rpzvolnění

Další fáze rozvolnění – Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji. Rozhodla o tom vláda. V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.

Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. Dnes odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně i na stání. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 lidí. V restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita na 75 procent. V maloobchodu bude moci být osoba na 10 m2, u kadeřnictví či kosmetiky se zruší podmínka poskytování služby jen jednomu zákazníkovi. Vláda schválila i návrh pro říjnové sněmovní volby. Pokud bude před nimi pandemický či nouzový stav, lidé v karanténě budou moci hlasovat do přenosných schránek či z auta.

Od 1. července bude moci v maloobchodu být jedna osoba na deset metrů čtverečních, zruší se také zákaz propagačních akcí. Aktuálně platí limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány v jeden okamžik pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V říjnových sněmovních volbách by pro lidi v karanténě či izolaci kvůli koronaviru mohly být připraveny přenosné volební schránky a volební stanoviště pro hlasování z auta. Návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Sněmovny dnes schválila vláda, sdělil ČTK vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Předpis po dohodě se sněmovními stranami změnil tak, že se zvláštní způsoby hlasování využijí jen tehdy, když bude v polovině září kvůli covidu-19 v Česku vyhlášen pandemický či nouzový stav.

Tři navrhované způsoby se podle vnitra už osvědčily při loňských krajských a senátních volbách. Vedle přenosných schránek a tzv. drive-in hlasování je další možností hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení. “Covidové volby budou, jen když bude 15. září platit pandemický nebo nouzový stav, jinak se uplatní standardní zákon,” napsal ČTK Hamáček. Doplnil, že je to po dohodě s politickými stranami ve Sněmovně, kde bude žádat projednání předpisu ve stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře