Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 7.4. 2021

Děti zdravotníků či učitelů budou moci do MŠ a ZŠ každý den
Základní školy

Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení docházky na předškoláky ani týdenní střídání výuky na prvním stupni ve škole a doma. V týdnu, kdy by měli mít žáci výuku na dálku, budou moci být celý den ve školní družině. Do školky budou moci děti těchto pracovníků i ve věku od dvou do pěti let. Vyplývá to z manuálu, který dnes ministerstvo školství rozeslalo do škol.

Od pondělí se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni bude takzvaná rotační výuka, kdy se děti budou po týdnu střídat v učení na dálku a ve škole. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii covidu-19 od 1. března zavřené. Výjimkou jsou školy určené pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jejichž vyčlenění ale vláda po skončení nouzového stavu v neděli už nebude moct prodloužit. Potřebné zajištění péče o děti vybraných profesí tak, aby rodiče mohli chodit do práce, umožní mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. (Zdroj: ČTK)

Vědci a DPP začali v Praze zkoumat přítomnost covidu v prostředcích MHD
DPP Praha, Aktuální opatření proti šíření nákazy novým typem koronaviru, které se týkají dopravy

Odborníci z Fyzikálního ústavu Akademie věd dnes spolu s pražským dopravním podnikem (DPP) zahájili odběr vzorků na zjištění covidu-19 v prostředcích MHD. První odběr pomocí speciálních biosenzorů a systémů na odběr vzduchu se uskutečnil v tramvajích na smyčce Březiněveská v Kobylisích. V dubnu odeberou odborníci z autobusů, tramvají, vlakových souprav i ve stanicích metra přibližně 500 vzorků z povrchů i ze vzduchu uvnitř dopravních prostředků. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík a zástupci akademie.

DPP v boji proti covidu v uplynulém roce zintenzivnil úklid vozů, které například čistí ozónem či dezinfikuje. V pražské MHD také platí upravené jízdní řády, lidé musí mít respirátory nebo nanoroušky a zakázaný je u tramvají a autobusů nástup prvními dveřmi. (Zdroj: ČTK)

Lídři KSČM a ANO budou jednat o pokračování tolerance menšinové vlády
Vojtěch Filip, KSČM,

Lídři vládního hnutí ANO a KSČM, která podporuje menšinový kabinet ve Sněmovně, se dnes v sejdou ve Strakově akademii k jednání o další toleranci. Drtivá většina z širokého vedení KSČM se během velikonočního hlasování vyslovila proti pokračování spolupráce v posledních měsících před sněmovními volbami. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa hnutí ANO ví o podmínkách další tolerance a výsledek dohodovacího jednání bude záviset na postoji lídrů vládního hnutí.

Komunisté hnutí ANO vyčítají rozhodnutí vlády vrátit do rozpočtu armády pět miliard korun, o které na nátlak KSČM spolu s dalšími pěti miliardami zkrátila vláda rozpočet armády při schvalování státního rozpočtu. Kritizují také kroky vlády v případě projektu dostavby jaderné elektrárny Dukovany. (Zdroj: ČTK)

Dohodovací řízení ANO a KSČM bude pokračovat, komunisté dostali materiál k bance
KSCM

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš předal dnes lídrům KSČM návrh na vznik komerční banky v rukou státu, jak komunisté podporující menšinový kabinet chtěli. Dohodovací řízení o toleranci menšinové vlády na týden přerušili. Předseda vlády podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa a předsedy sněmovního klubu ANO Jaroslava Faltýnka na schůzce také uvedl, že pověřil ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), aby vstoupil do jednání o spojení Vojenské zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Lídři ANO a KSČM se podle Faltýnka shodli na tom, že vláda plní 60 procent závazků obsažených v toleranční dohodě, 40 procent ne. Filip označil poměr za realistický, byť míní, že požadavky měly být plněny rychleji. Chce, aby dohodovací řízení skončilo do příští soboty, kdy se sejde Ústřední výbor KSČM. Uvedl ale, že široké vedení se k věci vyjadřovat zřejmě nebude. V úterý skončilo hlasování členů ÚV, v němž se drtivá většina vyjádřila pro ukončení tolerance kabinetu ANO a ČSSD. (Zdroj: ČTK)

Valachová: ANO tvoří účelové koalice bez ČSSD, která fakticky nevládne
Valachová ČSSD,

Hnutí ANO vytváří podle kandidátky na předsedkyni ČSSD Kateřiny Valachové ve Sněmovně účelové koalice s ODS, KSČM či SPD a vliv sociální demokracie na dění v kabinetu je malý. Pokud se to nezmění, ministři ČSSD budou do voleb ve vládě pouze “dožívat”, což nemá smysl, řekla ČTK Valachová v rozhovoru před sjezdem. Delegáty při on-line jednání nechce přesvědčovat abstraktními vizemi, ale nabídkou tvrdé práce.

