Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 3. 5. 2021
Květen bude podle předpovědi teplotně podprůměrný, srážkově průměrný
Květen bude teplotně podprůměrný, srážkově průměrný. Nejchladnější by měl být tento týden, naopak nejvyšší teploty Česko čekají v příštím týdnu, tedy od 10. května. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nízké teploty mají v tomto týdnu být zejména od středy do soboty.
“Týdenní průměry nejvyšších denních teplot v prvním týdnu předpovědi předpokládáme kolem 14 stupňů Celsia,” uvedli meteorologové. V úterý má být sice až 20 stupňů, od středy do pátku ale maxima nepřesáhnou 14 stupňů. V sobotu bude oteplení jen mírné, zhruba na 16 stupňů. V neděli by ale už mělo být jasno s nejvyššími teplotami okolo 20 stupňů Celsia. V příštím týdnu pak průměry nejvyšších denních teplot dosáhnou 21 stupňů. Týden od 10. května by tak měl být v tomto měsíci sice nejteplejší, z dlouhodobého hlediska ale budou teploty v něm průměrné. Ve zbývajících dvou květnových týdnech mají být průměry nejvyšších teplot kolem 18 stupňů. (Zdroj: ČTK)
Průzkum: Propadla se důvěra Čechů ve vládu, důvěra v Evropskou unii posiluje
Češi věří vládě své země nejméně ze všech obyvatel zemí Evropské unie. V dnes zveřejněné národní zprávě z unijního průzkumu Eurobarometr to uvedlo zastoupení Evropské komise v ČR. Podíl obyvatel Česka, kteří důvěřují české vládě, podle průzkumu meziročně klesl ze 40 na 19 procent. S opatřeními vlády proti šíření koronaviru je spokojená asi čtvrtina Čechů. Důvěra Čechů v EU naopak meziročně stoupla ze 39 procent na aktuálních 48 procent, což je nejvíce od roku 2013.
Obyvatelé Česka oproti minulému průzkumu Eurobarometr, zveřejněnému loni v únoru, méně věří české vládě i Parlamentu. Podíl lidí důvěřujících Parlamentu v Česku klesl meziročně z 25 na 15 procent. Výrazně vyšší je důvěra v unii i třeba v OSN, která vzrostla ze 45 na 57 procent. (Zdroj: ČTK)
Ministerstvo zdravotnictví podmiňuje kulturu proočkovaností a PCR testy
Ministerstvo kultury (MK) zveřejnilo svůj plán pro rozvolňování kultury, který vznikl se souhlasem zástupců kulturní obce a o kterém chce MK jednat. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) dnes kritizoval návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Připadá mu diskriminační oproti jiným odvětvím. Podmiňuje třeba vyšší účast diváků na kulturních akcích absolvováním PCR testu nebo procentuální proočkovaností populace. Vyplývá to z návrhů obou resortů
Návrh ministerstva zdravotnictví (MZd), který MK dostalo v neděli, odvíjí povolení akcí venku i vevnitř od procenta proočkovanosti – v květnu chce 20 procent, v červnu 30 procent, v červenci 40 procent, v srpnu 60 procent a v září 70 procent. Kapacitu akcí také podmiňuje absolvováním PCR testů, respektive pokud účastníci absolvují tento náročnější test, může být kapacita vyšší. V květnu například s PCR testy by mohlo venku na akci být maximálně 500 osob na jeden sektor při rozdělení prostoru na dva sektory, s antigenním testem jen 200 osob a při samotestování jen 100 osob. Na kulturní akce uvnitř by v květnu s PCR testem mohlo jít jen 200 lidí, s antigenním testem od zdravotníka 40 lidí a se samotestem 20 lidí. Až do konce září stále návrh počítá s nutností účastníků mít ochranu dýchacích cest při akcích pořádaných uvnitř. V květnu a v červnu by se uvnitř nesmělo konzumovat jídlo a pití, od července podle pravidel platných v té době pro restaurace. Při akcích venku ministerstvo zdravotnictví pro květen konzumaci zakazuje, od června do září by měla platit pravidla stejná jako na zahrádkách restaurací. (Zdroj: ČTK)
Další rozvolnění od 10. května, testy ve firmách zatím do konce června
Vláda schválila další rozvolnění opatření proti šíření koronaviru. Od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi či solária. Otevřou se také školy v dalších krajích. Kvůli horší situaci kabinet ještě ve čtvrtek zváží postup ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině. Nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách bude asi nutné jen při blízkém setkání. Dnes se v Česku v šesti krajích a v Praze po čtyřech měsících vrátili do školních lavic žáci druhého stupně, včetně nižších ročníků víceletých gymnázií. Ze tří na sedm ode dneška stoupl také počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti.
Otevřely se tam také galerie a muzea. V celé zemi mohly otevřít kadeřnictví a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata. Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 192 miliard korun, jde o nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. (Zdroj: ČTK)
K očkování proti covidu se nepřihlásilo 15 procent lidí nad 70 let
O očkování proti covidu-19 zatím neprojevilo zájem přes 230.000 lidí nad 70 let, tedy zhruba 15 procent z nich. Dalších zhruba 210.000 registrovaných na vakcínu čeká, z nich 60.000 je starších 80 let. Vyplývá to z dat o očkování, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka dnes ČTK řekl, že asi 130.000 z nich se chce očkovat v ordinacích. Podle imunologa Václava Hořejšího by stát měl jejich očkování přednostně zajistit a ostatní k očkování motivovat. Podle ředitele Biologického centra Akademie věd ČR Libora Grubhoffera ale nelze s očkováním mladších čekat, až budou senioři víc proočkovaní.
“Cestu k nápravě vidím v soustředěné komunikaci právě s těmito seniorními věkovými kategoriemi, to by mělo zajistit ministerstvo zdravotnictví v rámci oficiální propagace očkování. Tu se však dosud nepodařilo vůbec rozhýbat, je to velký dluh a neschopnost vlády a ministerstva zdravotnictví. Nejvíce v tomto ohledu dělají kraje, ale zjevně to nestačí,” uvedl Grubhoffer na dotaz ČTK. (Zdroj: ČTK)
Na Pražský hrad se vrátili návštěvníci, kontroly u vstupu zůstaly
Lidé ode dneška mohou po více než půl roce znovu navštěvovat Pražský hrad. Otevřel se celý areál Hradu i některé objekty v něm. Při vstupu do areálu stále zůstávají zátarasy. Kancelář prezidenta republiky uvádí, že policisté by neměli již návštěvníky kontrolovat plošně, ale jen namátkově. Podle zjištění ČTK na místě se tak děje, policisté prohlížejí třeba batohy.
Areál Hradu je ode dneška přístupný denně od 06:00 do 22:00, zahrady a horní část Jeleního příkopu jsou již od dubna otevřeny denně od 10:00 do 18:00. Lidé mohou na Pražský hrad stále přijít jen od Prašného mostu, z Hradčanského náměstí čtvrtým nádvořím a přes Opyš ve směru od Malostranské. Přes první nádvoří do Hradu vstoupit nelze, to je stále vyhrazeno jen pro odchod z areálu. (Zdroj: ČTK)
Soudní znalec dokončil posudek v případu otrávené Bečvy
Soudní znalec Jiří Klicpera dokončil práce na znaleckém posudku, který se týká otravy řeky Bečvy z loňského září. Policie nyní čeká na doručení materiálů. Očekává, že se tak stane do konce tohoto týdne, následně budou vyšetřovatelé s posudkem pracovat. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Dokončení posudku dnes ČTK potvrdil i Klicpera.
Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. V minulosti Klicpera dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení, poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru. “Znalec dokončil práce na znaleckém posudku. Nyní čekáme, až nám bude doručený, mělo by to být do konce týdne. Po doručení budeme s posudkem dále pracovat a vyhodnocovat jej,” uvedla Javorková. (Zdroj: ČTK)
Maláčová prosazuje odklad hlasování o jeslích a vznik kompromisního návrhu
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) bude prosazovat, aby Sněmovna odložila hlasování o přeměně dětských skupin na jesle. Podle šéfky resortu práce by se novela měla vrátit ze závěrečného kola zpět k projednání, aby vznikl nový kompromisní návrh. Maláčová to dnes řekla na webináři o dětských skupinách, který uspořádaly političky KDU-ČSL. Dolní komora by měla o zákonu hlasovat tento týden.
Česko patří v Evropské unii (EU) ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se hradí hlavně z unijních peněz. Jejich čerpání skončí v polovině příštího roku. Podle vládní novely se mají dětské skupiny do konce srpna 2024 přeměnit na jesle. Ty mají být jen pro děti do tří let, od tří let je nárok na školku. Pravidla fungování se mají zpřísnit. Na provoz by přispíval stát. Výši příspěvku by na každý rok stanovila vláda, určila by také maximální cenu pro rodiče. Komunisté, kteří vládu podporovali, měli k dětským skupinám od začátku výhrady. Úpravy požadovalo i vládní ANO. Podoba zákona se několikrát měnila. Kabinet výsledek Sněmovně poslal loni koncem července. Opoziční poslanci navrženou podobu kritizovali, navrhli desítky změn. (Zdroj: ČTK)
Lidé mohou od úterý jezdit na výlety na vybrané státní hrady a zámky
Od úterý mohou lidé začít navštěvovat hrady a zámky ve správě státu. Národní památkový ústav (NPÚ) přidá k zahradám a parkům, které jsou otevřeny od 12. dubna, především hradní areály, které si tradičně lidé mohou prohlížet bez průvodce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Ze zámků a hradů, kde se konají komentované prohlídky, zatím ústav vybral několik, kde lidé mohou navštívit vybrané prostory. Skupinové prohlídky památek zatím vláda nepovolila.
Od 4. května mohou zájemci navštívit hrady Trosky, Bezděz, Točník, Krakovec, Křivoklát, Rabí a Velhartice, zámek Valeč, vybrané prostory zámků Nebílovy, Kozel, Konopiště, Mníšek pod Brdy a Veltrusy, o víkendu pak také Hamousův statek ve Zbečně, hrady Žebrák a Švihov a synagogu v Březnici. Mluvčí upozornila, že lidé by si měli před návštěvou památky na webu www.npu.cz ověřit otevírací dobu. (Zdroj: ČTK)
Ústavní soud odmítl stížnost Salmové, jde o součást sporů o majetek rodu
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Marie Salm-Reifferscheidt-Raitzové, která usiluje o restituci někdejšího rodového majetku Salmů na Blanensku. Chtěla dosáhnout obnovy řízení a uznání toho, že její otec Hugo Salm si po válce uchoval československé občanství, což je klíč k restitučnímu nároku. O výsledku řízení před ústavním soudem ČTK informovala jeho mluvčí Miroslava Číhalíková Sedláčková. Soud zároveň zastavil řízení o stížnosti další Salmovy dcery Idy Schoellerové, která v mezičase zemřela.
Celkově usilují Salmové o tisíce hektarů lesů a polí i zámek v Rájci. Salm v roce 1946 získal od Okresního národního výboru v Boskovicích prozatímní osvědčení o státním občanství. Definitivně občanství vyřešeno nebylo, protože Salm zemřel. Ministerstvo vnitra v roce 2002 a poté znovu v roce 2006 osvědčení zpětně odebralo. Restituce se tak zastavily. (Zdroj: ČTK)
V úterý ráno může mrznout, přes den se očekává silný vítr
V noci na úterý a ráno očekávají meteorologové v Česku mráz, který může poškodit zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Přes den pak bude ve většině republiky foukat silný vítr, jehož rychlost může v nárazech dosáhnout více než 65 kilometrů za hodinu. Český hydrometeorologický ústav to dnes uvedl ve výstraze.
Mrznout by podle meteorologů mělo ve druhé půlce noci na úterý a ráno do 09:00. Pěstitelům doporučuje zeleninu a nízké rostliny zakrýt světlou netkanou textilií, stromy je možné orosit drobnými vodními kapkami nebo poblíž stromů spalovat vlhký rostlinný odpad. Během úterý bude foukat ve většině republiky silný vítr. Podle meteorologů se to bude týkat všech krajů s výjimkou Vysočiny, Jihomoravského a Zlínského kraje. (Zdroj: ČTK)
NKÚ: Nákupy zdravotních ústavů v letech před covidem byly v rozporu s pravidly
Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v letech před propuknutím epidemie koronaviru dostatečně nekontrolovalo výdaje zdravotních ústavů, které poskytují například laboratorní vyšetření nebo očkování. Nákupy ústavů v letech 2017 až 2019 přesáhly 1,3 miliardy korun a byly v nich vážné nedostatky. Ústavy u 70 procent kontrolovaných nákupů nepostupovaly podle zákona o zadávání veřejných zakázek, NKÚ proto podal oznámení finančním úřadům. Ministerstvo podle NKÚ, který závěry kontroly zveřejnil dnes, nepředcházelo ztrátám těchto ústavů. Resort v reakci na závěry NKÚ uvedl, že už přijal opatření ke sjednocení odborného a ekonomického řízení zdravotních ústavů.
Výdaje zdravotních ústavů na nákupy v letech 2017 až 2019 přesáhly 1,3 miliardy korun, z toho 85 procent byly nákupy malého rozsahu mimo zadávací řízení podle zákona. Ve zdravotních ústavech však v těchto letech byl pouze jeden interní audit zaměřený na veřejné nakupování, zdůraznil NKÚ. Úřad prověřil vybrané nákupy za 239 milionů korun, z toho u nákupů za více než 168 milionů korun ústavy nepostupovaly podle zákona o zadávání veřejných zakázek. NKÚ proto podal oznámení příslušným finančním úřadům. (Zdroj: ČTK)