Většina přírodních koupališť v Česku má zatím čistou vodu

Většina přírodních koupališť v Česku má zatím čistou vodu, varování ale platí pro několik lokalit.

Začátek letních prázdnin přináší dobrou zprávu pro milovníky přírodního koupání – většina rybníků, nádrží a jezer v České republice má zatím kvalitní a bezpečnou vodu ke koupání. Vysoké teploty a sucho však mohou situaci rychle změnit, varují hygienici. S přibývajícími tropickými dny totiž roste riziko rozšíření sinic a dalších mikroorganismů, které mohou ohrozit zdraví.

Nejvážnější problémy aktuálně hlásí Kraj Vysočina. Kvůli přemnoženým sinicím zde hygienici zakázali koupání v rybnících Kachlička a Ředkovec a v nádržích Sedlice a Pilská. Zákaz je v platnosti již několik dní, pro Kachličku byl nově vydán dnes. „Voda v těchto lokalitách je z hygienického hlediska nevhodná, může způsobit akutní zdravotní potíže,“ upozornil Milan Brychta z krajské hygienické stanice. Mezi rizikové skupiny patří především děti, těhotné ženy, lidé s oslabenou imunitou nebo alergiemi.

Problémy s kvalitou vody se objevily také na Žďársku – rybník Medlov není doporučený ke koupání. Naproti tomu sousední Jihomoravský kraj zatím žádné zákazy nevydal. Hygienici tam zaznamenali horší kvalitu vody jen u jedné z lagun na horní nádrži Nové Mlýny, kde doporučují opatrnost citlivějším jedincům a osprchování pitnou vodou po koupání.

Na Zlínsku má mírně zhoršené vlastnosti voda v Luhačovické přehradě a slepém rameni Moravy u Napajedel. Podobná situace je také v nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde voda není příliš průhledná a je přírodně znečištěná.

Na severu Čech upozorňují hygienici na nevhodnou vodu ke koupání v Lesním koupališti v Liberci kvůli fekálnímu znečištění. Podle provozovatele Jana Vondráka ale šlo o výjimečný stav po silném dešti. Tvrdí, že voda už je opět čistá a čeká na výsledky nových rozborů.

Máchovo jezero na Českolipsku zůstává i letos ve třetím stupni hodnocení z pěti – kvalitu vody zde dlouhodobě snižují přemnožené sinice. Zvýšená opatrnost se doporučuje především dětem, alergikům a těhotným ženám. Sprchu po koupání doporučují hygienici také návštěvníkům přírodního koupaliště Dolce u Trutnova.

Zhoršení kvality vody bylo nově zaznamenáno také v jezerech Chmelař u Úštěku a Matylda u Mostu – voda je zde méně průzračná, někde se objevují řasy.

Naopak příznivější situace panuje v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Ve většině sledovaných lokalit je voda vhodná ke koupání. Jen na přehradě Seč (lokalita Ústupky) a v rybníku Hluboký na Pardubicku hygienici evidují mírně sníženou průzračnost.

Doporučení:

Hygienici apelují na veřejnost, aby před návštěvou přírodních koupališť sledovala aktuální informace o kvalitě vody. Ty jsou pravidelně zveřejňovány na webových stránkách krajských hygienických stanic. V horkém počasí se totiž může kvalita vody měnit doslova ze dne na den.

REDAKCE / Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře