Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn dnešních (06.03.2021) událostí.

Babiš telefonoval s americkým ministrem zahraničí Blinkenem.
Premier Andrej Babis hnuti ANO

Český premiér Andrej Babiš a americký ministr zahraničí Antony Blinken po telefonu projednávali pandemii covidu-19 a bezpečnostní spolupráci v rámci Severoatlatnické aliance (NATO). Hovořili také o mobilních sítích 5G, informoval Babiš na Twitteru. “Mluvili jsme o důležitosti spolupráce EU a USA v boji s pandemií a s jejími hospodářskými důsledky, stejně jako o dalších současných globálních výzvách,” napsal o rozhovoru premiér. Babiš doplnil, že potvrdil závazek České republiky jako členské země NATO dále navyšovat obranný rozpočet, a projednával s Blinkenem také spolupráci na poli bezpečnosti 5G sítí. (Zdroj: ČTK)

ČR vydala do USA dva podezřelé z kyberzločinu v mnoha zemích
kyberzlocinci

Česká republika vydala počátkem března do USA k trestnímu stíhání dva lidi podezřelé z kybernetické trestné činnosti a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů byli součástí organizované skupiny pachatelů kybernetické kriminality působící v mnoha zemích. Skupinu odhalila policie ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI). Podle amerického ministerstva spravedlnosti osobami vydanými z Česka jsou 39letý Viktor Voroncov (Viktor Vorontsov) a 40letá Zlata Hanská Mužuková (Zlata Hanska Muzhuk). Ministerstvo spravedlnosti USA ocenilo spolupráci s NCOZ při shromažďování informací a důkazů. (Zdroj: ČTK)

Klausovi skončila karanténa kvůli koronaviru, léčil se doma
Vaclav Klaus koronavirus karantena

Bývalému prezidentovi Václavu Klausovi v pátek skončila povinná karanténa kvůli jeho nákaze koronavirem. ČTK to dnes oznámil mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka. Kromě vyšetření v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se podle něho Klaus léčil doma běžně dostupnými medikamenty. Devětasedmdesátiletý exprezident, který patří k odpůrcům nošení roušek a odmítl se nechat proti koronaviru očkovat, byl pozitivně testován na koronavirus 23. února. “Klaus absolvoval celou svoji léčbu v domácím prostředí, bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných medikamentů,” uvedl Macinka. (Zdroj: ČTK)

Desítky otužilců z ČR se o víkendu vykoupou v přírodě
otuzilci

Desítky otužilců z různých koutů republiky se o víkendu budou koupat v řekách, rybnících a přehradách. Akce s názvem Covide, nezlob mě, kterou pořádá Turistický spolek Lipenska, začala dnes ráno a skončí v neděli v 17:00. Při otužování se každý vyfotografuje a zaregistruje na web, který bude otužilce sčítat. ČTK to řekl za pořádající Turistický spolek Lipenska Jiří Mánek. Původně se měla akce uskutečnit pouze v okolí lipenské přehrady a zúčastnit se jí chtěly stovky lidí. Vzhledem k opatřením kvůli koronaviru však museli organizátoři parametry změnit a rozhodli se pro celorepublikové hromadné otužování. (Zdroj: ČTK)

Zemřel exministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Holáň
Zemrel Vilem Holan

Ve věku 82 let zemřel v pátek večer bývalý ministr obrany a někdejší místopředseda KDU-ČSL Vilém Holáň. ČTK to dnes řekla mluvčí lidovců Kateřina Procházková s odvoláním na Holáňovy blízké. Holáň byl diplomatem a českým i evropským poslancem. Ministerstvo obrany vedl v letech 1994 až 1996. Holáň v čele ministerstva obrany nahradil svého stranického kolegu Antonína Baudyše, který musel rezignovat. Po dvou letech ho nahradil další lidovec Miloslav Výborný. Poslední rozloučení s Holáněm se uskuteční příští sobotu v Ostravě-Svinově, (Zdroj: ČTK)

Kvitová vyhrála turnaj v Dauhá
Petra Kvitova tenis

Tenistka Petra Kvitová podruhé v kariéře vyhrála turnaj v Dauhá. V dnešním finále si třicetiletá česká hráčka poradila 6:2 a 6:1 s Garbiňe Muguruzaovou ze Španělska, kterou v utkání o titul porazila i při prvním triumfu v Kataru v roce 2018. Připsala si už 28. titul v kariéře, čímž překonala bilanci Hany Mandlíkové. Z českých rodaček je před ní jen Martina Navrátilová s nedostižnými 167 tituly. Turnaj WTA vyhrála Kvitová poprvé od předloňského triumfu ve Stuttgartu. Další může přidat příští týden. Opět z pozice turnajové čtyřky bude hrát v Dubaji. “Jedu tam, o tom žádná. Pojedu kamkoli! Tohle je další krok, pak jednoznačně Miami a rozhodně tam budu mít Wimbledon,” řekla Kvitová. (Zdroj: ČTK)

Informování vlády o očkování je dle praktiků nedostatečné
Očkovací průkaz je již online, Do Česka dorazily dávky AstraZeneca, rozvážet se začnou v pondělí

Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent praktických lékařů. Čtyřiasedmdesát procent z nich rovněž uvádí, že nemá dostatek informací o vakcinaci ani z pohledu výkonu své práce. Postrádají zejména podrobný popis vakcinačního plánu a údaje o silných a slabých stránkách vakcín používaných v ČR. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK a sociologická společnost Focus v rámci projektu Covid-19 infodemie, podpořeného Technologickou agenturu ČR. Samotným lékařům pak chybí v souvislosti s očkováním proti koronaviru zejména podrobný popis vakcinačního plánu. Uvedlo to 90 procent dotázaných. Dvě třetiny lékařů postrádají podrobný popis silných a slabých stránek aplikovaných vakcín a 38 procentům informace o podmínkách jejich skladování. Třetina praktiků postrádá jiné informace, které považujete za důležité. Z toho desetina zmínila absenci časového plánu očkování a osm procent informace o organizaci dodávek vakcín. Podle poloviny lékařů by přitom ochotu lidí nechat se proti koronaviru očkovat podpořilo pravdivé informování o něm a vysvětlování. (Zdroj: ČTK)

Jan Hamáček: Velikonoce nebudou normální. Dostávám výhružky
Jan Hamacek CSSD ministr vnitra

Současná opatření se i v případě příznivého vývoje budou uvolňovat pomalu. Jako první by padlo plošné omezení pohybu lidí, řekl v rozhovoru pro Právo vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Také letošní Velikonoce budou podle něj poznamenány protiepidemickými opatřeními. Hamáček se vyslovil proti použití ruské a čínské vakcíny, pokud nebudou schváleny v EU. Přiznal, že i on dostává výhrůžky. “Kdykoli si otevřu e-mail, najdu tam nedobře míněnou radu, jak bych měl být sprovozen ze světa. Jsou to různá přání, abych umřel, chcípnul, prostě je to hnus.” uvedl Hamáček (Zdroj: Novinky.cz)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře