Lesy ČR: Roste poptávka po palivovém dříví
Státní podnik Lesy České republiky zaznamenal v souvislosti s energetickou krizí zvýšení poptávky po dříví jako zdroji energie asi o jednu třetinu.

Lidé i firmy se snaží najít alternativní a levnější zdroje energie pro vytápění, které nahradí plyn či elektřinu. ČTK to řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podle ní se energetická krize týká především fyzických osob, které řeší topení ve svých domech.

“Fyzickým osobám proto umožňujeme nakoupit palivové, případně vlákninové dříví za přijatelných cenových podmínek, pro třetí kvartál jsme také proto ceny nenavyšovali. Zároveň ale chceme předcházet spekulacím ve smyslu, levněji koupím a dráž prodám,” řekla ČTK Jouklová. Ve smlouvě proto podnik uvádí, že jde o dříví výhradně pro vlastní spotřebu, a také limituje fyzickým osobám množství prodaného dřeva. Více informací je na webu.

Podnik Lesy ČR v prvním pololetí uzavřel smlouvy na 268.000 metrů krychlových s asi 650 zájemci z řad malých a středních zpracovatelů, 96 procent dříví z tohoto objemu už dodal. “Pro třetí kvartál máme kontrakty na 52.000 metrů krychlových dřeva a další smlouvy průběžně uzavíráme. Dodávky dříví malým a středním pilám ale s energetickou krizí nesouvisí,” řekla Jouklová.

V aktuálním čtvrtletí podnik zaznamenal problémy s odbytem kulatiny na pilách, naopak zájem o vlákninu pro průmyslové zpracování se zvyšuje. “Trh s řezivem zaznamenal v posledních týdnech pokles poptávky, je omezen množstevně, ceny výrazně klesají. Některé pily omezují nákup. U dřevní hmoty pro energetické účely převyšuje poptávka nabídku, právě v souvislosti s růstem energií,” uvedla mluvčí.

Novým trendem na trhu se dřevem v souvislosti s energetickou krizí je podle ní snaha využít vlákninu pro průmyslové využití jako energetický zdroj na spalování, což se týká především elektráren nebo tepláren. “Z hlediska výhřevnosti je vláknina lepší než klasická biomasa z těžebních zbytků. Provozovny při nedostatku plynu hledají alternativy, za které jsou ochotni platit pro dodavatele výhodné ceny,” uvedla Jouklová.

Podnik také v posledních letech zaznamenává nárůst počtu krádeží dříví všech sortimentů. Nejvíce případů je v severních Čechách, kde kulminuje kůrovcová kalamita. Zatímco v roce 2019 bylo zcizeno zhruba 1582 metrů krychlových dřeva v hodnotě 1,1 milionu korun, v roce 2020 to bylo už 2684 metrů krychlových dřeva za 1,9 milionu korun, loni 3047 metrů krychlových dřeva za 2,2 milionu koruna a letos za první pololetí téměř 1748 metrů krychlových v hodnotě 1,2 milionu korun.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře