Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 14. 6. 2021
Adam Vojtěch: Lidé očkovaní jednou dávkou budou muset do karantény
Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) riziko mutací, řekl dnes po jednání vlády. Pro plně očkované v současné době podle mimořádného opatření platí, že do karantény dva týdny po vakcinaci nemusí.
“Ukazuje se, že například indická mutace je zejména po první dávce rezistentní,” dodal Vojtěch. Jedna dávka vakcíny, od které uplyne 21 dní, přitom stačí pro prokázání bezinfekčnosti na některé hromadné akce či využívání služeb. Alternativou je negativní test nebo prodělání nemoci. (Zdroj: ČTK)
Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu
Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Podnět o podjatosti řeší ministerstvo od loňska a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.
“Důležité je, aby ministerstvo rozhodlo co nejrychleji, nejlépe do konce června. Pak to neohrozí harmonogram stavby metra. Když to bude déle, tak může být zahájení stavby odloženo v řádu měsíců, klidně až na příští rok. My to bohužel neovlivníme, vše to jde mimo nás a točí se to na státní správě,” řekl Scheinherr. (Zdroj: ČTK)
K Babišovu návrhu na zmrazení platů ústavních činitelů se staví vláda neutrálně
Neutrální stanovisko zaujala dnes vláda k poslaneckému návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) zmrazit v příštím roce platy ústavních činitelů, řekla novinářům po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Sociální demokraté před zasedáním podpořili myšlenku, aby odměny nestouply, kritizují ale snahu o změnu způsobu výpočtu platů. Kvůli tomu, že se týká soudců, narazil návrh na nesouhlas části justice. Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Michala Mazance je v části týkající se platů soudců neústavní. Před možnými neústavními následky varuje i Nejvyšší soud.
Parlament loni rozhodl o tom, že platy zákonodárců, členů vlády, prezidenta či soudců zůstanou letos na loňské úrovni. Cílem bylo snížit výdaje státu, které vzrostly v souvislosti s epidemií koronaviru. Očekávaný růst platů pro příští rok, který by podle Babiše měl představovat nejméně 5,9 procenta, premiér v návrhu označil za nepřijatelný. (Zdroj: ČTK)
Od července bude moci být na kulturních akcích 5000 lidí venku a 2000 uvnitř
Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně budou i na stání. A to bez omezení kapacity venkovního prostoru. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Od stejného data bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkováni proti covidu-19, dodal Zaorálek. (Zdroj: ČTK)
Soud zrušil opatření, které nařizuje test před návratem individuální dopravou
Pražský městský soud dnes zrušil jako nepřiměřenou a protizákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, podle které je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zváží další postup včetně kasační stížnosti.
Zrušení se týká části ochranného opatření ministerstva zdravotnictví z 28. května. “Soud shledal, že v případě návratu občana individuální dopravou lze sledovaného cíle, tj. ochrany veřejného zdraví, dosáhnout i mírnějšími prostředky, než je povinné absolvování testu u akreditované laboratoře před návratem do České republiky,” uvedl Výborný. Povinný test podle soudu v takovém případě představuje nepřiměřené omezení práva na svobodný vstup na území České republiky, které zaručuje každému občanovi Listina základních práv a svobod. (Zdroj: ČTK)
K očkování se registrovala třetina lidí ve věku 16 až 29 let
K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala více než třetina všech mladých ve věku 16 až 29 let, do neděle jich bylo přes půl milionu. Vakcínu dostalo skoro 117.000 z nich a asi 25.000 má očkování dokončeno. Vyplývá to z přehledu dat k očkování do 13. května, který zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Celkově bylo do neděle registrováno k očkování přes polovinu všech obyvatel.
Největší zájem mají lidé z věkové kategorie, pro kterou se očkování nově spustí, hned na začátku. Například lidí nad 55 let, kteří se začali hlásit 28. dubna, se za prvních deset dní přihlásilo téměř 56 procent. Za první měsíc registrací jich přibylo na 65 procent. V dalších věkových kategoriích byl zájem po deset dnech i po měsíci vždy o něco nižší než u starších. Ve všech skupinách nad 45 let se přihlásila v prvních deseti dnech více než polovina obyvatel tohoto věku. U lidí ve věku 30 až 34 let to bylo asi 35,5 procenta, za devět dní registrací poslední skupiny od 16 do 29 let asi 34 procent. (Zdroj: ČTK)
V neděli přibylo v ČR nejméně případů covidu za rok
V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.
Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo celkem asi 1,67 milionu případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou dobu epidemie 30.226 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17.000. Rovněž denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek. (Zdroj: ČTK)
Počasí: Tento týden se čeká horko a málo srážek, suchý má být i začátek prázdnin
Tento týden bude v Česku panovat tropické počasí, nejtepleji má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia. Pršet má málo, ojedinělé srážky a bouřky zatím meteorologové předpovídají hlavně o víkendu. Suchý má být také přelom června a července, teploty v dalších týdnech do konce června a první dekádě července se budou pohybovat kolem dlouhodlobého průměru, vyplývá z měsíční prognózy a týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
“Předpokládáme, že období od 14. června do 11. července bude na našem území jako celek teplotně slabě nadprůměrné nebo průměrné. Nejvyšší teploty se očekávají v prvním předpovědním týdnu do 20. června, v dalších týdnech teploty klesnou k dlouhodobým normálům, tedy k hodnotám obvyklých po tuto roční dobu,” uvedli meteorologové. (Zdroj: ČTK)
Veřejné rozloučení se Šafránkovou bude 25. června v kostele na Spořilově
Veřejné rozloučení s herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela minulý týden ve věku 68 let, bude 25. června dopoledne v kostele sv. Anežky v Praze na Spořilově. Pohřeb se uskuteční ve stejný den odpoledne v kruhu rodiny a blízkých přátel. Na prostranství u kostela bude mít veřejnost možnost pohřeb sledovat na velkoplošných obrazovkách. ČTK o tom dnes s odkazem na syna herečky Josefa Abrháma mladšího informovala mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.
Oblíbená herečka Libuše Šafránková, známá hlavně jako filmová Popelka, zemřela 9. června. Ztvárnila mnoho filmových i divadelních rolí, zejména v pražském Činoherním klubu. S láskou, obdivem a úctou na ni vzpomínají herečtí kolegové i filmoví a divadelní režiséři. (Zdroj: ČTK)
Manažeři banky HSBC potvrdili Babišovu roli v Čapím hnízdu
Manažeři britské banky HSBC u policejních výslechů otočili a uvedli, že při sjednávání úvěru na výstavbu konferenčního centra Čapí hnízdo dostali od manažerů koncernu Agrofert informace, že za Čapím hnízdem stojí Andrej Babiš. S odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje to dnes napsal server Neovlivní.cz. Rozpor mezi dokumenty banky a výpověďmi jejích manažerů byl jednou z věcí, které chtěl vyjasnit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, když kauzu vrátil k došetření. Premiéra Babiše (ANO) v případu stíhá policie.
Podle interních dokumentů, které banka vedla při sjednávání stamilionového úvěru, manažeři Agrofertu při vyjednávání označovali za vlastníka Čapího hnízda Babiše, potažmo Agrofert. Bankéři ale obsah dokumentů při původních výsleších bagatelizovali jako nedorozumění. Kriminalisté si proto na Zemanovu žádost předvolali bankéře znovu a ti výslovně uvedli, že Babišovi spolupracovníci jim vybudování Čapího hnízda prezentovali jako Babišův vlastní projekt, píše server s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje. Projekt dokonce podle Neovlivní.cz označovali za “srdeční záležitost pana Babiše”. “Do policejního protokolu nakonec uvedli, že obsah dokumentů je pravdivý. Farma Čapí hnízdo dostala úvěr u HSBC právě a jen proto, že šlo o jejího velkého klienta Andreje Babiše a o jeho projekt. Přesně tak to prezentovali zástupci Agrofertu, když o úvěru vyjednávali,” cituje server svůj důvěryhodný zdroj. Banka se podílela i na financování výstavby centrály Agrofertu na pražském Chodově. (Zdroj: ČTK)