Vláda bude dnes debatovat i o možné pomoci pro místa na Děčínsku, která poničil rozsáhlý požár. O její podobě rozhodne pak podle rozsahu škod.
Vyplývá to z vyjádření vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) před jednáním kabinetu. V Národním parku České Švýcarsko likviduje přes 400 hasičů požár, který zasáhl zatím na 1000 hektarů. Do hašení se zapojily s technikou i týmy z dalších států. Některé resorty už oznámily poskytnutí první podpory.
“Určitě i o tom dnes povedeme diskusi (o pomoci zasaženým oblastem a lidem). Jsou tu jednak standardní nástroje, které mají ministerstva v rámci svých rezervních fondů… Předpokládám, že jako vláda určitě v tuto chvíli musíme mít zmapovány škody na obecním a krajském majetku a u domácností a hledat cesty pomoci… Obávám se, že dnes nebudeme schopni úplně určit rozsah škod. Chceme ho ale co nejdříve vědět,” uvedl Jurečka.
Požár v Národním parku České Švýcarsko. Velký sestřih
Ministerstvo životního prostředí připravilo podle své šéfky Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) na obnovu poničených míst zatím sto milionů korun. Obce budou moci peníze využít na opravu infrastruktury, včetně zabezpečení požárem poškozených svahů. Ministerstvo přispěje také na likvidaci odpadu po požáru. Jurečka zmínil i možnou pomoc od ministerstva pro místní rozvoj.
Obce mohou získat na odklízení škod pracovníky na veřejně prospěšné práce. Oběti požáru mohou žádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Dostat mohou až 15násobek životního minima, tedy 69.300 korun. “Vyzývám lidi, kteří jsou opravdu v těžké situaci, kteří přišli o bydlení a potřebují pomoci s úhradou nějakých nákladů, ať se obracejí na úřady práce,” uvedl Jurečka.
Dávka mimořádné okamžité pomoci patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se podle zákona zkoumá tedy také příjem a majetek žadatele i ostatních členů domácnosti. Podpora je pro lidi, kteří situaci nedokážou zvládnout z vlastních zdrojů.
Vláda bude dnes projednávat novelu o rozpočtu. Jurečka předpokládá, že se na podobě zákona dohodne a pošle ho Sněmovně.
Zdroj: ČTK