Zlínský kraj – Špičky interního auditu jednaly ve Zlíně, řešila se nová legislativa i kybernetická bezpečnost
Workshop pro interní auditory z veřejné správy se ve dnech 26. a 27. dubna uskutečnil ve Zlíně. Uspořádal jej Český institut interních auditorů. Zúčastnilo se jej více než 130 odborníků z celého Česka i Slovenska. Jedním z jeho partnerů byl také Zlínský kraj.
„Mám velkou radost, že se tato prestižní akce, na které pravidelně vystupují ti nejpovolanější odborníci, vůbec poprvé v historii uskutečnila u nás ve Zlínském kraji. Je to pro nás čest a zároveň velké vyznamenání a ocenění naší práce,“ řekl Zdeněk Vašátko, vedoucí Odboru interního auditu a kontroly Krajského úřadu Zlínského kraje, který v panelové diskusi na workshopu pohovořil o problematice poskytování finančních darů krajem.
Během dvoudenního programu na akci své příspěvky představily špičky z oboru interního auditu, například z Ministerstva financí České i Slovenské republiky, Nejvyššího kontrolního úřadu, krajských i městských úřadů, katastrálních úřadů i dalších institucí. Prostor byl věnován také neformální diskusi a sdílení zkušeností a postřehů z praxe.
Řeč byla například o plánovaných změnách, které se interního auditu ve veřejné správě dotknou v souvislosti s připravovaným zákonem o řízení a kontrole veřejných financí. Ten se má stát systémovým zákonem, který zásadně promění dosavadní procesy správy veřejných financí v České republice a nahradí dosud platný zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě.
Značná pozornost byla věnována také procesu digitalizace úřadů, a to i z pohledu blížící se nové regulace kybernetické bezpečnosti v návaznosti na směrnici Evropského parlamentu a Rady o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v EU, tzv. směrnici NIS 2. Stejně tak se hovořilo o změnách vyplývajících z připravovaného nového zákona o kybernetické bezpečnosti a navazujících prováděcích předpisů.
Útvary interních auditů mají hrát roli toho, kdo zavádění nových zákonných povinností do vnitřních norem úřadů sleduje a hlavně prověřuje, zda jsou tato zákonná pravidla v praxi naplňována. „Elektronizace veřejné správy s sebou přináší spoustu výhod, zejména možnost sdílení obrovského množství dat a urychlení a zdokonalení vnitřních procesů. Na druhou stranu se elektronická data mohou stát terčem hackerů, což v některých případech může vést i k ochromení chodu úřadů. Právě interní audit má svojí činností a doporučeními pomáhat těmto rizikovým situacím předcházet,“ vysvětlil Zdeněk Vašátko.
Pro účastníky připravil Zlínský kraj doprovodný program, během kterého mohli po skončení pracovní části workshopu navštívit sídlo Zlínského kraje Baťův mrakodrap, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nebo komentovanou prohlídku baťovské architektury při projížďce autobusem.
Zdroj a foto: Zlínský kraj