Babiš sháněl o rodině Lipavského kompromitující informace
Šéfka opozičního klubu ANO Alena Schillerová dnes předala kanceláři předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) podnět ke svolání schůze k vyslovení nedůvěry vládě. Podepsalo jej 74 poslanců, z toho 56 zákonodárců ANO a 18 SPD. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Důvodem je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle opozice neřeší.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Předsedkyně Sněmovny musí schůzi svolat podle jednacího řádu neprodleně po obdržení podnětu. Schillerová předpokládá, že se tak na základě dosavadních zkušeností stane zhruba do týdne. 

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře