Plavební sezóna je v plném proudu, na Slapech musí lodě plout pomalu
Začátek prázdnin i prodloužený víkend přivede v následujících dnech k tuzemským vodním plochám desítky tisíc lidí. Zvýšený pohyb plavidel a plavců na vodních hladinách si proto vyžaduje mimořádná opatření, která ochrání všechny účastníky plavebního provozu. Od července až do srpna je například na vodní nádrži Slapy nařízena výrazně pomalá plavba pouze v tzv. výtlačném režimu.
„Státní plavební správa reaguje na očekávaný intenzivní provoz na vodních cestách po celé České republice. Na vytížených vodních plochách jako jsou Slapy, Orlík, Dalešice či Těrlicko jsou vymezeny bezpečné plochy pro koupající se, ale také speciální prostory pro sportovní akrobatickou plavbu a vodní lyžování,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.
Nejvýraznější opatření chránící plavce nebo lidi na menších plavidlech je zpomalení motorových lodí zavedením výtlačného režimu plavby. Při tomto režimu plavby, se zjednodušeně řečeno plavidlu nezvedá příď, čára ponoru se nemění a nevzniká tak vlna, která může ohrozit ostatní účastníky plavebního provozu. „Po zkušenostech z letní sezóny 2020 na Slapech, výraznému zvýšení provozu a nárůstu plavebních nehod, jsme museli zavést výtlačný režim plavby na velké části tohoto vodního díla. Společně s policií budeme dodržování tohoto bezpečnostního opatření pravidelně v terénu kontrolovat,“ vysvětluje ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.
Opatření na Slapech platí v období od 1. července 2021 do 31. srpna 2021 v úseku od hráze vodního díla Slapy po říční kilometr 118,05 umístěno plavební značení, které nařizuje plavbu pouze ve výtlačném režimu. Podobný režim, ovšem v nižším rozsahu, je na dalších sedmi místech po celé České republice. Pro bezpečné koupání na vodních nádržích je letos vymezeno celkem 41 prostorů. Vymezené jsou také prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování.
Na vodě nejsi nikdy sám
Sportovně rekreační aktivity na vodě jsou čím dál oblíbenější, proto Státní plavební správa připravila v rámci své preventivní a osvětové činnosti kampaň Na vodě nejsi nikdy sám na www.sportnavode.cz. „Znalost pravidel spolu s apelem na ohleduplnost a zodpovědnost k ostatním účastníkům plavebního provozu je klíčem k celkově bezpečnému plavebnímu provozu v oblasti rekreační plavby,“ dodává ředitelka Němcová.
Cílem je seznámení zejména široké mladé veřejnosti s pravidly bezpečného provozování oblíbených rekreačních plavidel jako jsou vodní skútry, paddleboardy, vodní lyžování a wakeboardy a jetsurfy.
Inspirace na dovolenou u vody nabízí Kudyznudy.cz
Splouvání zejména českých řek pak mezi prázdninové klasiky. Rychle ale roste popularita nových vodních sportů, jako jsou paddleboardy, wakeboardy či jetsurfy. „Na portálu Kudyznudy jsme připravili přehled vodáckých novinek a neoblíbenějších vodáckých kempů, pozvánky na nejlepší koupání, procházky za vodopády a další vodní tipy ze seriálu #světovéČesko. Na webu české centrály cestovního ruchu CzechTourism je v sekci Kudy z nudy – Léto u vody inspirace pro letošní dovolenou v Česku,“ říká Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu –CzechTourism.
Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy