Africký mor prasat se v Libereckém kraji šíří
Kvůli výskytu afrického moru prasat u uhynulého divočáka ve Frýdlantském výběžku na Liberecku veterináři vymezí takzvané pásmo infekce o rozloze zhruba 200 kilometrů čtverečních. V této oblasti bude zakázán lov divokých prasat nebo omezen pohyb lidí v přírodě.

Cílem opatření je minimalizovat šíření nákazy u divokých prasat a zabránit zavlečení afrického moru do chovu domácích prasat. Novinářům to dnes na tiskové konferenci v Praze řekli zástupci ministerstva zemědělství a Státní veterinární správy. V pondělí se kvůli tomu sejde Ústřední nákazová komise.

Veterináři výskyt afrického moru v Česku již delší dobu očekávali a postupují podle připraveného modelu pro podobné situace, uvedl náměstek ministra zemědělství Petr Jílek. Sele bylo nalezeno nedaleko Jindřichovic pod Smrkem v blízkosti hranic s Polskem, kde se nákaza dlouhodobě vyskytuje. Jedná se o první výskyt afrického moru prasat v Česku téměř po pěti letech. Nákaza není přenosná na člověka ani jiná zvířata.

Petr Šatrán ze Státní veterinární správy řekl, že kvůli výskytu afrického moru bude v příhraničních oblastech na severu Česka zrušena takzvaná zóna intenzivního odlovu divokých prasat. Ve vymezeném pásmu infekce bude zakázán veškerý lov divočáků, uhynulá zvířata se budou sbírat a vyšetřovat. Omezí se pohyb lidí, a to na vyznačené cesty a stezky, bude platit zákaz krmení. Veterinární opatření zasáhnou také chovatele prasat domácích v oblasti a provozovatele jatek či zvěřinových závodů. Veterináři mimo jiné nařídí soupis chovů domácích prasat nebo porážku prasat určených pro domácí porážku, uvedl Šatrán.

Úřady ve čtvrtek oznámily, že se objevila ptačí chřipka ve velkochovu kachen na Jindřichohradecku a že byl potvrzen africký mor u uhynulého divočáka na Liberecku.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře