Strany vládní koalice čím dál víc ztrácí na ANO a posilování STAN na úkor ODS.
Průzkum agentury NMS Market Research, podle kterého by nyní ve sněmovních volbách hnutí Starostové a nezávislí (STAN) předstihlo ODS, podle politologů potvrzuje trend z posledních týdnů. Tedy posilování STAN na úkor ODS i Pirátů a čím dál větší odstup opozičního ANO od vládní koalice. I předseda STAN Vít Rakušan považuje spíš než jednoprocentní náskok jeho hnutí na ODS za důležitější informaci, že strany vládní koalice čím dál víc ztrácí na ANO.
Podle agentury by volby nyní vyhrálo opoziční ANO s 35,3 procenta hlasů. Na druhém místě by se poprvé umístilo hnutí STAN s 11,1 procenta a třetí by skončila ODS s deseti procenty. Do dolní komory by se dostalo také opoziční hnutí SPD, Piráti, kteří v září odešli z vlády, a KSČM. Ostatní strany by zůstaly pod pětiprocentní hranicí nutnou pro zisk poslaneckých křesel. Model nezahrnuje možnou kandidaturu koalice Spolu, ve které budou ODS, TOP 09 a KDU-ČSL za necelý rok opět usilovat o hlasy voličů.
Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy očekává, že koalice Spolu (ODS,KDU-ČSL a TOP 09) se nyní bude důrazněji vymezovat vůči STAN. Starosty lze podle něj považovat za vítěze vládní krize – těží z oslabování ODS a Pirátů.
Problém průzkumu nicméně podle politologa Josefa Mlejnka spočívá v tom, že ODS půjde do voleb v koalici Spolu. “Čili ten výzkum je trochu hypotetický,” sdělil Mlejnek ČTK. “Každopádně trend je ten, že ODS mírně ztrácí, STAN mírně roste, ale ještě bych počkal, jak se případně projeví měření, které zahrne celou koalici Spolu,” dodal.
Podle Michala průzkum prakticky potvrzuje to, co lze v preferencích vidět již několik týdnů: oslabování ODS a posilování STAN. “ODS, respektive koalici Spolu, se zatím nedaří získávat nové příznivce a nezdá se tak, že by změna taktiky, kdy premiér vystupuje od doby odchodu Pirátů z vlády důrazněji a sebevědoměji, přinášela kýžený efekt,” míní.
V průzkumu je podle Michala také pozoruhodné, že se dále zvyšuje propast mezi hnutím ANO a vládní koalicí, což může mít důsledky pro další strategii vládních stran. “Očekávám, že se strany koalice Spolu budou ještě o něco důrazněji vymezovat proti hnutí STAN. Varovným signálem je průzkum také pro Piráty, kteří začínají být existenčně závislí na tom, aby se jejich příznivci navrátili,” doplnil politolog.
Rakušan ČTK napsal, že nepovažuje za nejdůležitější informaci to, že Starostové mají o procento víc než ODS, ale že odstup ANO před stávající koalicí dál roste. “Naším primárním cílem proto není ‘předběhnout’ koaliční partnery, ale získat takovou důvěru lidí, aby bylo možné znovu sestavit nepopulistickou vládu,” uvedl. K tomu je nutné opět získat důvěru bývalých voličů koalice a nevoličů, míní.
Místopředseda ODS Martin Kupka ČTK sdělil, že k průzkumům přistupuje s pokorou, nynější volební model vnímá spíše jako odchylku v porovnání s jinými průzkumy. Důležité pro všechny vládní strany je co nejlépe vysvětlit nutná nepopulární opatření a lépe prezentovat viditelné úspěchy, doplnil.
Podle agentury NMS Market Research by se v listopadu voleb zúčastnilo 56,7 procenta oprávněných voličů, podobně jako v předchozích měsících. Před třemi lety ke sněmovním volbám přišlo 65,4 procenta voličů. Průzkumu, který se konal od 5. do 12. listopadu, se účastnilo 1306 dospělých respondentů.
Zdroj: ČTK