Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 17. 4. 2021
Vojtěch Filip zůstává předsedou KSČM. Stačilo mu 32 hlasů…
Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů, pro jeho odvolání při dnešním jednání v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně. Po tajné volbě ji dnes jako nový místopředseda nahradil Milan Krajča. Novinářům to řekla mluvčí KSČM Helena Grofová.
Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich dnes přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo 46 delegátů. “Já si myslím, že celé vedení dopadlo přibližně obdobně, to znamená, na tu ztrátu důvěry chybělo od 15 do 20 hlasů, tak si myslím, že ten mandát je docela silný,“ okomentoval svůj výsledek Filip. (Zdroj: ČTK)
Maláčová navrhne prodloužení Antiviru i bonusu v izolaci do konce června
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také. Maláčová to dnes řekla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Obě opatření teď platí do konce dubna.
Z Antiviru stát vyplácí příspěvky na mzdy firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli epidemii a koronavirová krize. Program má skončit na konci dubna. “V pondělí na vládu nesu návrh na prodloužení Antiviru ve stávající podobě,” řekla Maláčová. “Navrhuji prodloužení do konce června, tak jak jsme to předjednali na tripartitě,” dodala. Prodloužení programu do konce června žádali v pondělí na jednání tripartity zaměstnavatelé i odbory. (Zdroj: ČTK)
Chcípl PES bude při kampani objíždět zemi s kadeřnictvím
Hnutí Chcípl PES ve středu 21. dubna zahájí předvolební kampaň pod heslem Vezeme k vám normální svět. Vyjede od pražské restaurace Šeberák a plánuje jezdit po obcích a městech s pojízdným kadeřnictvím. V příštích dnech chce hnutí také podpořit ředitele Waldorfské školy v Semilech Ivana Semeckého, kterému hrozí odvolání za jeho nerespektování vládních nařízení ohledně současných podmínek výuky. ČTK to po dnešním celorepublikovém setkání členů a příznivců hnutí sdělil jeho místopředseda Jiří Janeček.
Iniciativa Chcípl PES vznikla sdružením lidí, kteří nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19. V minulosti například organizovala proti vládním opatřením protestní akce. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely. (Zdroj: ČTK)
Sčítací komisaři začali roznášet papírové formuláře
Dnes začalo sčítání lidu přes papírový formulář. Lidé ho získají od sčítacího komisaře nebo na většině pošt, kde byla zřízena kontaktní místa pro sčítání. Jejich pracovníci poradí s vyplněním formuláře a zodpoví případné dotazy. Mluvčí sčítání Jolana Voldánová dnes doplnila, že vyplnění a odevzdání papírového formuláře se týká jen těch, kteří se nesečetli či nesečtou on-line. I v případě převzetí formuláře se stále lidé mohou rozhodnout pro on-line sečtení, které je jednodušší, časově méně náročné a v době zvýšeného epidemického rizika i bezpečné, uvedla v tiskové zprávě.
Distribuce listinných formulářů je služba občanům, kteří se nemohou nebo nechtějí sečíst on-line. Lidé musejí vyplněný formulář v odpovědní obálce odevzdat na poště nebo vhodit do poštovní schránky do 11. května. Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. ČR jich má zhruba 10,7 milionu, on-line se zatím sečetlo zhruba šest milionů lidí. Elektronické sčítání začalo v sobotu 27. března. (Zdroj: ČTK)
Lékař: Jednomu ze sta hrozí při covidu úmrtí, trombóza až tisíckrát méně
Úmrtí hrozí při nákaze koronavirem nejméně jednomu pacientovi ze sta. Trombóza jako nežádoucí účinek po očkování proti covidu-19 se může vyskytnout u jednoho z 40.000 až 100.000. V rozhovoru s ČTK to řekl lékař Aleš Linhart, předseda České kardiologické společnosti. Kvůli několika desítkám případů z milionů podaných vakcín v současné době evropské a americké úřady pro regulaci léčiv zkoumají očkovací látky od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson.
“Závažné trombózy jako nežádoucí účinky vakcíny se objevují u jednoho člověka ze 40.000 až 100.000. Smrtnost covidu je přitom více než jedno procento,” vysvětlil Linhart. (Zdroj: ČTK)
ČR plánuje snížení své závislosti na zemích s odlišnou ideovou orientací
Česká republika by měla snižovat svou strategickou závislost na zemích s odlišnou ideově-hodnotovou orientací. Plánuje to národní strategie pro čelení hybridnímu působení, kterou bude v pondělí schvalovat vláda. Dokument stanovuje, jak by se republika měla chránit před nepřátelskými hybridními hrozbami. Materiál již projednala Bezpečnostní rada státu. Vytvoření strategie dal ministerstvu obrany za úkol audit národní bezpečnosti v roce 2016.
Hybridní působení definuje strategie jako skrytou i zjevnou činnost států i tzv. nestátních aktérů, která je namířená proti zranitelným částem demokratického státu a společnosti. K dosažení nepřátelských cílů využívají různé prostředky od politických a vojenských až přes ekonomické, zpravodajské nebo informační, některé z nich mohou být i legální. Svým působením se aktéři snaží rozostřit hranice mezi mírem, krizí a konfliktem a usilují o to, aby zůstali skrytí a nejednoznační. (Zdroj: ČTK)
Hamáček oznámil, že do Moskvy neodletí kvůli jednání vlády
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že svou plánovanou cestu do Moskvy neuskuteční počátkem příštího týdne kvůli tomu, že je nutná jeho účast na pondělním jednání vlády. Uvedl, že se na tom v pátek dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Předseda vlády v pátek řekl, že Hamáčkovi cestu do Moskvy v současné době nedoporučil. Hamáček kromě ministerstva vnitra nyní řídí i ministerstvo zahraničí.
“K mé plánované cestě do Moskvy – včera jsme se s panem premiérem dohodli, že je nutná má účast na pondělním jednání vlády,” uvedl dnes Hamáček na twitteru. Pravdivost Hamáčkova zdůvodnění následně v odpovědi zpochybnil kromě jiných předseda opoziční KDU-ČSL Marian Jurečka. (Zdroj: ČTK)
Počet případů koronaviru v ČR přesáhl 1,6 milionu
Počet potvrzených případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. V pátek jich přibylo 3206, o třetinu méně než před týdnem. Nakažených ubývá také v nemocnicích, pátečních 4421 hospitalizovaných s covidem-19 je nejméně od Vánoc. Očkovaných proti covidu-19 za jeden den bylo ve čtvrtek poprvé přes 70.000, od začátku očkování loni v prosinci zdravotníci v České republice aplikovali 2,42 milionu dávek. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Zpomalování šíření nákazy ukazuje i reprodukční číslo, k dnešku se mírně snížilo na 0,81. V pátek bylo 0,84. Číslo udává, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Epidemie polevuje, když je údaj nižší než jedna. (Zdroj: ČTK)
Kabinet posoudí návrh ČSSD na zkrácení pracovní doby
Sociálnědemokratický návrh na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené posoudí v pondělí vláda. Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. Ministerstva financí a průmyslu a obchodu v čele s představiteli ANO se stejně jako zaměstnavatelské svazy postavila proti. Legislativci doporučili kabinetu přijmout k předloze podle podkladů záporné stanovisko.
Změny by měly podle předběžného stanoviska zásadní vliv na chod národního hospodářství a neměly by proto být předkládány bez širší debaty poslaneckou novelou. Legislativci poukazují i na zákonné pravidlo, podle nichž se takové návrhy musí projednat s odborovými organizacemi a s organizacemi zaměstnavatelů. Sociální demokraté chtějí zkrátit denní osmihodinovou pracovní dobu o půl hodiny. Týdenní pracovní doba by tak trvala 37,5 hodiny místo nynějších 40 hodin. (Zdroj: ČTK)