Průzkum: ANO oslabilo, Spolu bitcoinová kauza neovlivnila

Průzkum: ANO oslabilo, Spolu bitcoinová kauza neovlivnila.

ANO dál vede, Spolu si navzdory bitcoinové kauze drží druhé místo. Do Sněmovny by prošly i STAN, SPD a Piráti.

V červnovém volebním modelu agentury Kantar CZ by volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO s podporou 33,5 procenta. Oproti květnu však zaznamenalo pokles o jeden procentní bod. Druhé místo nadále drží koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kterou by volilo 21 procent respondentů. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které zveřejnila Česká televize.

Volební průzkum poprvé zachytil dopady takzvané bitcoinové kauzy, kdy ministerstvo spravedlnosti přijalo miliardový dar v kryptoměně. V důsledku této aféry podal na konci května demisi ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Přesto se kauza podle agentury Kantar na jádrové voličské základně koalice Spolu významně nepodepsala.

„Voličské jádro zůstává stabilní a odolné vůči událostem. Zaznamenali jsme však odklon voličů, pro které byla Spolu druhou či třetí volbou,“ uvedla agentura. Nejčastěji šlo o příznivce STAN a Pirátů – zhruba 15 až 20 procent jejich voličů prý dříve zvažovalo hlas pro Spolu, ale po kauze se přiklonili zpět ke svým stranám. Pouze dvě procenta voličů Spolu se kvůli aféře vážně poohlíží po jiné politické alternativě.

Na třetí příčce skončila dvě uskupení se shodným výsledkem – hnutí STAN a posilující čtyřkoalice proruských stran: SPD s Trikolorou, hnutím PRO a Svobodnými. Obě formace mají aktuálně podporu 11,5 procenta. STAN oproti květnu oslabil o půl procentního bodu, SPD naopak posílilo.

Piráti si mírně polepšili a dosáhli na 7,5 procenta. Zůstávají tak nad hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Naopak Motoristé sobě, které reprezentuje europoslanec Filip Turek, se aktuálně pod pětiprocentní hranicí ocitli mimo pásmo jistého postupu. Turek zároveň čelí trestnímu oznámení od bývalé partnerky, která jej obvinila z násilného chování. Kandidát všechna obvinění odmítá.

Podobně nejistý je i výsledek uskupení Stačilo!, které se rovněž pohybuje pod pětiprocentní hranicí. Statistická nejistota zatím neumožňuje s jistotou říci, zda by se do Sněmovny obě formace dostaly.

Podle pravidel musí samostatná strana překročit pětiprocentní hranici hlasů, dvoučlenná koalice alespoň osm procent a vícečetná koalice minimálně jedenáct. Pokud však strany kandidují společně pod jednou značkou, vyhnou se těmto zvýšeným limitům.

Průzkum agentury Kantar CZ probíhal mezi 9. a 20. červnem a zúčastnilo se ho 1200 respondentů reprezentujících českou populaci.

REDAKCE / Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře