově založené nadace chceme mimo jiné vybudovat dětský hospic a paliativní středisko a přispět ke zvýšení dostupnosti služeb, které považujeme za velmi důležité. Každý rok se přes 800 českých rodin dozvídá, že jejich dítě se už neuzdraví. Chceme aspoň části z nich pomoci této těžké situaci lépe čelit a spoluvytvářet budoucnost, ve které je péče o kvalitu života závažně nemocných dětí stejně důležitá jako snaha o jejich léčbu,” uvedl Vlček. Výstavba hospice a střediska paliativní péče je plánovaná na pět let, během nichž se stane i sídlem nově vzniklé nadace. (Zdroj: ČTK)
Sjezd ČSSD se v dubnu uskuteční on-line formou
Volební sjezd ČSSD se 9. a 10. dubna bude konat on-line formou, řekl novinářům předseda sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD). Vicepremiér Hamáček, který se chystá obhajovat funkci lídra strany, by preferoval osobní jednání, neumožňuje to však podle něj epidemická situace kolem covidu-19. Strana původně kvůli pandemii sjezd posunula z ledna, protože doufala v to, že situace v dubnu už umožní delegátům sejít se osobně v Hradci Králové.
Hamáček řekl, že sjezd osobní formou uspořádat nelze. “Je svolaný na 9. a 10. dubna a je možné ho provést jen on-line. Samozřejmě bych preferoval osobní účast, je vždy lepší si vše vyříkat napřímo, bohužel aktuální situace neumožňuje svolat sjezd napřímo,” uvedl Hamáček na tiskové konferenci v sídle ČSSD v pražském Lidovém domě. (Zdroj: ČTK)
Internetový provoz v Česku loni stoupl o 40 procent
Internetový provoz v Česku loni stoupl kvůli videopřenosům a streamování televize až o dvě pětiny. Během jednoho týdne projde hlavním tuzemským internetovým uzlem NIX až 61 petabytů (PB) dat, což odpovídá asi 30 milionům přenesených filmů při velikosti kolem dvou GB. Výrazná akcelerace nastala v březnu na začátku pandemie a tento stav trvá dosud. Vyplývá to z údajů sdružení NIX.CZ.
“Nárůst a trend je zřejmý. Rozhodně se však nedá říci, že by české sítě byly maximálně vytížené. To, co sledujeme, je, že již v dopoledních hodinách se provoz z dřívějších zhruba 620 Gbit/s zvýšil na zhruba 990 až 1100 Gbit/s, což dříve odpovídalo večerní špičce,” uvedl dnes ředitel NIX.CZ Adam Golecký. (Zdroj: ČTK)
Očkování praktiků v Ústeckém kraji nezačalo, vakcíny nedorazily
V Ústeckém kraji v neděli přibylo 357 potvrzených nákaz koronavirem, o 45 méně než před týdnem. Lůžková kapacita v nemocnicích v regionu od pátku stoupla z devíti na 12 procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví.
V regionu mělo dnes 26 praktiků začít očkovat, slíbených 2700 dávek vakcíny AstraZeneca ale zatím nedorazilo, řekl ČTK krajský předseda praktických lékařů Roman Houska. (Zdroj: ČTK)