K sousedům na Slovensko, do Německa či Polska, ale také do Jordánska či Senegalu se vydají čeští vojáci příští rok. Do ČR naopak přijedou spojenečtí vojáci na 71 cvičení. Počítá s tím plán, který včera odsouhlasila vláda. Veškerý výcvik bude organizován s ohledem na aktuální epidemickou situaci a platná hygienická opatření.
Na základě politicko-vojenských priorit je plán cvičení každoročně sestaven ze čtyř oblastí: příprava k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a výstavba schopností. Dohromady půjde o 138 cvičení mimo území ČR, jichž se účastní příslušníci Armády ČR. Na území našeho státu se pak uskuteční 71 cvičení ozbrojených sil jiných států.
Nejčastěji vyjedou příslušníci Armády ČR k sousedům na Slovensko, do Německa, Polska a Maďarska. V rámci Evropy se pak objeví prakticky všude od Norska, Švédska a Finska až po Itálii, Řecko a Turecko. Cvičit ale budou i mimo starý kontinent – v USA či Kanadě. Z méně obvyklých destinací se vydají do Jordánska a Senegalu.
Příprava na Mali na Slovensku a ve Francii
Mezi nejdůležitější cvičení mimo území ČR patří např. Brave Warrior 21, které je výročním cvičením mechanizovaných jednotek pozemních sil zemí V4 s jednotkami ozbrojených sil Německa a USA a konat se bude v Maďarsku za účasti 200 příslušníků 7. mechanizované brigády s 49 kusy pozemní techniky. Zmínit lze také dvě série cvičení Recce na Slovensku a Šakal ve Francii, které budou sloužit k přípravě předurčených jednotek k nasazení v rámci operací v Mali. Zúčastní se jich v obou případech 90 vojáků spolu s 22 v prvním případě a 30 kusů techniky v případě druhém.
V ČR opět Ample Strike
Mezi hlavní cvičení na území ČR tradičně patří Ample Strike, jehož cílem je vycvičit a zdokonalit jednotky a štáby 22. základny vrtulníkového letectva v plnění širokého spektra úkolů, v součinnosti s dalšími jednotkami vzdušných, pozemních, speciálních a aliančních sil, v přímé letecké podpoře v podmínkách elektronického boje a sladění systémů velení a řízení. Cvičení se zúčastní 300 vojáků partnerských zemí s až 40 kusy letecké techniky.
Zmínit lze také cvičení Federated Cloud 2021 zaměřené na oblast komunikační a informační podpory. Jeho cílem je ověření schopností interoperability systémů velení a řízení, testování schopnosti výstavby míst velení a poskytování komunikačních a informačních služeb uživatelům, včetně propojení systémů pozemních a vzdušných sil. Federated Cloud je zároveň technickou přípravou pro cvičení 4. brigádního úkolového uskupení Strong Eagle 2021. Cvičení se zúčastní 400 vojáků koaličních armád s 81 ks pozemní techniky.
Zdroj: Armáda České republiky