Přinášíme vám denní souhrn událostí z domova – 18. 6. 2021
Expertní týmy nedospěly k dohodě o Turówu, další jednání příští týden
Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V dnešní tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.
České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu. Soud EU v květnu Polsku nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole nedaleko českých hranic. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale oznámil, že Polsko nařízení nedodrží, neboť by pro jeho zemi mělo velmi negativní důsledky. Česko proto požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur (asi 127,3 milionu korun) za každý den, kdy bude pokračovat těžba. Vládní zmocněnec pro zastupování ČR před Soudním dvorem EU Martin Smolek ČTK sdělil, že Polsko dostalo lhůtu do 22. června, aby se k návrhu pokuty vyjádřilo. (Zdroj: ČTK)
Adam Vojtěch: Na náhradě respirátorů v MHD rouškami není odborná shoda
Na tom, zda je možné nahradit respirátory v MHD a budovách rouškami, zatím není odborná shoda. Ve Sněmovně to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Už dříve se diskutovalo o tom, že by změna mohla platit od 1. července. Povinnost platí od 25. února.
„Zatím stanovisko odborníků není úplně jednoznačné. Požádal jsem i kolegy ze skupiny MeSES, kde je to tak půl na půl. Klinická skupina ministerstva zdravotnictví taktéž není rozhodnutá,“ uvedl ministr. Důvodem, proč se odborníci neshodnou, je podle Vojtěcha riziko šíření mutací. Respirátory jsou větší ochranou zejména v místech, kde je větší koncentrace osob, jako je právě například hromadná doprava. „Budeme to ještě diskutovat. Jsme možná více obezřetní, než by si někdo přál, ale myslím si, že zrovna nasadit si respirátor v MHD není tak zásadní omezení,“ dodal. (Zdroj: ČTK)
Ministerstvo vnitra: Extremistická scéna byla loni ovlivněna pandemií
Extremistická scéna a skupiny, jejichž ústředním tématem je šíření xenofobních myšlenek, byly v loňském roce ovlivněny pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to ze zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti na území České republiky ministerstva vnitra, kterou v pondělí projedná vláda. Příznivci těchto subjektů podle ministerstva často kritizovali vládní opatření proti šíření koronaviru a přejímali dezinformace a konspirační teorie. Vyjádření zástupců těchto hnutí ČTK zjišťuje.
Nejvýznamnějším uskupením, u kterého podle vnitra dominují „xenofobní a vyhroceně nacionalistické prvky“, zůstalo i v loňském roce hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „To nepřipustilo, aby mu jiné podobné subjekty výrazněji odebraly sympatizanty,“ uvádí zpráva. Podle zprávy hnutí při říjnových krajských volbách zastínilo všechny ostatní tzv. pronárodní subjekty. „Ve světle trvalých úspěchů hnutí Svoboda a přímá demokracie a pokračujících neúspěchů jiných subjektů začíná řada příznivců tohoto spektra, kteří dříve zaujímali vůči Tomiovi Okamurovi rezervovaný až kritický postoj, měnit názor,“ dodává zpráva. (Zdroj: ČTK)
Sněmovna schválila klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců
Členové vlády by do budoucna mohli dobrovolně předat poslanecký mandát náhradníkům, dokud by měli angažmá v kabinetu. Zavedení tohoto klouzavého mandátu obsahuje novela ústavy, kterou dnes Sněmovna schválila nejmenším potřebným počtem 120 hlasů ze 157 přítomných poslanců.
Dolní komora přijala také související změnu jednacího řádu a volebního zákona, která má stanovit pravidla pro nastupování náhradníků za poslance, kteří by se mandátu vzdali na dobu členství ve vládě. Normy nyní posoudí Senát, který dlouhodobě usiluje o další úpravy ústavy, zejména o prodloužení své měsíční lhůty pro projednávání zákonů na dvojnásobek. Ústavní novelu připravili Piráti a podepsali se pod ni také poslanci SPD, STAN a vládního hnutí ANO, které obdobnou změnu ústavy slibovalo ve volebním programu. Kritici z řad ČSSD, KSČM či ODS se obávali toho, že v případě přijetí ústavní změny se ještě zvýší absence ministrů na jednání Sněmovny. (Zdroj: ČTK)
Adam Vojtěch: Klíčové budou návraty z míst, kde hrozí nákaza virem s mutací
Klíčové budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) letní návraty lidí z dovolených v místech, kde hrozí nákaza koronavirem s některou ze sledovaných mutací, které se mohou rychleji šířit. Řekl to dnes novinářům ve sněmovně. Zdravotní pojišťovny proto podle něj budou hradit dvojnásobnou částku za PCR test, který ho odhalí.
„Naším cílem je, aby pozitivní vzorky byly co nejvíce vyšetřovány touto metodou, protože ta nám odhalí, že tam je nějaká mutace. Ještě nevíme jaká, ale víme, že vzorek je něčím neobvyklý a případně pak může být poslán na sekvenaci,“ uvedl ministr. (Zdroj: ČTK)
Po úniku chemikálií v Plzni dva lidé zemřeli, dva jsou ve velmi vážném stavu
Dva lidé dnes zemřeli a dva jsou ve vážném stavu v nemocnici po dopoledním úniku chemikálií v Plzni – Skvrňanech. Nebezpečné chemikálie na bázi síry unikly ve vysokých koncentracích v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. Únik látek zasáhl sedm lidí. Tři odešli z objektu sami, čtyři museli záchranáři resuscitovat, dva z nich v nemocnici zemřeli. Událost si vynutila dočasnou uzavírku Vejprnické ulice, řekli ČTK mluvčí hasičů, policie, záchranné služby a fakultní nemocnice. Chemikálie unikly ve firmě SUEZ, která se mimo jiné zabývá recyklací a využitím odpadů. Firma přislíbla ČTK vyjádření k situaci.
„Do FN Plzeň byly přivezeny čtyři osoby v souvislosti s únikem jedovatých látek. Dva pacienti bohužel zemřeli. Další dva pacienti jsou nyní v intenzivní péči a jejich zdravotní stav je velmi vážný,“ řekla ČTK Jana Šimůnková z oddělení pro komunikaci s veřejností plzeňské fakultní nemocnice. (Zdroj: ČTK)
Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude v Česku ústavně zakotveno
Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude ústavně zakotveno. Sněmovna beze změn schválila toto senátní doplnění Listiny základních práv a svobod, které je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora.
Listina základních práv a svobod má podle předlohy nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“. Ústavní změna podle navrhovatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem; posílí také pozici ČR při projednávání dalších unijních regulací. „Přehnaná regulace legálně držených zbraní nemá žádný smysl a vede k nárůstu nelegálně držených zbraní,“ uvedla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS). Novelu podpořilo 141 ze 159 přítomných poslanců, 15 členů dolní komory zejména z řad Pirátů a KDU-ČSL se hlasování zdrželo. Proti byli pouze Mikuláš Ferjenčík (Piráti), Alena Gajdůšková (ČSSD) a Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL. Pro doplnění listiny byla třeba třeba ústavní většina nejméně 120 poslaneckých hlasů. (Zdroj: ČTK)
Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a vedru
Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem. Dlouhodobý denní průměr je 48 požárů. Hasiči proto varují před ohněm i v dalších dnech, kdy má být velmi teplé a suché počasí. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) také vydal výstrahu k nebezpečí požárů, která platí pro celou Českou republiku až do pondělní půlnoci.
Hasiči upozorňují, že současné počasí zvyšuje riziko zejména v přírodě, například v lesích nebo na loukách. Oheň se tam může snadno vymknout kontrole. „Při horkém a suchém počasí je nutné, aby občané při pohybu v lese a vůbec v přírodním prostředí (pole, louky, parky,… ), dodržovali základní pravidla, která omezí riziko vzniku požárů,“ sdělila ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) Nicole Studená. (Zdroj: ČTK)
ÚZIS: V některých regionech už nepřibývají nové případy koronaviru
V některých regionech podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) epidemie natolik slábne, že tam v některých dnech nepřibývají nové případy. Mizí takzvané komunitní šíření, tedy případy lidí, kteří nevědí, od koho a kde se nakazili. V žádném kraji počet případů v současné době neroste, dlouhodobější vzestup nehlásí ani žádný okres či obec s rozšířenou působností. ČTK a České televizi to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.
V součtu za celou republiku bylo například tuto středu 131 případů, což znamená méně než deset na jeden kraj. Podle dat za poslední týden nezaznamenali žádný nový případ v okrese Náchod, po jednom hlásili z okresů Písek, Rychnov nad Kněžnou a Svitavy. Další čtyři mají dva nakažené v posledním týdnu. Tyto nejméně postižené okresy jsou po celé ČR. Naopak nejhorší situace je stále na jihu Čech v okresech Český Krumlov a České Budějovice a na severu v okrese Liberec. (Zdroj: ČTK)
Počasí: V Česku druhým dnem panují tropy, v Plzni bylo téměř 35°C
Teploty v Česku dnes druhým dnem stoupaly nad tropických 30 stupňů. Stejně jako ve čtvrtek bylo nejtepleji v Plzni-Bolevci, kde naměřili 34,9 stupně Celsia. Rekordů přesto mnoho nepadlo. Z více než 150 stanic s alespoň třicetiletou délkou záznamů zaznamenaly nová teplotní maxima pro 18. červen pouze tři. Důvodem byla mimořádně horká polovina června před osmi lety. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Maximální denní teploty v Česku se dnes odpoledne pohybovaly nejčastěji mezi 28 a 32 stupni Celsia. Nejtepleji bylo v nížinách na západě Čech, kde se rtuť teploměru dostávala i nad 33 stupňů. (Zdroj: ČTK)
Aplikace pro uložení covidových certifikátů bude do konce června
Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich ověřování byla ve středu vydaná aplikace čTečka pro přístroje s operačním systémem iOS od firmy Apple a dnes pro Android. Na twitteru o tom informovala Národní agentura pro informační a komunikační technologie.
Certifikát lidé mohou využívat jako potvrzení o prokázání bezinfekčnosti kvůli covidu-19. Vyžadován je například na kulturní či sportovní akce, při návštěvě koupališť nebo kadeřníka a hosté by ho měli mít s sebou i v restauraci. Kromě certifikátu se ale lidé mohou prokazovat i potvrzením přímo z očkovacího nebo testovacího místa. (Zdroj: ČTK)
Epidemie opět zpomalila, hospitalizovaných je nejméně od srpna
Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem. Pacientů nemocnic s covidem-19 bylo ke čtvrtku 107, tedy nejméně od začátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Při poklesu počtu nově nakažených stoupl podíl pozitivních testů. Oproti minulému týdnu totiž ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech výrazně ubylo testovaných. Počet podaných dávek vakcín proti covidu-19 přesáhl ve čtvrtek sedm milionů.
Kvůli úbytku testovaných tak i navzdory poklesu počtu nových případů covidu-19 stoupl u nejpočetnější kategorie prováděných testů – preventivních a plošných – podíl pozitivních z 0,03 procenta za předchozí čtvrtek na 0,04 procenta. Také u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, se podíl zvýšil z 0,84 procenta na 0,94 procenta. Pouze u epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl klesl z 0,37 procenta na 0,22 procenta. (Zdroj: ČTK)