Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 8. 5. 2021
Velvyslanec Pivoňka navštíví přehlídku v Moskvě, chce vyjádřit úctu vojákům
Český velvyslanec v Moskvě Vítězslav Pivoňka se v neděli zúčastní tradiční vojenské přehlídky na Rudém náměstí, kterou si Rusko připomíná výročí vítězství nad nacistickým Německem. Kvůli kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého jsou podezřelí ruští agenti, nedávno vypukla diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem. Ministerstvo zahraniční serveru Aktuálně.cz sdělilo, že Pivoňka chce svou účastí vzdát úctu vojákům Rudé armády, kteří bojovali za osvobození Československa.
Michal Dudáš z tiskového odboru ministerstva zahraničí uvedl, že na kauzu Vrbětice zareagovalo Česko jako svrchovaný a sebevědomý stát. “Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,” sdělil serveru. “Účast velvyslance na zítřejší (nedělní) přehlídce ke konci druhé světové války je jen a pouze za účelem vyjádření úcty k této historické události,” dodal. (Zdroj: ČTK)
Ve Vysokých Popovicích vzpomněli na mrtvé rodáky za války i letce RAF
Rodáci z Vysokých Popovic na Brněnsku padlí za první a druhé světové války mají ode dneška v obci pamětní desku. Připomíná 21 jmen, Karla Batelku na něm ale lidé nenajdou. I přesto jeho jméno starostka Petra Hanáková na slavnostním odhalení připomněla. Palubní střelec 311. československé bombardovací perutě RAF byl v roce 1942 sestřelen, zajat Němci a vyslýchán. Válku přežil a zemřel ve věku 86 let v roce 2006. Jeho fotografie, dopisy rodině i od britské premiérky Margaret Thatcherové nyní schraňuje jeho neteř Marie Rousová.
„Drazí rodiče! Doufám, že můj dopis vás zastihl všechny pohromadě a v plném zdraví. Před sedmi týdny jsem se vrátil ze zajetí do Anglie. Jsem velice zesláblý a mám bolesti hlavy, jinak jsem zdráv,” napsal Batelka svým rodičům a sestře, kteří se tak po šesti letech dozvěděli, že žije. O letce se teď zajímá i kronikářka obce. Podle Rousové je to dobře, protože se o jeho příběhu mnoho neví. (Zdroj: ČTK)
Zeman jmenoval na Hradě nové generály, Koudelku opět vynechal
Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval nebo povýšil do generálské hodnosti 16 mužů a jednu ženu. Ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku navrženého už pošesté vládou opět vynechal. Prezident také předal dekrety 16 generálům, které jmenoval loni na konci října. Povýšeni byli k 27. říjnu, ale slavnostní akt se uskutečnil kvůli pandemii koronaviru až nyní.
Kabinet svůj návrh na povýšení Koudelky na generála zdůvodňoval jeho vysokými profesními a osobními kvalitami, ale také velmi dobrými výsledky kontrarozvědky. Prezident už dříve avizoval, že návrhu znovu nevyhoví. Uvedl, že zatím k tomu nevidí důvod a počká, jak skončí vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. V minulosti prezident označil zpravodajce BIS za “čučkaře”.
“Vážím si dlouhodobé podpory ze strany české vlády a slov ocenění mé práce při dalším návrhu na povýšení do generálské hodnosti. Jsem hrdý na své kolegy v BIS, kteří dlouhodobě odvádí skvělou práci pro naší zemi. Dnes povýšeným generálům gratuluji,” citovala Koudelku BIS na svém twitterovém účtu. (Zdroj: ČTK)
Babiš: Strategií je nižší počet očkovacích center, vyšší kapacity velkých
Strategií České republiky je postupně snižovat počet očkovacích center a navyšovat kapacity center velkých. Novinářům to před jednáním lídrů zemí EU v Portu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň je pro více mobilních očkovacích týmů.
“Naše strategie je spíše zmenšovat počet očkovacích míst. Bylo jich 240 a teď už jich je pod 200. A spíš navyšovat kapacity velkých center,” uvedl Babiš.
Česko podle něj nyní musí řešit zejména zavedení většího počtu mobilních očkovacích týmů, které by dorazily domů k lidem, kteří jsou nemocní a mají problém se dostat k praktickému lékaři či do očkovacího centra. Ráno o tom hovořil s Petrem Šnajdárkem, který má za armádu na starosti Chytrou karanténu. (Zdroj: ČTK)
Prezidenti EU: Unie by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj
Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zemana. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná. ČTK ho poskytl mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček.
Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. „Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce,“ uvedli. Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. „Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit,“ uvedli představitelé EU. (Zdroj: ČTK)
Na 17. května se plánuje velké rozvolnění
Školy, zahrádky, kulturní akce či ubytovací služby. To vše by se mohlo podle dřívějších vyjádření ministrů vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) otevřít od 17. května. Definitivně by o tom měl kabinet rozhodnout příští týden, a to buď v pondělí, nebo ve čtvrtek.
Do tříd by se mohli podle premiéra Babiše vrátit všichni žáci, tedy nově i středoškoláci a skončit by mohla také rotační výuka. „Prioritou nyní je, aby 17. května šli všichni studenti a školáci do škol, a to bezrotačně,“ uvedl ve čtvrtek ve Sněmovně na interpelacích.
Rozvolnit by se mohly také zahrádky restaurací. Klesnout by ale musel ještě počet nakažených na 100 tisíc obyvatel, blížit by se musel k 75. „Je šance, že by se 17. května mohly zahrádky pustit,“ prohlásil ve čtvrtek po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). (Zdroj: Novinky.cz)