Městský soud v Praze zprostil viny všechny obžalované v kauze údajného tunelování pražského dopravního podniku (DPP). Tedy i lobbistu Ivo Rittiga nebo bývalého šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka.
Podle soudu se neprokázalo, že by dopravnímu podniku vznikla jakákoliv škoda a skutky popsané v obžalobě nejsou trestným činem. Verdikt ovšem není pravomocný.
Naopak obžaloba tvrdí, že Dvořák obešel výběrové řízení a zakázku přidělil Neographu. Státní zástupce pro něj žádal šestiletý trest odnětí svobody, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a peněžitý trest ve výši dvou milionů korun. Pro Rittiga navrhoval čtyři roky vězení a čtyřmilionovou pokutu. Ostatním devíti obžalovaným navrhoval tresty od tří do sedmi let vězení a finanční postih od dvou do tří milionů korun.
Kauza dopravního podniku se táhne dlouhé roky
Nadační fond proti korupci obvinil Rittiga, že na jeho účty přicházely desítky milionů korun z pražského dopravního podniku z Rittig se proti tomu ostře ohradil a uvedl, že je „šokován, jak bezostyšnému osočení jsem byl vystaven“.
Společnost Neograph, která pro dopravní podnik dodávala jízdenky, měla uzavřenou smlouvu s firmou Cokeville Assets Inc. sídlící na Britských Panenských ostrovech. Za zprostředkování smlouvy měla tato společnost dostávat z každého lístku 17 haléřů. Karel Randák z protikorupčního fondu tvrdil, že firma Cokeville měla smlouvu o spolupráci s Rittigem, na základě které měla firma Rittigovi vyplácet provize ve výši 160 tisíc eur měsíčně a procenta ze zisku.
V červnu 2015 byl Rittig obviněn spolu s Martinem Dvořákem, Marií Novákovou a dalšími 11 lidmi pro údajné praní špinavých peněz. Toto obvinění se týkalo zakázek na SMS jízdenky a m-peněženky, prodej kuponů a tisk papírových jízdenek. Podle policie šlo o organizovanou skupinu, která peníze v letech 2008 až 2014 propírala přes několik firem z daňových rájů.
Zdroj: ČTK a wikipedia.org