Vanoce rodina seniori
Vláda na svém jednání v pondělí 14. prosince schválila změnu krizového opatření, kterým byly velmi významně omezeny vycházky klientů vybraných sociálních služeb. Na základě dnešního usnesení budou od 16. prosince po dobu trvání nouzového stavu a za předem stanovených pravidel umožněny vycházky klientů domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Klienti tak budou moci sváteční dny strávit se svými blízkými.

„Kvůli pandemii a ochraně zdraví a životů jsme už před časem museli přistoupit k bolestivému kroku – omezení návštěv a vycházek. Je mi jasné, že zvláště v době svátků je jakékoliv narušení kontaktů se svými blízkými obrovským náporem na psychiku. Umožnit klientům sociálních služeb strávit Vánoce se svou rodinou je teď asi ten největší dárek, který jim můžeme dát. Proto jsme se rozhodli, že uděláme všechno pro to, aby klienti měli možnost strávit Vánoce se svými nejbližšími. Opětovné povolení vycházek se ale neobejde, bez předem daných pravidel, protože bezpečnost musí dál zůstat na prvním místě,“ vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Jaká tedy budou pravidla vycházek?

Vláda na návrh MPSV umožní od 16. prosince 2020 vycházky mimo areál zařízení klientům domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem, pokud budou dodržena následující bezpečnostní pravidla:

1. vycházka do 6 hodin bude umožněna a po návratu budou sledovány příznaky onemocnění COVID-19;

2. vycházka nad 6 hodin (popř. pokud klient přespí mimo zařízení sociálních služeb) bude možná za podmínky, že uživatel bude bezprostředně po návratu pobývat v oddělených prostorách a do 72 hodin od ukončení vycházky bude proveden první antigenní POC test, který bude zopakován za další 3-4 dny. Pobyt v oddělených prostorách bude ukončen v případě negativních výsledků obou testů;

3. uživatel sociálních služeb používá v průběhu vycházky respirátor alespoň třídy FFP2 nebo KN95.

Zdroj: statnisprava.cz

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře