Středočeský kraj dosáhl v roce 2024 investičního rekordu.
Celkové investice za uplynulý rok dosáhly výše 2,7 miliardy korun, což je nejvyšší hodnota v historii kraje. Investice byly směrovány do klíčových oblastí života obyvatel kraje – dopravy, školství, zdravotnictví, kultury a sociálních služeb. Další necelé 2 miliardy korun kraj spoluinvestoval do projektů investovaných z evropských a národních zdrojů.
Celkové finanční čerpání za rok 2024 bylo 2,7 miliardy korun, přičemž 1,9 miliardy šlo z rozpočtu Středočeského kraje a 0,8 miliardy korun je půjčka Evropské investiční banky. Další finance ve výši zhruba 1,7 miliardy korun kraj investoval do projektů, které byly spolufinancovány z evropských a národních zdrojů. Šlo zejména o projekty na opravy silnic II. a III. tříd a také o energeticky úsporná opatření krajských budov. „ Rok 2024 byl pro Středočeský kraj významný nejen rekordní výší investic, ale také díky tomu, že jsme dokázali efektivně směrovat finanční prostředky do projektů, které zlepšují život občanů a zvyšují kvalitu života v regionu. Naší prioritou bylo podpořit klíčové oblasti, jako je veřejná doprava, silniční stavby, zdravotnictví a vzdělávání. Zaměřili jsme se rovněž na projekty snižující energetickou náročnost budov, které generují úspory. Stanovený plán investic jsme čerpali na 88,3 %, z čehož mám opravdu radost. To se historicky ještě nikdy nepovedlo,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.
Nejvyšší částka byla investována do krajských nemocnic. Celkově byly v oblasti zdravotnictví realizovány projekty za více než 1 miliardu korun. Mezi nejvýznamnější patří rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno, dokončení pavilonu centrálního příjmu v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov a rekonstrukce a přístavba budovy N a D2 v Nemocnici Příbram. „ Rekordní investice posunuly vybavení středočeských nemocnic na špičkovou úroveň. Díky novým projektům mají pacienti výrazně lepší péči a personál nemocnic výborné podmínky pro svou práci. A protože vývoj jde neustále kupředu, jsou investice do zdravotnictví nikdy nekončícím příběhem. Proto bychom v letošním roce rádi zahájili další velké investiční akce, na jejichž dokončení si budeme muset pár let počkat. Samozřejmě máme v přípravě i řadu menších projektů, které se nám podaří uskutečnit, jak se říká, do roka a do dne,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.
Druhá nejvyšší částka byla investována do krajských komunikací. Celkové investice v oblasti silniční dopravy, tedy zejména do výstavby a rekonstrukcí krajských komunikací, dosáhly těsně pod miliardu korun. Mezi nejvýznamnější projekty patří připojení na silnici III/27212 v Benátkách nad Jizerou, okružní křižovatka v Kolíně a rekonstrukce silnice ve Všestarech. „ Zlepšení dopravní infrastruktury je pro nás klíčové, protože má přímý dopad na kvalitu života obyvatel kraje i na jeho hospodářský rozvoj,“ řekl radní pro silniční dopravu Josef Pátek.
Mezi priority v oblasti investic patřila také sociální oblast, do které kraj uvolnil celkem 126 milionů korun. Mezi nejvýznamnější patří například rekonstrukce objektu pro navýšení kapacity Domova seniorů Vojkov či instalace elektronické požární signalizace v Domově Sedlčany. „ Nejen navyšování kapacit, ale také zajištění bezpečnosti v našich zařízeních sociálních služeb je pro nás naprostou prioritou,“ dodal radní pro sociální věci Martin Hrabánek.
V oblasti školství se v loňském roce proinvestovalo 119 milionů korun. Mezi hlavními projekty lze jmenovat nástavbu budovy Gymnázia Hostivice, rekonstrukci sociálního zařízení v Domově mládeže Střední odborné školy a Středního odborného učiliště řemesel v Kutné Hoře a také rekonstrukci kanalizace v areálu Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy v Benešově. „ Ačkoli klademe velký důraz na zvyšování kapacit škol a investujeme do lepšího a inovativního vybavení, stranou nezůstává ani potřebná údržba budov v majetku kraje,“ dodal radní pro oblast vzdělávání Milan Vácha.
Zásadní investice, a to ve výši 108 milionů korun, mířily také do oblasti kultury. Mezi projekty vyniká zejména výstavba nového centrálního depozitáře pro Regionální muzeum v Kolíně a dokončení rekonstrukce zámecké zahrady u Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech. „ Investice do kultury nejsou pouze výdaji, ale především vkladem do naší identity a uchování kulturního dědictví pro budoucí generace. Výstavba nových depozitářů je zásadním krokem k modernizaci a profesionalizaci kulturní infrastruktury ve Středočeském kraji. Tyto moderní prostory zajistí nejen efektivnější péči o cenné sbírkové předměty, ale umožní také lepší přístup k našim bohatým kulturním zdrojům a podpoří modernizaci a profesionalizaci kulturní infrastruktury v kraji,“ poznamenal radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Václav Švenda.
Významná část finančních prostředků byla investována také do energetických opatření. „ Realizace druhé fáze projektů EPC, do nichž bylo investováno 174 milionů korun, jasně ukazuje, že se Středočeský kraj intenzivně zaměřuje na úspory energií. Tyto projekty přinášejí nejen významné finanční úspory, ale také přispívají ke snížení ekologické zátěže našich krajských budov,“ řekl náměstek pro oblast dotací Jan Skopeček.
V oblasti veřejné dopravy investoval Středočeský kraj téměř 8 milionů korun do modernizace informačního systému na zastávkách krajské autobusové dopravy. „ Modernizace informačních systémů je klíčová pro zlepšení komfortu a spolehlivosti veřejné dopravy. Nové panely na zastávkách přinesou cestujícím aktuální informace o odjezdech autobusů, včetně případných zpoždění, a usnadní tak jejich každodenní cestování,“ uvedl radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.
Kromě vyjmenovaných oblastí byly další zhruba 2 miliony korun investovány také do oblasti životního prostředí a krajského majetku. Rekordní investice tak dokládají snahu Středočeského kraje zlepšovat podmínky života svých obyvatel a podporovat rozvoj regionu.
Zdroj a foto: Středočeský kraj