Pokles plodnosti v ČR souvisí s očkováním proti covidu-19

Pokles plodnosti v ČR souvisí s očkováním proti covidu-19.

V posledních letech se v České republice, podobně jako v jiných evropských zemích, objevily statistiky ukazující pokles porodnosti. Někteří komentátoři a dezinformační zdroje tuto situaci spojují s očkováním proti covidu-19. Jaká je však realita? Můžeme skutečně tvrdit, že vakcíny mají negativní dopad na plodnost?

Výrazný pokles plodnosti v Česku mezi lety 2021 a 2022 souvisí podle vědkyň Národního institutu SYRI s očkováním proti covidu-19. Vědkyně modelovaly plodnost pro rok 2022 a vycházely při tom z předpokladu, že ženy v důsledku obav z možných vedlejších účinků látky vědomě svoje reprodukční záměry v měsíci vakcinace odložily. Zatímco na začátku pandemie se mezi lety 2020 a 2021 plodnost zvýšila z 1,76 dítěte na ženu na 1,83, mezi lety 2021 a 2022 klesla na 1,62 dítěte na ženu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí institutu Filip Vrána.

Očkování dospělé populace za pandemie bylo specifické rozsahem i načasováním očkování pro jednotlivé věkové skupiny. „Masový rozsah očkování a jeho uskutečnění ve velmi krátkém časovém období byly bezprecedentní. Spolu se značnou mírou nejistoty ohledně vhodnosti očkování pro těhotné se ženy mohly rozhodnout s početím raději počkat mimo měsíc, kdy vakcínu dostaly,“ uvedla Jitka Slabá z Národního institutu SYRI a Univerzity Karlovy.

Očkování proti koronaviru pro všechny nad 16 let bylo možné od začátku června 2021. „Vzhledem k rozsahu očkování jsme si s kolegyněmi položily otázku, nakolik by se změnila hodnota úhrnné plodnosti v případě, že by se ženy snažily vyhnout početí v měsíci vakcinace, avšak v jiných měsících by věkově specifické míry plodnosti byly zachovány,“ sdělila Slabá.

Vědkyně vypočítaly očekávaný měsíční počet živě narozených dětí po vyloučení žen očkovaných o devět měsíců dříve a tento výsledek srovnaly s reálnými daty. Ve většině měsíců dospěly ke srovnatelnému trendu vývoje počtu živě narozených. „V obou našich scénářích jsme až na výjimky našly pozoruhodné podobnosti v očekávaných a pozorovaných počtech živě narozených dětí v období od října 2021 do června 2022. Krátkodobá změna reprodukčního chování žen v důsledku očkování tak podle všeho přispěla k poklesu úhrnné plodnosti mezi lety 2021 a 2022,“ dodala vědkyně.

Za propadem podle ní stojí kombinace faktorů včetně ekonomické nejistoty, která ovlivňuje rozhodování o zakládání rodin, a proměn hodnotových preferencí, jež hrají roli v plánování rodičovství a utváření rodiny.

Zdroj: ČTK

, , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře