Babiš zaútočil na SPD a chce získat její voliče
Babiš zaútočil na SPD – Důvodem pro upozadění předsedy ANO Andreje Babiše může být podle politologů oslovených ČTK snaha zvýšit koaliční potenciál hnutí. Jako kontraproduktivní se ale může projevit oznámený plán ANO získat voliče dalšího opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Stejná snaha v prezidentské volbě totiž podle politologů znamenala, že byl Babiš nepřijatelný pro středové voliče.

Babiš také oznámil plán přebrat voliče SPD a ČSSD. Jejich předsedy kritizoval. Můžeme očekávat vyostření vztahů mezi ANO a SPD

Babiš ve středu oznámil, že po porážce ve druhém kole prezidentské volby zůstane předsedou ANO a poslancem. Hlavními tvářemi hnutí budou šéfka poslanců ANO Alena Schillerová a Karel Havlíček, který povede stínovou vládu. “Rozhodnutí, že ANO fakticky povede jakýsi triumvirát, není vlastně nijak nové, tento model se uplatňuje již poměrně dlouho,” sdělil ČTK Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Z Havlíčka a Schillerové se však zatím nedaří udělat lídry, kteří by dokázali Babiše plně nahradit. Projevilo se to i tím, že nikdo z nich nebyl kandidátem ANO na Hrad, doplnil.

Také podle Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha jde o potvrzení stávajícího stavu. “Jakési formální povystrčení paní Schillerové a pana Havlíčka není nic nového, oba z titulu svých stávajících funkcí už byli doposud vedle Babiše hlavními mediálními tvářemi,” uvedl. Babišovy cíle lze podle Justa těžko odhadovat, ohledně kandidatury v příštích sněmovních volbách může být jeho postoj dlouho nejasný jako před prezidentskou volbou.

Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity míní, že by ANO mohlo Babišovým upozaděním zvýšit svůj koaliční potenciál pro vyjednávání o budoucí vládě. “Hlavní problém pro jeho koaliční potenciál je předseda Andrej Babiš. Ten už patrně nebude kandidátem na premiéra a ani nebude aspirovat na jiný vládní post, čímž může stoupnout přijatelnost jeho strany jako potenciálního vládního partnera,” uvedl.

Může jít i o způsob, jak získat další voliče, pro které je nyní Babiš příliš kontroverzní, doplnil Kopeček. “Těžko ale říct, zda to bude mít opravdu efekt. Dost to totiž záleží na věcech, které ANO nemůže příliš ovlivnit, jako jsou vývoj ekonomiky a životní úrovně,” dodal. Posílením pozice Havlíčka a Schillerové se podle něj částečně rozdělí velká zátěž, které musel Babiš čelit tím, že vedl ANO ve veřejném a politickém prostoru.

Babiš také oznámil plán přebrat voliče SPD a ČSSD. Jejich předsedy kritizoval za postoj k prezidentské volbě, kterým podle něj dali najevo, že nehájí zájmy svých voličů. Snaha získat voliče SPD může být podle Mlejnka kontraproduktivní. “Problematičnost takového záměru v plné nahotě předvedl Andrej Babiš v prezidentské kampani. Voliče SPD určitě oslovil, ale za vysokou cenu – pro středové voliče byl pak tím spíše absolutně nepřijatelný,” uvedl.

ANO podle Mlejnka pokračuje ve své snaze maximalizovat zisk bez ohledu na případné koaliční partnery. “Zejména po volbách se to může hnutí ANO vymstít, poněvadž pak může opět zůstat trčet jako opoziční kůl v plotě. Jako kůl možná o něco tlustší než minule, ale každopádně bez vlivu na exekutivu,” řekl Mlejnek.

Podle Justa útoky na SPD a ČSSD navazují na skutečnost, že ANO interpretuje druhé kolo prezidentských voleb jako svůj úspěch. “Tedy že teď mají potenciál necelých 2,5 milionu voličů. Ono to ale tak samozřejmě není, protože takto jednoduše a mechanicky s tím pracovat nelze,” uvedl. Očekává, že předseda SPD Tomio Okamura si snahu o odlákání voličů určitě nenechá líbit. “Můžeme očekávat vyostření vztahů mezi ANO a SPD,” uvedl.

V případě ČSSD je podle Justa situace o něco těžší v tom, že po vypadnutí ze Sněmovny nejsou sociální demokraté tolik slyšet. “Andrej Babiš má tedy výhodu, že on díky intenzivní medializaci své osoby bude mít více prostoru voliče ČSSD oslovovat. U SPD mu bude mediálně sekundovat Okamura, tam bych tomu dával menší šanci,” uvedl.

Zdroj: ČTK, foto: Tyinternety

, , , ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře