Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 26.3. 2021

Antigenní testy do škol dodá Masanta, distributor českého výrobce
PCR testy,Antigenní testy na covid 19, školy, žáci

Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta, která funguje jako distributor českého výrobce respirátorů Good mask. ČTK to dnes řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Jeden test podle něj vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun.

“Konkrétně jde o antigenní test COVID-19 Test Kit (Colloidal Gold Method), který vyrábí společnost Singclean. První část by měla firma dodat do našeho skladu do 31. března. Zbytek potom do 12. dubna,” uvedl Švagr. Celkem se podle něj do tendru přihlásilo 47 firem, Masanta podala nejnižší nabídku. (Zdroj: ČTK)

Maláčová: Registrace k očkování se 7.4. otevře pro pečovatelky a asistenty
Malacova CSSD

Registrace k očkování se od středy 7. dubna otevře i pro pracovníky terénních sociálních služeb, kteří docházejí za seniory či postiženými domů. Hlásit by se měli začít pečovatelé a pečovatelky či osobní asistenti a asistentky. Kraje mají do konce března dodat seznam služeb. Jejich zaměstnanci pak dostanou potřebné registrační kódy. Na twitteru to dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

“7. dubna se spustí registrace k očkování dalších zaměstnanců sociálních služeb, především těch terénních, například osobní asistence, pečovatelská služba a další. Do 31. března musí kraje dodat seznamy sociálních služeb a následně obdrží zařízení kódy pro zaměstnance,” uvedla Maláčová. (Zdroj: ČTK)

Německo ze soboty na neděli uvolní pro Čechy tranzit bez testů
Německo, Česko, hranice

Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělilo ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. Turismus ale i nadále možný nebude, nezbytné cesty do Německa budou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény.

Rozvolnění nastává poté, co Německo dnes oznámilo, že vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko s účinností od neděle 28. března ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem, byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce. (Zdroj: ČTK)

Duben bude teplotně průměrný, v příštím týdnu má být až 18 stupňů
Počasí

Duben bude teplotně průměrný, vyplývá z výhledu počasí na nadcházející čtyři týdny, který dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V příštím týdnu vystoupají maximální denní teploty na 18 stupňů Celsia, o víkendu se ale poté ochladí. Nejchladnější by měl být týden od 12. dubna.

Dlouhodobá průměrná teplota v ČR v období od 29. března do 25. dubna je sedm stupňů Celsia. Nejchladnější byl rok 1958, kdy průměr v tomto období dosáhl 3,6 stupně. Naopak v roce 2018 to bylo 11 stupňů Celsia, což je nejvíce od začátku měření. (Zdroj: ČTK)

Část opozičních zákonodárců žádá konec Havlíčka ve vládě
Ministr Havlíček, testování ve firmách

Devatenáct opozičních zákonodárců poslalo otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO), v němž vyzývají k odvolání vicepremiéra, ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) z vládních postů kvůli postupu s tendrem na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Havlíček podle nich svým jednáním ohrožuje bezpečnost České republiky.

Česko podle čtvrtečního oznámení ministerstva průmyslu neosloví v tendru na stavbu nového bloku čínskou společnost CGN. Podle části opozice ale Havlíček obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom. (Zdroj: ČTK)

Experti pojmenovali překážky, které brání řešení bezdomovectví
Bezdomovci

Překážkou pro řešení problému bezdomovectví v Česku je neochota politiků, chybějící zákon o bydlení, nespolupráce resortů či nedostatek financí od státu. Čerpání dotací na výstavbu sociálních bytů brání administrativní překážky. Bariéru představuje i to, že úřady přistupují k lidem v bytové nouzi jako k viníkům. 

Shodu na postupu řešení experti hledali na takzvané konsensuální konferenci. Snažili se pojmenovat překážky na straně státu, radnic či neziskových organizací. Podle jednoho z organizátorů, sociologa Martina Potůčka by se zjištění mohla promítnout do návodu pro veřejnou správu. Výsledek shrne pětičlenná porota, zohlední pohled obcí, státu, organizací i potřebných. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Krok k dostavbě Dukovan projedná bezpečnostní rada i vláda
ČEZ získal povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech

Další kroky k plánované dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany mimořádně projedná v pondělí ráno Bezpečnostní rada státu a odpoledne vláda. Opozice dostane informaci prostřednictvím výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů, řekl dnes ve Sněmovně premiér Andrej Babiš (ANO). Podle části opozice ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) obešel vládu i bezpečnostní složky, když o podklady k bezpečnostní prověrce by měl být požádán také ruský Rosatom.

Část opozice v čele s předsedou klubu KDU-ČSL Janem Bartoškem naléhala na to, aby se nynějším postupem ministerstva průmyslu a obchodu ohledně Dukovan zabývala dolní komora ještě před jednáním o žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu. Kritizovala to, že ve hře by měl nadále být i ruský zájemce o dostavbu Dukovan. (Zdroj: ČTK)

Čechy zasáhne silný vítr, v nárazech bude mít sílu vichřice
vichřice

Většinu Čech zasáhne v sobotu silný vítr, který místy dosáhne síly vichřice. Na západě Čech může mít zvláště odpoledne vítr rychlost v nárazech až 90 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové varovali, že v zasažených oblastech hrozí pády stromů i škody na budovách.

Výstraha před silným větrem platí v sobotu od 07:00 do 22:00 pro Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský a Středočeský kraj a Prahu i pro západní části Královéhradeckého a Jihočeského kraje. Ve většině z těchto regionů očekává ČHMÚ západní vítr s nárazy o rychlosti až 65 kilometrů za hodinu. V Karlovarském a Ústeckém kraji ale může rychlost větru během odpoledne ojediněle dosáhnout i zmíněných 90 kilometrů za hodinu. (Zdroj: ČTK)

Opozice: Plán obnovy musí být v souladu s cíli Evropské unie
Příprava Národního plánu obnovy vrcholí

Národní plán obnovy musí být v souladu s klimatickými a digitalizačními cíli Evropské unie, projednat by se měl v Parlamentu ještě před odevzdáním Evropské komisi. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí Sněmovny k tomuto tématu to řekli zástupci opozičních Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Vláda podle nich přípravu a konzultace plánu podcenila. První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v tiskové zprávě uvedl, že kabinet zřejmě trestuhodně selhal v plánování tohoto projektu.

Národní plán obnovy má být podkladem pro čerpání peněz z nového fondu Evropské unie. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) minulý týden uvedl, že připraveno je 172 miliard korun, ačkoli původně se předpokládala částka o deset miliard vyšší. Plán je rozdělen do několika oblastí, které by z něj měly být financovány. Velká část je určena na digitalizaci, další peníze půjdou na fixní infrastrukturu, vědu, výzkum, inovace či vzdělávání. Podporu by měla získat i zdravotní prevence. Evropská komise stanovila jako nejzazší termín předložení plánu konec dubna. (Zdroj: ČTK)

Vakcíny Pfizer mohou podle Babiše vyrovnat nerovnosti v dodávkách
Zájem o očkování roste, vakcínu chce více než polovina lidí Pfizer vakcína koronavirus Covid-19

Vakcíny Pfizer/BioNTech z urychlené dodávky deseti milionů dávek by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) měly použít na vyrovnání nerovností v distribuci mezi státy Evropské unie. Novinářům to řekl ve svém komentáři ke čtvrtečnímu summitu EU. Babiš ocenil přístup předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové i šéfa Evropské rady Charlese Michela k tématu. Problém nerovnoměrných dodávek se musí vyřešit, EU musí pomoci státům, které jsou na tom nejhůř, dodal.

Babiš novinářům řekl, že unijní státy budou mít v červenci k dispozici 500 milionů dávek vakcín. “Ale pokud by tento systém pokračoval, jak je nyní. Některé státy budou mít k dispozici dávky pro 90 procent obyvatel a jiné pro 40 procent, a to je nepřijatelné,” řekl. Podařilo se podle něj vyjednat příslib, že nerovnoměrnou distribuci je nutné vyřešit. Považuje to za velký úspěch. (Zdroj: ČTK)

Do konce dubna dostanou dávku vakcíny dva miliony lidí, řekl Blatný
Očkování osob s chronickým onemocněním. Očkování, umrtí po očkování, Pandemie, očkování, Očkovací průkaz je již online, Do Česka dorazily dávky AstraZeneca, rozvážet se začnou v pondělí

Do konce dubna by měly dostat alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dva miliony lidí, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Příští měsíc se očekává asi 1,34 milionu dávek od čtyř výrobců. Nejbližší termín, kdy by se děti mohly vrátit do škol, je podle Blatného 12. dubna. Konečné rozhodnutí padne příští týden, dodala hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po Velikonocích by podle Blatného mohl skončit zákaz pohybu mezi okresy. Svrčinová uvedla, že před Velikonocemi představí upravený protiepidemický systém PES.

Podle Blatného příští měsíc dodá firma Pfizer/BioNTechpřes milion dávek vakcíny. Od firmy Moderna má přijít 140.000 dávek, od AstraZeneca se očekává 200.000 dávek a asi 30.000 až 40.000 dodá firma Johnson & Johnson, jejíž vakcína je jednodávková. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře