Tankový den v Lešanech přilákal tisíce lidí.
Zhruba 15.000 příznivců vojenské historie i současné techniky zamířilo do lešanského vojenského muzea na 20. ročník Tankového dne. K největším lákadlům patřil například legendární izraelský tank Merkava, který se v akci představil po delší době, český tank LT-38 nebo nejnovější tank české armády Leopard 2A4. Celkem se v ukázkách při jízdě představilo 20 tanků. Program dopoledne zahájil průlet dvou letounů JAS-39 Gripen.
Pořadatelé zvolili jako téma jubilejního ročníku přehlídku konstrukčních škol vývoje tanků vyráběných zhruba od 30. let po současnost. “Nutno přiznat, že se nám podařilo poskládat tanky nejenom z našeho muzea, pochopitelně, to je většina, drtivá většina, ale i tu současnost, díky Armádě České republiky,” řekl ČTK ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek. V úvodu tak návštěvníci měli možnost vidět i německý tank Leopard 2A4 zaváděný do současné výzbroje české armády. K vidění byl i jeho předchůdce Leopard 1, který muzeum získalo do sbírek od řecké armády. V dynamických ukázkách, tedy při komentované jízdě v aréně, návštěvníci postupně zhlédli vedle československé také americkou, sovětskou nebo izraelskou konstrukční školu. K vidění byly vedle zhruba 20 tanků i vojenské automobily, průzkumné i užitkové vozy i technika používaná českou armádou, celkem kolem 40 kusů techniky.
Velkým lákadlem byl letos podle Knížka izraelský tank Merkava, který vznikl v 70. letech. Jedná se o páteřní tank izraelských ozbrojených sil, mezi dnes představenými tanky je nejširší a nejtěžší. Lešanské muzeum ho získalo do svých sbírek v roce 2006 a jedná se o jediný pojízdný exponát na světě. “My jsme teď Merkavu asi pět let neukazovali, protože jsme měli problémy s pásy, ono přeci jen ten tank je konstruován do písku, není konstruován do tady té těžké jílovité půdy, která je tady v Lešanech, takže jsme potřebovali vyměnit čepy pásů,” řekl Knížek.
Program v aréně završila bojová ukázka, která diváky přenesla do Normandie na konci léta 1944. Utkaly se v ní americké a německé jednotky a byla připomínkou 80. výročí vylodění spojenců v Normandii.
Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.
Zdroj: ČTK, foto: ilustrační – commons.wikimedia.org