Bilance 4. brigády rychlého nasazení. Stovky vojáků na hranicích i v nemocnicích

Pět stovek vojáků na státních hranicích a další stovka v sociálních zařízeních a nemocnicích. Taková je bilance posledních deseti měsíců u jednotek 4. brigády rychlého nasazení (4. brn).

Od poloviny března do poloviny června loňského roku příslušníci brigády pomáhali policii na státních hranicích. Rozmístěni na 15 přechodech „brnkaři“ prováděli kontroly projíždějících vozidel či měřili tělesnou teplotu. „Vojáci se střídali každých deset dnů a počty nasazených se měnily podle aktuální potřeby. Vždy to byly za naši brigádu řádově stovky lidí s adekvátním množstvím nebojové techniky, konkrétně s nákladními vozidly Tatra T-810 a osobními terénními vozidly Land Rover Defender,“ vzpomíná na jarní nasazení kapitán Martin Konvalinka, toho času styčný důstojník pro Oko, jak si armáda tuto výjimečnou operaci pojmenovala.

Omezení související s vládními opatřeními proti šíření onemocnění COVID-19 pochopitelně ovlivnila všechny úkoly brigády, včetně přípravy jednotek do zahraničních operací. „Operativně se změnily všechny plány přípravy tak, aby jednotky před nasazením mimo území České republiky splnily všechny stanovené úkoly. Vojáci řádně absolvovali výcvik v plném rozsahu, všechna povinná školení, zdravotní prohlídky a další náležitosti související s vysláním do zahraniční operace. Vždy s dodržením všech Vládou České republiky nastavených regulí,“ podotýká zástupce velitele brigády plukovník gšt. Jan Štěpánek.

Pomoc nemocnicím a sociálním zařízením

Od konce července pak vojáci 4. brigády pomáhali a dosud pomáhají v sociálních a nemocničních zařízeních. V říjnu zdravotním personálem posílili několik nemocnic a od půlky listopadu další zdravotní zařízení vojáky s kurzem CLS (Combat Life Saver).

„Celkem jsme vloni měli nasazenou takřka stovku vojáků v 13 sociálních zařízeních a v 9 nemocnicích. Od prosince působí zhruba stejný počet vojáků ve dvou desítkách zařízení a nemocnicích a dále máme v terénu čtyři odběrové týmy,“ doplnila kapitánka Martina Neumannová z operačního oddělení 4. brigády rychlého nasazení.

Nejen pro tuto brigádu, ale pro celou armádu, znamenala pandemie pomyslnou „čáru přes rozpočet“. Byla zrušena většina plánovaných aktivit, včetně jednoho z nejdůležitějších cvičení 4. brigády s názvem “Strong Eagle”, na kterém se měly podílet všechny jednotky brigády společně s dalšími prvky brigádního úkolového uskupení.

„Přes to všechno jsme všechny plánované i nové úkoly splnili a dokázali, že nejsme jen bojovníky, ale umíme se adaptovat i na nezvyklé situace. Ve své podstatě je vše o kvalitním plánování a následně koordinaci a řízení. Tady v přeneseném slova smyslu jen používáme nám dobře známé algoritmy na aktivity jiného charakteru. Osobně jsem rád, že se naši vojáci osvědčili i v plnění pro ně nových úkolů, kde nejde jen o ryze vojenskou vycvičenost, ale především morální odpovědnost a společenskou sounáležitost,“ uvádí velitel brigády plukovník gšt. Josef Trojánek.

Zdroj a foto: Armáda České republiky


, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře