Jak najít zaměstnání. Nový on-line poradenský program rozeběhl Úřad práce ČR za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí v pilotním režimu v Pardubickém kraji.
Na vytváření programu, který je postavený na bezplatné vzdělávací platformě Open P-TECH, se zdarma podíleli i specialisté společnosti IBM. Obsahem služby, testované Úřadem práce ČR, bude e-learningový kurz doplněný konzultacemi s poradcem, díky němuž se uchazeči a zájemci o zaměstnání naučí, jak efektivněji hledat práci, vystupovat při přijímacích pohovorech, zacházet s osobními financemi nebo si rozšířit znalosti pracovního práva. Na Pardubicku si novou on-line službu vyzkouší klienti Úřadu práce od konce března do 30. června 2021, poté se na základě vyhodnocení rozšíří do celé republiky.
Globální pandemická krize Covid-19 limituje už více než rok komunikaci Úřadu práce ČR s uchazeči o zaměstnání, osobní kontakty jsou omezeny na minimum. „Omezení, která přináší současná epidemie, jen urychlila to, co by stejně muselo přijít. Digitalizace služeb Úřadu práce ČR je nezbytná, abychom mohli efektivně čelit výzvám na trhu práce, které v 21. století neodvratně přijdou. Půjde například o Průmysl 4.0 a s ním související automatizaci výroby,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). „Lidé si už dnes mohou vyřídit většinu svých záležitostí elektronicky. Zkušenosti z předchozích měsíců teď úřad promítne i do oblasti on-line poradenství,“ dodává.
Pilotní program se skládá ze tří samostatných modulů zaměřených na finanční a občanskou gramotnost a tzv. měkké dovednosti (soft skills). Půjde o e-learningový kurz, který je doplněn o komunikaci s průvodcem, jímž bude poradce z příslušného kontaktního pracoviště ÚP ČR. Na závěr pak klienti absolvují test, aby prokázali úroveň získaných znalostí. Vstoupit do programu bude moci až stovka klientů.
„Tradiční formy poradenské činnosti jsou momentálně utlumeny, ale nacházíme další cesty, jak dostat potřebné informace k těm, kteří se ocitli bez práce a potřebují se zorientovat, jak mají v těchto nelehkých životních situacích postupovat a získat přehled o tématech, která s sebou nezaměstnanost přináší,“ vysvětluje generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon.
„Jsme rádi, že jsme mohli být u zrodu nové formy poradenského programu a věříme, že nejen využití platformy Open P-TECH, ale i ukázka nového přístupu a zkušeností získaných ze spolupráce při tvorbě e-learningového kurzu podpoří
rozvoj poradenských služeb v digitálním prostředí ČR,“ uvedla vedoucí projektu za společnost IBM Anna Bartošová, která má v této firmě zodpovědnost za Digitální transformace. „Platforma Open P-TECH nabízí kurzy rozvíjející odborné a IT dovednosti. Její součástí je kurz projektového řízení, týmové spolupráce, prezentačních schopností nebo kurz přípravy na pracovní pohovor,“ doplňuje Kristina Kosatíková, manažerka společenské odpovědnosti IBM pro region střední
a východní Evropy
„V uplynulých dnech jsme oslovili první vytipované uchazeče o zaměstnání a v průběhu příštího týdne zahájíme pilotní provoz,“ upřesňuje ředitel Krajské pobočky ÚP ČR v Pardubicích Petr Klimpl.
Záměrem je vzdělávat uchazeče o zaměstnaní na dálku, což si vyžádala aktuální epidemická situace. Program však bezpochyby najde využití i po jeho skončení. Tato forma poradenství je novou službou Úřadu práce ČR, kterou veřejnosti nabízí. S ohledem na aktuální situaci nyní poradci komunikují telefonicky, e-mailem nebo prostřednictvím on-line schůzek. Novinka je tedy cestou, jak podpořit v praxi modernizaci Úřadu práce ČR.
Po vyhodnocení pilotního programu počítá Úřad práce ČR s jeho dalším rozšířením a využitím napříč celou republikou.
Zdroj: Oddělení komunikace ÚP ČR a tiskové oddělení MPSV