Od 2. srpna 2021 se začne vydávat nový typ občanského průkazu, který bude obsahovat vysoce zabezpečený bezkontaktní čip, na kterém budou uloženy biometrické údaje. Ztíží se možnost občanky padělat a zneužívat.
Návrh schválila Sněmovna 2. června 2021 ve třetím čtení. Nový zákon o občanských průkazech a související změnový zákon stanovuje, že občanské průkazy budou obsahovat biometrické údaje, konkrétně zobrazení obličeje držitele průkazu a dva otisky prstů. „Schválení nového typu občanky je dobrou zprávou pro všechny. Průkaz totožnosti teď bude zabezpečenější a budeme s ním moci stále cestovat bez nutnosti mít u sebe pas. Pokud by návrh neprošel, o tuto možnost bychom přišli,“ vysvětlil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Materiál ještě musí schválit Senát.
Biometrické údaje se povedou v informačním systému evidence občanských průkazů nejdéle po dobu 90 dnů od vyrobení dokladu, a to pro účely vyřízení jeho případné reklamace. Poté dojde k jejich smazání, protože vytvářet jakékoliv databáze, které by biometrické údaje shromažďovaly, není povoleno. Biometrické údaje uložené v občanském průkazu zároveň nebude možné použít pro jiné účely, než je ověření pravosti občanského průkazu a totožnosti držitele občanského průkazu při překračování státních hranic. Děti mladší dvanácti let nebudou mít povinnost poskytnout otisky prstů.
Povinnost zavedení biometrických údajů do občanského průkazu vychází z evropského nařízení. Zavedení přísnějších bezpečnostních norem, tj. zabezpečení dokladů proti jejich možnému padělání a podvodnému zneužívání totožnosti, má za cíl zvýšení bezpečnosti a zjednodušení výkonu práva na volný pohyb občanů EU a jejich rodinných příslušníků. V případě, že by biometrické údaje nebyly do občanských průkazů zavedeny, byly by tyto průkazy použitelné pouze na území Česka a nebylo by na nově vydávané doklady možné cestovat do zahraničí.
Postupná obměna občanských průkazů
Nařízení počítá s postupnou obměnou. Dosud platné občanky budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031. Pokud tedy má občan vydaný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji, ale bez biometrických údajů s dobou platnosti deset let, může s ním cestovat v rámci EU do konce jeho platnosti. To platí jak pro růžovo-modré (polykarbonátová kartička velikosti kreditní karty), tak pro zelené občanské průkazy. Občanské průkazy, které neobsahují strojově čitelnou zónu, musí být vyměněny do pěti let, jinak s nimi nebude možné cestovat.
Občanku musí mít každý státní občan ČR starší 15 let, který má trvalý pobyt na našem území a není omezený ve svéprávnosti. V průměru se ročně vydá 1,4 mil. občanek. Standardní doba jejich platnosti je deset let.
Zdroj a ilustrační foto: Ministerstvo vnitra