ČR za rok dodala Ukrajině 1,6 milionu kusů munice

ČR za rok dodala Ukrajině 1,6 milionu kusů munice.

Česká muniční iniciativa představuje významný krok v mezinárodní podpoře Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Tato iniciativa, vedená Českou republikou, se zaměřuje na zajištění dodávek dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu prostřednictvím spolupráce s dalšími evropskými a aliančními partnery.

Česko za rok přes svou muniční iniciativu dodalo na Ukrajinu 1,6 milionu kusů velkorážní munice. Na okraj Mnichovské bezpečnostní konference to řekl český prezident Petr Pavel.

S návrhem nakoupit dělostřeleckou munici pro Ukrajinu mimo členské státy Evropské unie přišel český premiér Petr Fiala na mimořádném summitu EU počátkem loňského února. Prezident Pavel pak na loňské Mnichovské bezpečnostní konferenci informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích pro Ukrajince 800.000 granátů.

„Za ten rok se nám povedlo na Ukrajinu dodat 1,6 milionu kusů velkorážní munice. Od našich spojenců jsme získali dostatečné zdroje na to, abychom pokryli ještě další potřebu Ukrajiny až do dubna tohoto roku,“ řekl dnes na tiskové konferenci Pavel.

I na současné bezpečnostní konferenci v Mnichově podle svých slov hovořil se spojenci o tom, aby zvážili poskytnutí dalších zdrojů. „Teď si obrazně řečeno nemůžeme dovolit sundat nohu z plynu. Když cíl je možná někde v mlze na dohled, ale Ukrajinu budeme muset podporovat minimálně do té doby, než bude implementována nějaká mírová dohoda. A než si budeme jistí, že je Ukrajina schopna stát na vlastních nohou,“ dodal s tím, že muniční iniciativa bude pokračovat, dokud bude potřeba.

Česko v iniciativě, do které finančně přispívají další evropské země, shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici v zemích mimo Evropskou unii.
Vznik a cíle iniciativy

Myšlenka na vytvoření muniční iniciativy vznikla na konci února 2024 během summitu členských států NATO v Paříži. Český premiér Petr Fiala tehdy oznámil záměr získat pro Ukrajinu dělostřeleckou munici prostřednictvím nákupů ze zemí mimo Evropskou unii. Cílem bylo rychle reagovat na kritický nedostatek munice, kterému ukrajinská armáda čelila, a poskytnout jí potřebné prostředky k obraně své suverenity.

Mezinárodní podpora a financování

Do české muniční iniciativy se postupně zapojilo 18 zemí, z nichž 15 již poskytlo finanční příspěvky. Celkově se podařilo shromáždit více než 1,6 miliardy eur (přes 39,5 miliardy korun). Mezi hlavní přispěvatele patří Německo, Dánsko, Nizozemsko, Kanada, Portugalsko a Litva. Česká republika sama přispěla částkou téměř 866 milionů korun, která byla vynaložena na nákup munice od domácí společnosti STV Group.

Dodávky munice na Ukrajinu

První dodávky munice z této iniciativy dorazily na Ukrajinu v červnu 2024. Jednalo se o desítky tisíc kusů munice ráže 155 mm, financované z německého příspěvku. Do konce roku 2024 bylo plánováno dodat celkem 500 000 kusů dělostřelecké munice, přičemž v červenci a srpnu bylo odesláno dalších 100 000 kusů. Tato podpora výrazně posílila schopnost ukrajinské armády čelit ruským útokům.

Pokračování iniciativy v roce 2025

Vzhledem k pokračujícímu konfliktu a potřebám ukrajinské armády se Česká republika rozhodla v iniciativě pokračovat i v roce 2025. Plán s pracovním názvem „Iniciativa 2025“ zahrnuje spolupráci s pěti zbrojařskými společnostmi, které se podílely již na první fázi projektu. Mezi tyto společnosti patří Czechoslovak Group, STV Group, Omnipol, Colt CZ Group SE a zbrojovka DSS. Finanční podporu pro tuto fázi přislíbily zejména Dánsko, Nizozemsko a Německo.

Politické reakce a debaty

Česká muniční iniciativa se stala předmětem politických debat. Někteří představitelé opozice, například Karel Havlíček z hnutí ANO, vyjádřili nesouhlas s pokračováním iniciativy a navrhli její ukončení. Tato prohlášení vyvolala ostrou kritiku ze strany vládních činitelů, kteří zdůrazňují morální povinnost podporovat Ukrajinu v jejím boji za suverenitu a bezpečnost Evropy.

Česká muniční iniciativa představuje klíčový příspěvek k mezinárodní podpoře Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Díky koordinované spolupráci několika zemí se podařilo zajistit významné dodávky munice, které posílily obranné schopnosti ukrajinské armády. Pokračování této iniciativy v roce 2025 je důkazem odhodlání České republiky a jejích partnerů podporovat mír a stabilitu v Evropě.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha v polovině ledna webu Jevropejska pravda řekl, že na Ukrajinu se dostalo na 80 procent munice slíbené Kyjevu v rámci české iniciativy. „Na Ukrajinu se už podařilo dodat na 80 procent toho, co bylo slíbeno. Česká strana splnila svůj slib a do konce roku 2024 dodala 520.000 nábojů ráže 155 mm a velké množství dalších ráží. Ale potvrdili mi, že všechny slíbené granáty různých ráží byly zakoupeny,“ uvedl Sybiha. Množství ani typ dalších granátů nespecifikoval.

REDAKCE / Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře