Obce získají 150 milionů korun na přípravu bytových projektů, Bartoš: Do dostupného bydlení chceme dát přes 20 miliard, Byty v rodinných domech mají méně místností, Neobydlený byt, Nájemní bydlení, dostupného bydlení, sociální bydlení,

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš: Do dostupného bydlení chceme v příštích letech dostat přes 20 miliard korun. MMR představilo projekt Bydlení pro život

Státní fond podpory investic (SFPI) spadající pod MMR spouští program Nájemní bydlení. Ten podpoří 800 miliony korun výstavbu hlavně obecních nájemních bytů. Ministr Ivan Bartoš při té příležitosti představil sérii souvisejících kroků, kterými resort plánuje zlepšit bytovou situaci v České republice. Kromě investic ze státního rozpočtu a evropských zdrojů ve výši přes 11 miliard korun, je to například zákon o podpoře v bydlení. V dubnu se dostal do vnitroresortního připomínkového řízení.

„Pokud chceme zásadně zlepšit bytovou situaci v ČR, musí být jednotlivé změny na všech úrovních systému bydlení vnitřně provázané. Nejde od sebe úplně oddělit kroky, jako jsou zákony, investice do výstavby bytů nebo podpora obcí při přípravě projektů. Stejně tak musí zároveň dojít k citlivé úpravě nájemních vztahů a spolkového a družstevního bydlení. To vše patří pod značku Bydlení pro život,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. 

Jedním z prvních kroků v rámci projektu Bydlení pro život je spuštění programu Nájemní bydlení. SFPI v něm na výstavbu nájemních bytů připravil 800 milionů korun. Větší část podpory – půl miliardy korun – je výhradně pro obce. Podpořené nájemní byty nabídnou lidem, kteří nevlastní nemovitost a zároveň na bydlení dávají příliš velkou část svých příjmů, například samoživitelkám a samoživitelům, seniorům.

Do roku 2025 půjdou ze SFPI na výstavbu bytů celkem 3 miliardy korun. V těchto týdnech resort také s Evropskou komisí dojednává dalších 8 miliard korun z Národního plánu obnovy. „Chceme zapojit také soukromé zdroje nebo mezinárodní instituce jako Evropskou investiční banku. Naší ambici je do dostupného bydlení v následujících letech poslat kontrolovaně až 20 miliard korunTéměř ve všech případech jde o návratné finanční nástroje, kombinace dotace a úvěru, takže peníze se budou do systému v průběhu let vracet,“ vysvětlil Bartoš. 

MMR při nastavení investic použije koncept dostupného bydlení, na jehož přípravě intenzivně pracuje. Podpořit může až 2 miliony lidí v České republice. Za dostupný nájem považujeme takový, který si mohou dovolit například mladí lidé a potřebné profese. To se liší v závislosti na regionu a příjmech těchto skupin, proto zvažujeme jeho nastavení jako kombinaci nákladů na výstavbu a nižšího než tržního nájmu. 

Další, neméně důležitou, součástí projektu Bydlení pro život jsou legislativní změny. Na přijetí Senátem čeká stavební zákon, který by měl zjednodušit a digitalizovat stavební řízení. Společně s MPSV jsme připravili také paragrafové znění zákona o podpoře v bydlení. Podle návrhu vzniknou v obcích s rozšířenou působností kontaktní místa, která budou lidem radit s jejich konkrétní situací, například pomohou s hledáním nového bydlení za dostupné ceny. Také mohou zprostředkovat bydlení s garancí pro majitele bytu nebo pomoc sociálního pracovníka. Kromě toho budou v oblasti mapovat bytovou situaci, což umožní například lépe nastavit investice do bydlení. Zákon má ambice pomoci až 1,4 milionu lidí. Do deseti let se díky němu může snížit počet osob v bytové nouzi o 30 % ze současných asi 154 tisíc. 

Počítáme také se vznikem poradních týmů odborníků, které budou v regionech obcím pomáhat s hledáním vhodného modelu investic do bydlení na základě jejich místních potřeb. Poradí také například s nastavením spolupráce se soukromým sektorem. „Nové byty dnes vznikají takřka výhradně ze soukromé iniciativy a peněz, protože obce nemají dost nástrojů, jak situaci s bydlením řešit. To teď měníme, vždy ale půjde o zcela dobrovolnou spolupráci samospráv a soukromých investorů,“ dodal Bartoš. 

Kromě toho pracujeme na úpravě nájemních vztahů. Debata probíhá hlavně o nežádoucím řetězení krátkodobých nájemních smluv. Současně chceme společně s Ministerstvem spravedlnosti hledat způsob, jak zjednodušit a zrychlit proces vyklizení nemovitostí a zároveň v takových případech zajistit nájemci adekvátní ochranu.

V případě družstevního a spolkového bydlení budeme usilovat o narovnání jejich postavení ve srovnání s nájemním nebo vlastnickým bydlením. Zatím v tomto ohledu pokračujeme v analýze současné situace.

Zdroj: MMR

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře