ČSSD má nového předsedu. Stal se jím Michal Šmarda

Předsedou ČSSD se na dnešním mimořádném on-line sjezdu stal starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. V prvním kole volby získal 130 z 233 hlasů delegátů.

Dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová dostala 62 hlasů, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka podpořilo 41 delegátů. Šmarda je v čele strany nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil po neúspěšných sněmovních volbách.

Šmarda po zvolení poděkoval delegátům za příležitost ve chvíli, kdy je Česko po vypadnutí ČSSD ze Sněmovny bez levicové demokratické alternativy v Parlamentu. “Hrozí vleklá zdravotní, ekonomická, sociální i morální krize a lidé v této době budou potřebovat oporu v sebevědomé, věrohodné a fungující sociální demokracii,” řekl.

Maláčová po volbě oznámila, že nebude kandidovat na žádný jiný post ve vedení strany, bude řadovou členkou. Podle Šmardy by mohla být odbornou mluvčí strany pro sociální záležitosti. Zapojit do činnosti strany chce Šmarda i další výrazné osobnosti strany, které v minulosti zastávaly výrazné ústavní funkce. Vzniknout by měla podle něho určitá “rada starších”, ve které by mohli být například bývalý europoslanec Libor Rouček, expremiér Vladimír Špidla či ministr kultury v demisi Lubomír Zaorálek, uvedl. Kontaktovat chce i bývalé předsedy strany.

V kandidátské řeči Šmarda řekl, že ČSSD by měla oslovit odborového předáka Josefa Středulu s nabídkou prezidentské kandidatury. “S panem Středulou jsem o tom nemluvil, je to můj názor, moje stanovisko a moje prosba směrem k němu. Doufám, že ji vyslyší a moji prosbu zváží,” uvedl na tiskové konferenci po zvolení.

Zdroj: České noviny

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře