Sportovní aktivita Čechů s rostoucím věkem klesá
Sportovní aktivita Čechů s rostoucím věkem klesá, v generaci od 55 do 64 let se za sportovce považuje polovina lidí, ve věkové skupině 18 až 34 let jsou to více než dvě třetiny. Vyplývá to z průzkumu společnosti MultiSport Benefit ve spolupráci s agenturou NMS Market, kterého se zúčastnilo 1804 respondentů ve věku 18 až 69 let.

Necelá polovina Čechů ve věku 55 až 64 let sportuje podle průzkumu méně než jednou měsíčně. Generace starší 65 let je na tom mírně lépe, denně sportuje pět procent z nich, zatímco ve věku 55 až 64 let sportují denně tři procenta oslovených. Obecně nejaktivnější jsou podle průzkumu lidé ve věku od 18 do 34 let, 15 procent z nich sportuje alespoň jednou do týdne.

Pro dospělé do 44 let představuje největší bariéru v udržování zdravého životního stylu a pravidelného sportu nedostatek času, generaci nad 55 let nejčastěji brání zdravotní a fyzické omezení. Mladší generace častěji naráží na finanční náročnost a nedostatek vůle. “Zajistit si ve svém životě čas na sport a dodržování zdravého životního stylu je ale pro zdravé stáří klíčové v každém věku,” řekl Radocha.

Nejčastější pravidelnou formou pohybu jsou pro všechny generace procházky a výšlapy do hor. Ve věku od 65 do 69 let chodí na procházky přes polovinu oslovených, u generace mezi lety 18 a 24 je to zhruba třetina. Lidé od 55 let také častěji jezdí na kole a plavou než mladší generace. Češi od 18 do 35 let ale naopak více běhají a chodí do posilovny. To, že posilují, uvedla tři procenta lidí ve věku od 55 do 69 let, ve věku 18 až 24 let posiluje čtvrtina oslovených. Kromě procházek je sdílenou pravidelnou formou pohybu pro všechny generace také cvičení jógy a pilates, v každé generaci ji cvičí přes deset procent lidí.

Společnost MultiSport Benefit vnímá sport jako hlavní prevenci onemocnění. V tiskové zprávě upozornila, že ženy v průměru přes posledních 20 let svého života prožívají s chronickým onemocněním, u mužů je to více než 15 let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle kterého byla v loňském roce naděje dožití u žen 82,8 let, u mužů 76,9 let.

Demografka ČSÚ Michaela Němečková už dříve uvedla, že na konci století by se v Česku střední délka života mohla u mužů dostat na 89,4 roku a u žen na 92,6 roku. Za prodlužováním života je podle Němečkové hlavně snižování úmrtnosti ve vyšších věkových skupinách.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejnovější
Nejstarší Populární
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře