DPP Praha, Aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy

Shrnujeme aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy.

Platnost řidičských průkazů

Na řidičské průkazy propadlé v období od 1.9. 2020 se pohlíží jako na platné, a to až do 31. 3. 2021. Tato lhůta se může změnit v návaznosti na vývoj pandemie COVID-19 a legislativu Evropské unie.
Platnost je ale vázaná pouze na území České republiky. Přesto doporučujeme s výměnou nečekat, objednat se na úřad pomocí rezervačních systémů a průkaz si vyměnit. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit je na stránkách Ministerstva dopravy. Na období před 1. 9. 2020 se vztahuje nařízení EU z května t. r.

Stanice technické kontroly

STK zůstávají v provozu, aktuální vládní opatření se na ně nevztahují. Je tedy nadále možné provést technickou kontrolu vozidel. Jízda bez platné STK je brána jako přestupek.

Autoškoly

Na základě „USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 17. 12. se povoluje teoretická výuka i praktický výcvik v autoškolách od pátku 18. 12. Teoretická výuka je povolena tak, aby počet lidí v místnosti nepřesáhl max. 10 lidí. Profesní školení řidičů, zkoušky řidičů a další činnosti dle zákona č. 247/2000Sb. tzv. “autoškolského zákona” jsou rovněž povoleny, stejně tak aby počet lidí v místnosti nepřesáhl max. 10 lidí. Usnesení o zákazu provádění výuky a výcviku autoškol ze dne 14. prosince je tedy aktualizováno tímto novým usnesením.


Ukládání značek do depozitu

Česká kancelář pojistitelů a Ministerstvo dopravy během nouzového stavu umožňují vyřadit vozidlo z provozu podáním žádosti elektronickou formou na úřad. Značka se odevzdá později.

Podmínky pro autobusové dopravce přijíždějící do ČR

Zákaz jízdy kamionů o víkendech a svátcích nedoznal žádných změn, vše je stejné jako před kovidovou epidemií.

Německé ministerstvo dopravy se dohodlo se spolkovými zeměmi na pozastavení zákazu přepravy vakcín nákladními automobily během nedělí a státních svátků do 30. června 2021

Spolkové ministerstvo dopravy doporučuje, aby spolkové země pozastavily zákaz jízd  nákladních automobilů v neděli a o státních svátcích do 31. ledna 2021 včetně pro přepravu zboží všeho druhu.  Více informací lze nalézt zde na tomto odkazu

Posilování vlakových spojů Českých drah

Na některých dálkových linkách Českých drah v posledních dnech kontinuálně roste počet cestujících a stávající upravené řazení souprav už kapacitně přestává stačit. České dráhy se proto ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR rozhodly na aktuální trend zareagovat a tyto linky posílit o dodatečné vozy, které zajistí větší komfort.

Větší kapacitu budou mít od 11. prosince 2020 některé vytížené dálkové vlaky na těchto linkách:

  •     Ex1 Praha – Ostrava, až 480 dodatečných míst;
  •     Ex6 Západní expres Praha – Plzeň – Cheb, až 800 dodatečných míst;
  •     R16 Berounka Praha – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín (na této lince budou řazené posilové vozy s 320 dodatečnými místy k sezení a zároveň od 11. prosince odpadne přestup do motorové soupravy v Klatovech);
  •     R17 Vltava Praha – České Budějovice až 960 dodatečných míst;
  •     R18 Slovácký expres Praha – Olomouc – Přerov – Luhačovice / Veselí nad Moravou, až 320 dodatečných míst;
  •     R20 Labe Praha – Ústí nad Labem – Děčín, až 1440 dodatečných míst.

České dráhy od 13. prosince dále posílí spoje na lince R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno a další vybrané komerční spoje na lince Ex1 mezi Prahou a Ostravou. V případě výraznějšího nárůstu počtu cestujících jsou České dráhy připravené reagovat obdobným způsobem i na dalších linkách. 

Cestování do vybraných zemí

Rakousko
Rakousko zavádí od 9. 1. hraniční kontroly. V týdnu od 11. ledna se sníží počet hraničních přechodů. Lidé tak musí uvést důvod návštěvy Rakouska, ve kterém je přísná karanténa. Lidé musí do karantény i tehdy, pokud předloží negativní test na koronavirus. Více informací lze nalézt na stránkách Velvyslanectví ČR ve Vídni.

Sasko
Lidé přijíždějící do Saska musí nastoupit do 10denní karantény. Od 11. 1. musí pendeři povinně 2x absolvovat PCR nebo antigenní test na koronavirus. Více informací můžete nalézt na stránkách Generálního konzulátu ČR v Drážďanech.

Cestovatelský semafor

Česká republika se připojila k evropskému semaforu zemí podle míry nákazy a výrazně se tak mění pravidla pro cestování do zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci aktualizaci tohoto semaforu, proto tak semafor v současném stavu a aktuální pravidla pro cesty z/do České republiky najdete na tomto odkazu.

Rozcestník pro cestovatele Ministertsva zahraničních věcí
Rozcestník naleznete na tomto odkazu. Na stránce jsou aktualizované informace o cestování do všech evropských zemí. 

Zdroj: Ministerstvo dopravy

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře