Zvýšení platů pro vojáky a policisty se odkládá

Zvýšení platů pro vojáky a policisty se odkládá. Vláda čeká na výsledky rozpočtu.

Plánované zvýšení platů pro vojáky, policisty a další příslušníky bezpečnostních složek se od července pravděpodobně neuskuteční. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) oznámil, že vláda zatím o žádném navýšení nerozhodla a klíčové bude až hospodaření státu za první pololetí. „Všem kolegům ve vládě jsem říkal, že se rozhodneme až na začátku července podle vývoje pokladního plnění,“ uvedl pro Českou televizi.

Na otázku, zda je možné přidat bezpečnostním složkám už od léta, odpověděl: „Pravděpodobně ne, z praktických důvodů.“

Navzdory těmto slovům se ministryně obrany Jana Černochová (ODS) svého slibu o plošném zvýšení platů pro vojáky nevzdává. Slíbila navýšení o 8300 korun měsíčně, které mělo platit už od července. „Debata o platech stále probíhá,“ vzkázala prostřednictvím médií.

Jestliže vláda neschválí plošné zvýšení tarifních mezd, vojáci by mohli alespoň dostat vyšší příspěvek na bydlení – z nynějších tří tisíc měsíčně by mohl vzrůst až na šest tisíc. Zlepšit by se mohla i kompenzace dopravy. Policisté a hasiči však zřejmě zůstanou beze změny, neboť plánované zvýšení tarifů o čtyři tisíce korun vyžaduje vládní souhlas.

Zvýšení platů pro armádu spustilo vlnu nespokojenosti mezi ostatními zaměstnanci státu. Zdravotnické odbory požadují desetiprocentní navýšení mezd od července. Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková uvedla, že vláda jejich výzvám zatím nevyhověla, přestože inflace reálné mzdy ve zdravotnictví snížila až o 15 %. Premiér Petr Fiala (ODS) na žádosti o jednání údajně nereaguje.

O rovný přístup žádají i školské odbory. Jejich předseda František Dobšík varoval, že pokud dostanou přidáno jen vojáci, hrozí vládě širší konflikt se zbytkem veřejného sektoru. Upozornil zároveň na dosud nevyřešené financování platů školníků a dalších nepedagogických pracovníků. I když učitelé dostávají pravidelná navýšení, stále nedosahují vládou slíbených 130 % průměrné mzdy.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) se ke zvyšování staví opatrně. Jak uvedl, o plošném růstu mezd ve státní správě je možné diskutovat, ale až od příštího roku.

Rozpočtové možnosti vlády jsou podle expertů velmi omezené. Ekonom David Marek z Deloitte uvedl, že státní zaměstnanci jsou kvůli úsporám a inflaci v nevýhodě, a jejich požadavky chápe. Dodal však, že vláda bude muset najít úspory jinde nebo zvýšit příjmy, protože rozpočtová rezerva momentálně nestačí.

Ekonom Jakub Komárek z PAQ Research kritizoval vládu za to, že dává přednost armádě před školstvím a nevyužívá například možnost zvýšení daní, třeba u tichého vína. Podle něj Česko vybírá daně méně než okolní země a vláda tak přichází o potřebné prostředky.

Kritiku připojil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který současný státní rozpočet označil za mimořádně napjatý. Podle něj vláda ztrácí rozpočtovou disciplínu a navyšování výdajů v letošním roce by za jeho působení bylo nepřijatelné.

Situaci rozvířila ministryně Černochová letos v dubnu, když bez předchozího projednání s vládou oznámila výrazné navýšení platů pro vojáky. To vyvolalo vlnu kritiky a požadavků i od dalších bezpečnostních složek – celníků, vězeňské služby nebo tajných služeb. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by bylo neudržitelné, aby se rozdíly v odměňování mezi složkami příliš prohlubovaly.

Vláda se tak ocitla pod tlakem – čelí nejen rostoucím platovým požadavkům napříč veřejným sektorem, ale i rozpočtové realitě, která jí nedává příliš prostoru k manévrování. Jakékoliv rozhodnutí o navyšování tak bude muset být velmi pečlivě zváženo a nejdříve přijde na řadu až po vyhodnocení rozpočtu za první polovinu roku.

REDAKCE / Zdroj: Novinky.cz

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře