Hradecko skrývalo významné keltské sídliště

Hradecko skrývalo významné keltské sídliště.

V trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku učinili archeologové objev, který nemá v České republice obdoby. Jedná se o rozsáhlé keltské sídliště z mladší doby železné – tzv. laténské období –, které podle odborníků fungovalo jako významné centrum obchodu a výroby s napojením na evropské dálkové obchodní trasy. Nález pochází z druhé poloviny roku 2024, ale teprve nyní byly představeny jeho hlavní výsledky.

„Jedná se o otevřenou aglomeraci, tedy centrální sídliště bez opevnění, které plnilo hospodářské, společenské i správní funkce. Takové sídliště později nahrazují známá oppida,“ uvedl vedoucí terénního výzkumu Ladislav Rytíř z Univerzity Hradec Králové. Dodal, že hlavní fáze osídlení spadá do 2. století př. n. l., tedy do doby před vznikem oppid, městských sídlišť typických pro keltskou kulturu.

Na výzkumu spolupracovali odborníci z Univerzity Hradec Králové, Muzea východních Čech a společnosti Archaia Praha. Podle archeologa Miroslava Nováka z hradeckého muzea se sídliště významem vyrovná některým nejvýznamnějším lokalitám v oblasti středního Podunají nebo jižního Německa. Zajímavostí je, že sídliště nebylo chráněno žádným opevněním, přesto se jednalo o důležité centrum.

Mezi objevy patří množství kovových předmětů, zlaté a stříbrné keltské mince, razidla pro jejich výrobu, keramické střepy, konstrukce obytných a výrobních objektů, a dokonce i možné svatyně. Přítomnost baltského jantaru, luxusní keramiky a cizích platidel svědčí o rozsáhlých obchodních kontaktech. Lokalita byla zřejmě součástí slavné Jantarové stezky, která spojovala Pobaltí se Středomořím.

„Mincovní nálezy jsou zcela výjimečné. Odráží nejen intenzivní pohyb osob v lokalitě, ale i kontakty s oblastmi daleko za hranicemi dnešní České republiky,“ uvedl Rytíř. Podle něj jde o druhou nejvýznamnější lokalitu v zemi z hlediska počtu nalezených keltských mincí – hned po nálezech v Němčicích nad Hanou.

Archeology potěšilo i to, že lokalita byla překvapivě dobře zachovaná. Na rozdíl od jiných míst nebyla výrazně poškozena zemědělskou činností nebo nelegálními nájezdy hledačů pokladů s detektory kovu.

Objev přináší zcela nový pohled na uspořádání a význam keltské společnosti v oblasti východních Čech a potvrzuje, že zdejší region hrál důležitou roli v hospodářském a kulturním propojení Evropy už ve 2. století př. n. l.

REDAKCE / Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře