Ceny nemovitostí, meziročně nejvíce zdražily rodinné domy

Ceny nemovitostí, meziročně nejvíce zdražily rodinné domy.

Ceny nemovitostí v České republice jsou dlouhodobě významným tématem, které ovlivňuje život mnoha obyvatel. Tento fenomén je komplexní a je výsledkem řady faktorů, včetně ekonomických, demografických a legislativních.

Ceny českých nemovitostí v letošním třetím čtvrtletí opět rostly. V meziročním srovnání nejvíce podražily rodinné domy, a to o 4,7 procenta. O 3,5 procenta zdražily ale také pozemky a o 3,3 procenta byty. Přestože byty oproti třetímu čtvrtletí roku 2023 zaznamenaly nejnižší nárůst, proti letošnímu druhému čtvrtletí jejich ceny vzrostly o 2,6 procenta, mezičtvrtletně nejvíce z měřených typů nemovitostí. Vyplývá to z dat Indexu bydlení ČSOB Hypoteční banky, které zástupci společnosti představili novinářům.

Podle generálního ředitele a předsedy představenstva ČSOB Hypoteční banky Martina Vaška ceny bytů, domů i pozemků rostou podobně jako v Evropě. “Poptávku podporují snižující se sazby hypotečních úvěrů, mírnější pravidla České národní banky pro poskytování hypoték a snaha kupujících pořídit nemovitost za stávající ceny, neboť tržní predikce spíše napovídají dalšímu růstu,” dodal.

Ceny bytů podle dat rostly ve všech krajích. Nejvíce mezičtvrtletně zdražily o 6,1 procenta v kraji Moravskoslezském. Celkově podražily všechny dispozice, byty větších rozměrů ale zdražovaly pomaleji než ty menší. Prodeje bytů v průměru meziročně vzrostly o sedm procent. Například v hlavním městě se ale zájem zvýšil o více než pětinu a průměrná prodejní doba se zkrátila na čtyři měsíce.

V některých lokalitách Brna pak ceny dosahují pražských úrovní. Panelové byty, které jsou podle indexu finančně dostupnější, podražily více než cihlové. Negativně prodeje poznamenaly zářijové povodně, ty oslabily poptávku a ovlivnily ceny v postižených lokalitách Moravy.

V mezičtvrtletním srovnání zdražily rodinné domy o 1,8 procenta. Prodeje ale podle indexu zpomalily a poptávka zatím zůstává slabší než v minulosti. Na rozdíl od bytů se přitom podle Vaška dopad povodní na trhu s domy zatím nestačil projevit.

“Ceny ovšem v zasažených oblastech patrně poklesnou a krátkodobě i zájem kupujících. V delším časovém horizontu bude záležet na tom, jak rychle se obnoví infrastruktura,” řekl Vašek. Nejvíce nových domů se momentálně staví ve Středočeském kraji a v blízkosti Brna. Zájemcům o vlastní domy podle ČSOB Hypoteční banky komplikují situaci stále přísnější technické požadavky, které se projevují v růstu stavebních nákladů.

Oproti letošnímu druhému čtvrtletí zdražily pozemky o dvě procenta. S jejich rostoucí cenou se zvyšuje zájem o parcely nacházející se dál od velkých měst a nebo bez připojení na inženýrské sítě. Díky novým technologiím, jako jsou fotovoltaika, domácí čističky nebo ostrovní domy, už často připojení totiž podle zástupců banky není potřeba. Nabídce pozemků na trhu ale i tak brání zastaralé územní plány a nedostatečné kapacity inženýrských sítí, míní.

Z posledních statistik České bankovní asociace Hypomonitor vyplývá, že banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v říjnu hypoteční úvěry za 26,4 miliardy korun, což je proti září nárůst o devět procent. Meziroční růst činil 64 procent. Úrokové sazby nových úvěrů klesly na 4,9 procenta ze zářijových 4,96 procenta.

Ceny bytů (meziroční změna 3,3 procenta)

Zdroj: HB Index

Ceny rodinných domů (meziroční změna 4,7 procenta)

Zdroj: HB Index

Ceny pozemků (meziroční změna 3,5 procenta)

Zdroj: HB Index

V posledních letech zaznamenal trh s nemovitostmi v České republice výrazný růst cen

Tento trend je patrný zejména ve velkých městech, jako jsou Praha, Brno a Plzeň, kde ceny bytů a rodinných domů dosáhly rekordních hodnot. Podle dat Českého statistického úřadu a realitních kanceláří se průměrné ceny nemovitostí v hlavním městě Praha zvýšily o více než 50 % za posledních pět let.

Hlavní faktory ovlivňující ceny nemovitostí

1. Ekonomické faktory

Ekonomická situace má klíčový vliv na ceny nemovitostí. Rostoucí ekonomika a nízká nezaměstnanost zvyšují kupní sílu obyvatel, což vede k vyšší poptávce po nemovitostech. Naopak ekonomická recese nebo zvýšení úrokových sazeb může poptávku snížit a stabilizovat ceny.

2. Demografické změny

Demografické faktory, jako je růst populace a migrace do měst, rovněž přispívají k růstu cen nemovitostí. V České republice dochází k výraznému přesunu obyvatel do velkých měst, kde je větší nabídka pracovních příležitostí a lepší infrastruktura. Tento trend zvyšuje poptávku po bydlení ve městech, což tlačí ceny nahoru.

3. Nedostatek nabídky

Nedostatek nové výstavby a omezená nabídka bytů jsou dalším důležitým faktorem. Stavební procesy jsou často zdlouhavé a komplikované, což omezuje rychlost, jakou mohou být nové nemovitosti uvedeny na trh. Regulace a byrokracie mohou rovněž ztěžovat developerským firmám realizaci nových projektů.

4. Investice do nemovitostí

Nemovitosti jsou považovány za bezpečnou investici, což přitahuje jak domácí, tak zahraniční investory. Tito investoři často kupují nemovitosti nejen pro vlastní bydlení, ale i jako investiční aktiva, což dále zvyšuje poptávku a ceny.

Dopady rostoucích cen nemovitostí

Rostoucí ceny nemovitostí mají řadu dopadů na společnost. Pro mladé rodiny a osoby s nižšími příjmy se stává obtížnějším dosáhnout na vlastní bydlení, což může vést k větší závislosti na nájemním bydlení nebo k nutnosti hledat bydlení mimo velká města. Tento trend může dále prohlubovat sociální rozdíly a způsobovat demografické změny v různých regionech.

Opatření na stabilizaci trhu

Vláda a městské úřady se snaží růst cen nemovitostí regulovat různými opatřeními. Mezi ně patří podpora výstavby dostupného bydlení, zjednodušení stavebních procesů a regulace hypotečních úvěrů. Některé obce také zavádějí opatření na ochranu místních obyvatel před spekulativními nákupy nemovitostí.

Výhled do budoucnosti

Budoucí vývoj cen nemovitostí v České republice bude záviset na řadě faktorů, včetně ekonomického vývoje, demografických trendů a legislativních změn. Pokud bude pokračovat ekonomický růst a migrace do měst, lze očekávat, že ceny nemovitostí budou i nadále růst. Naopak zpomalení ekonomiky nebo účinná regulační opatření by mohla přispět ke stabilizaci nebo dokonce ke snížení cen.

Ceny nemovitostí v České republice jsou výsledkem komplexního souboru faktorů a mají významný dopad na společnost. Ačkoli rostoucí ceny mohou být příznakem zdravé ekonomiky a atraktivity českých měst, je důležité, aby byly přijímány opatření na zajištění dostupného bydlení pro všechny vrstvy obyvatelstva. Vývoj na trhu nemovitostí bude i nadále pečlivě sledován jak odborníky, tak veřejností, a bude vyžadovat pružné a efektivní reakce ze strany politiků a regulátorů.

Zdroj: ČTK / REDAKCE

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře