Česká republika razantně zvýší výdaje na obranu.

Česká republika razantně zvýší výdaje na obranu.

Plánované navýšení výdajů na obranu v souladu s novými závazky NATO povede v prvních letech ke zvýšení státního dluhu. Z dlouhodobého hlediska ale bude Česko muset buď omezit jiné výdaje, nebo najít nové zdroje příjmů do státního rozpočtu. Vyplývá to z aktuální analýzy Centra veřejných financí, kterou dnes představili jeho odborníci novinářům.

Člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel uvedl, že Česká republika má v krátkodobém horizontu prostor pro zvýšení dluhu, na rozdíl od některých jiných evropských zemí s vyšší mírou zadlužení. „Máme časové okno do roku 2035, než se naplno projeví dopady demografických změn na veřejné finance,“ upozornil.

Nový cíl, na kterém se tento týden dohodl summit NATO v Haagu, počítá s tím, že členské státy zvýší své obranné výdaje na 5 % hrubého domácího produktu do roku 2035. Z toho 3,5 % má připadnout na tradiční vojenské výdaje a 1,5 % na další oblasti jako jsou kybernetická bezpečnost, infrastruktura nebo zvýšení celkové odolnosti společnosti.

Analytik Centra veřejných financí Aleš Bělohradský upozornil, že Česko zatím nemá přesně vyčísleno, jak velkou část tzv. ostatních obranných výdajů už dnes realizuje prostřednictvím investic do například dopravní nebo energetické infrastruktury. Pouhé navýšení klasických vojenských výdajů na 3,5 % HDP by ale podle něj znamenalo téměř jejich zdvojnásobení oproti současné úrovni.

Vláda už dříve schválila plán postupného navyšování výdajů na obranu tempem 0,2 % HDP ročně až na 3 % do roku 2030. Nový cíl NATO tak tento růst prodlužuje o dalších pět let.

Podle Bělohradského bude nutné v nejbližších letech pokrýt rostoucí výdaje půjčkami, protože tak rychlá restrukturalizace státního rozpočtu není reálná. Dlouhodobě ale považuje financování na dluh za neudržitelné. „Pokud nechceme výrazně škrtat jinde, bude třeba najít nové příjmy, například prostřednictvím daňových změn,“ dodal.

Na konci prvního čtvrtletí letošního roku činil český státní dluh 42,1 % HDP, což je ve srovnání s mnoha dalšími evropskými státy stále relativně nízká hodnota.

REDAKCE / Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře