Volební průzkum: Pavel porazí Babiše se ziskem 57,6 % hlasů, První kolo prezidentské volby vyhrál Pavel, Volby by vyhrál Pavel. Nerudová po skandálech ztrácí
Volební průzkum – První kolo prezidentských voleb by v říjnu vyhrál generál Petr Pavel s 22,5 procenta hlasů, v modelu agentury Median si udržel mírný náskok před bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) s 22 procenty. Na 15 procent si polepšila ekonomka Danuše Nerudová, v minulém modelu měla podporu deseti procent voličů. 

Petr Pavel měl v zářijovém modelu Medianu 24 procent, Andrej Babiš, který prezidentskou kandidaturu oznámil teprve před týdnem, 23,5 procenta. V případném druhém kole volby by Pavel s 59 procenty porazil Babiše, který by měl zbylých 41 procent hlasů. Přibližně čtvrtina voličů je však zatím nerozhodnutá, upozornil Median.

Na čtvrtém místě by skončil v prvním kole senátor Pavel Fischer se 7,5 procenta hlasů, pátý by byl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula se sedmi procenty. Oběma proti září podpora klesla shodně o půl procentního bodu. Snížila se také u dalších senátorů Marka Hilšera a Miroslavy Němcové (ODS), která ale kandidaturu neoznámila.

V hypotetickém druhém kole prezidentských voleb by Babiš neuspěl ani proti Nerudové, Hilšerovi a Fischerovi. V souboji se Středulou model přisuzuje jemu i Babišovi po 50 procentech. Také v těchto prezidentských duelech je ale přibližně čtvrtina potenciálních voličů nerozhodnutá.

Median model zveřejnil na svém webu.

Prezidentských voleb se v říjnu chtělo zúčastnit 64 procent z dotázaných. Dalších deset procent účast zvažovalo. Hlas by spíše neodevzdalo 6,5 procenta dotázaných, určitě nechtělo hlasovat 11,5 procenta. Osm procent nebylo své účasti rozhodnutých. V lednu 2018 dorazilo v prvním kole k urnám asi 62 procent voličů.

Median se lidí dotazoval mezi 1. a 31. říjnem, tedy ještě před zveřejněním konečného seznamu kandidátů i před oznámením Babišovy kandidatury. Víc než tisíc respondentů ve věku od 18 let dostalo na výběr z rozsáhlého seznamu lidí, kteří kandidaturu oznámili či nezamítli.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů je v úterý 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50.000 podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či deseti senátorů.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře