Všichni máme agendy kolem covid-19 plné zuby. Zařekl jsem se, že už o té problematice nebudu psát, abych k tomu nepřispíval. Tento týden jsem ale nabral dva tak silné podněty, že to rozhodnutí poruším.
Včera se u nás na vlakové zastávce prý odehrál nechutný incident. Seniorka s tříletou vnučkou poté, co ujely dvě stanice, byly vyhozeny průvodčím z vlaku, protože paní odmítla nasadit roušku. Protože paní odmítala vystoupit, průvodčí jí sebral tašky a vyhodil je z vlaku. Na stanici, kde staví jen některé vlaky, autobus kolem jede párkrát za den a nejbližší voda se dá koupit 2 km daleko.
Ve školách je to také jako v blázinci. Sám mám osobní zkušenost, protože naše dvojčata tento týden nastupovala do první třídy. Při slavnostním zahájení v kulturním sále prvňáčci roušky mít nemuseli, rodiče museli. Pak jsme přešli do školy a tam museli v rouškách sedět i děti, že prý je to menší prostor. Samozřejmě nikdo neměl utěsněný respirátor, naprostá většina měla nějaké roušky a často „na půl žerdi“.
Ve školní budově, kde jsou všeho všudy tři třídy prvňáků a druháků musí děti nosit roušku na chodbách, i když jdou na toaletu. Dokonce když přecházejí přes chodbu pět kroků do protějších dveří do družiny, musí mít roušku, kterou za dveřmi sejmou a smísí se s další třídou. Když jdou na oběd, prochází se venkem, tam roušku sundají. Přijdou do jídelny s nasazenou rouškou. V nabouchané jídelně všichni jedí bez roušek. Když se řadí k odchodu, musí si roušky nasadit a jen vykročí ven, zase je sundávají. A tak stále do kola. Připomínám, že je prokázáno, že se covid naprosto dominantně šíří aerosolem v uzavřených prostorách. Pokud tedy osoby dýchají společný vzduch, neutěsněné roušky a respirátory neřeší takřka nic.
No a nesmyslné testování ve školách? Antigenní testy jsou málo citlivé a zcela neprůkazné při nízké virové náloži a u bezpříznakových lidí. Dokonce jsem se dočetl, že dětem na sliznicích bůhví proč covid tak neulpívá a že k přenosům ve školách prakticky nedocházelo. Takže testy, ať odhalí co odhalí, budou pramálo vypovídající. Pak tu tedy zbývají v zásadě tyto možnosti: je potřeba utratit peníze u správných dodavatelů (cca 800 milionů), je potřeba vypadat, že vláda něco dělá anebo je potřeba vychovávat k poslušnosti a nesvobodě už od útlého věku. Vštěpuje se dětem, že toto je normální. Anebo všechny důvody dohromady.
No není tohle Blbákov? Ukončeme to a navraťme se k racionálním řešením, která dávají smysl. Ta nemoc určitě dokáže být nebezpečná, ale jsme také v nějaké konkrétní situaci. Prosím, kdo se chce chránit, ať si nosí respirátor, ochranné brýle, plynovou masku nebo skafandr. Kdo chce volně dýchat, ať není nucen nosit na ústech jakoukoli zábranu. Není žádný objektivní důvod to nařizovat nosit všem. Účinnost je velmi sporná. Lidé to často stejně spontánně nedodržují, tak to vede jen dalšímu rozpadu právního státu.
Nikdo ani přesně neví, co zrovna platí. Navíc to zase nejspíš zruší soud. Je třeba chápat jeden druhého a navzájem se zbytečně neomezovat. Všichni toho už máme plné zuby.
Autor: Josef Klapal