ČSSD je podle Valachové fyzicky ve vládě, ale nevládne. “ANO vytváří účelové koalice někdy s ODS a komunisty, jindy s komunisty a SPD, ale náš vliv na dění ve vládě je poslední rok, nebo spíše od loňského léta, velmi malý,” řekla ČTK poslankyně a bývalá ministryně školství. Pokud se to nezmění, setrvání v ministerských křeslech by pro sociální demokraty znamenalo jen dožívání ve funkcích. “To nemá smysl. Jsme ve vládě, abychom vládli,” dodala. (Zdroj: ČTK)

Hamáček před sjezdem ČSSD: Blízcí jsou mi lidé typu Maláčové a Běhounka
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér Jan Hamáček nechce před sjezdem ČSSD, kde bude v pátek a sobotu obhajovat funkci předsedy strany, vzkazovat, koho by si přál ve svém týmu ve vedení sociální demokracie. ČTK řekl, že jsou mu blízcí lidé typu nynější místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce Jany Maláčové a poslance a bývalého hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka.

Téměř tři stovky delegátů chce Hamáček přesvědčit o tom, že pro ČSSD nemá smysl se posunovat ke středu politického spektra, k Pirátům či TOP 09. “ČSSD je a má být levicovou stranou, která hájí zájmy zaměstnanců, rodin s dětmi a důchodců, která hájí silný stát a kvalitní veřejné služby,” sdělil ČTK.

Předseda ÚOHS potvrdil pokutu půl miliardy za tendr na vrtulníky pro armádu
Armadni vrtulniky pokuta

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokutu 550 milionů korun pro ministerstvo obrany za tendr na armádní vrtulníky. Ministerstvo je za 17 miliard koupilo od firmy Bell. Pokuta je pravomocná a ministerstvo ji musí zaplatit, uvedl úřad v tiskové zprávě. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

Podle rozhodnutí úřadu se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. (Zdroj: ČTK)

Odměna pro exekutora za vyklizení Kliniky nebyla podle ÚS spravedlivá
KLINIKA

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozhodnutí o odměně pro exekutora Iva Luhana za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Od Terezy Virtové, členky kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově, žádal Luhan více než 290.000 korun. Sumu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. Bylo to v rozporu s principem elementární spravedlnosti, konstatoval ÚS. Člen Kliniky Jakub Ort ČTK řekl, že kolektiv rozhodnutí vítá a že exekuce jsou v České republice systémový problém.

“Argumentace v odůvodnění napadeného příkazu, kterou použil soudní exekutor a následně převzal i exekuční soud, je z ústavněprávního hlediska v příkrém rozporu nejen s judikaturou ÚS, relevantní komentářovou literaturou a standardními metodami interpretace práva, ale také s obecným principem elementární spravedlnosti, která musí být přítomna v každém procesu, ve kterém se interpretuje a aplikuje právo,” stojí v nálezu, který je dostupný na webu ÚS. Připravoval jej soudce zpravodaj Tomáš Lichovník. (Zdroj: ČTK)

Babiš: S Plagou v něčem nesouhlasím, ale nechtěl jsem ho odvolat
Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes potvrdil, že s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) v některých krocích nesouhlasí, uvedl ale současně, že ho nechtěl odvolat. O odvolání ministra v úterý spekulovala média, Plagy se poté zastali rektoři i další zástupci vysokých škol a řada neziskových a profesních organizací ve školství. Ocenili ho jako dobrého ministra a upozornili, že jeho výměna by v současné krizi byla nezodpovědná.

“Je pravda, že máme na některé věci jiné názory. A nejsem sám. Chápu, že má za prioritu vzdělávání našich dětí,” uvedl Babiš a připomněl úterní spor s Plagou o to, zda mají do mateřských škol v prvním rozvolnění nastoupit všechny děti, nebo pouze předškoláci. Premiér dodal, že komunikuje i s dalšími zainteresovanými stranami ve školství, třeba s matkami, které potřebují být v zaměstnání. “Spekulace se nenaplnily, protože to tak nebylo,” řekl Babiš při tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví, kam uvedl nového ministra Petra Arenbergera. (Zdroj: ČTK)

Poslanci schválili nová pravidla sněmovních voleb
volby, politické strany, koalice

Sněmovna schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který opět zvýhodňuje úspěšnější strany, ale mírněji než dosud. Mandáty se budou přidělovat automaticky bez možnosti povolebního zásahu stran. Volebním koalicím bude stačit pro vstup do dolní komory méně hlasů než v minulosti. Změny, na nichž se poslanecké frakce většinově předem shodly, nyní posoudí Senát. Sněmovna s ním úpravy předem projednávala.

Novela volebního zákona musí být přijata kvůli verdiktu Ústavního soudu, který před dvěma měsíci zrušil dosavadní způsob přidělování mandátů jako nespravedlivý pro malé strany a zvýhodňující velké. Bez náhrady tohoto přepočtu hlasů na mandáty nebude možné plně realizovat sněmovní volby, které se budou konat 8. a 9. října.

Pokud by nový model platil už při minulých sněmovních volbách v roce 2017, hnutí ANO by podle propočtu ČTK i výpočtu Pirátů získalo 69 místo 78 poslanců. ODS by místo 25 měla 24 poslanců stejně jako Piráti, kteří by si o dva mandáty polepšili. SPD, KSČM a KDU-ČSL by měly jednoho poslance víc, tedy 23, 16 a 11. ČSSD by zůstalo 15 poslanců. TOP 09 a STAN by získaly po devíti poslancích, přičemž TOP 09 by měla o dva a Starostové o tři mandáty víc. (Zdroj: ČTK)

Babiš: Za odvoláním Blatného není vakcína Sputnik V, ČR počká na stanovisko EMA
Andrej Babiš, ANO,

Důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ruská vakcína proti covidu-19 Sputnik V. Česko v jejím případě počká na stanovisko unijní Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), řekl Babiš novinářům poté, co dnes do funkce uvedl Blatného nástupce Petra Arenbergera (za ANO), který připouští klinické testování Sputniku.

Arenberger řekl, že chce do ČR dostat hlavně registrované vakcíny. O Sputnik V a jiné neschválené preparáty by se stát mohl zajímat při klinickém testování. “Pokud bude nějaká příležitost v nějakém horizontu typu klinického zkoušení léků, zase standardní postup, který je respektován evropskými úřady, tak se o to určitě budeme zajímat. Ale to je ještě předčasné,” uvedl. Teoretická možnost tu ale je, doplnil. (Zdroj: ČTK)

Piráti se snaží oslovit starší generaci projektem Senioři na palubě
Pirati

Piráti se snaží oslovit starší generaci. Pomoci k tomu má projekt s názvem Senioři na palubě. Zapojit má lidi důchodového věku do akcí v regionech, boje proti dezinformacím i přípravy volebního programu. Projekt na tiskové konferenci představila místopředsedkyně Pirátské strany Olga Richterová. Podle volebních průzkumů Piráti oslovují hlavně mladé voliče. S přibývajícím věkem podpora klesá.

“Hlavním smyslem je mezigenerační spolupráce a přiblížení programové nabídky všem včetně starších,” uvedla místopředsedkyně strany Olga Richterová. (Zdroj: ČTK)

Koalice SPOLU: Blatný měl pevný postoj vůči vakcíně Sputnik V, mohlo ho to stát místo
SPOLU, ODS, KDU-ČSL, TOP 09. koalice

Způsob odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ukazuje, v jakém rozkladu se současná vláda nachází. Ve vyjádření zaslaném ČTK to uvedl předseda ODS Petr Fiala. Změna má podle něj zakrýt neschopnost kabinetu a selhání politiky premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka ocenil Blatného snahu komunikovat s opozicí. Zástupci KSČM na tiskové konferenci ve Sněmovně kritizovali Blatného předpojatost vůči některým vakcínám proti covidu-19 Sputnik V. Blatného nahradil ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

“K ministru Blatnému jsem měl řadu výhrad, pokud jsou ale důvodem jeho odvolání jeho výhrady k vakcinaci Sputnikem V, je to skandální,” poznamenal Fiala. Nový ministr bude mít podle něj jen krátkou dobu na uplatnění své koncepce, pokud nějakou má. “Zdravotnictví je klíčový resort, změna má zakrýt neschopnost vlády a selhání Babišovy politiky. Premiér se neskryje za personální rošády, toto je jeho odpovědnost,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Nárůst počtu nakažených koronavirem byl nejnižší za pracovní den od poloviny prosince
Čeští vědci u přelomového objevu protilátky na koronavirus, boj proti koronaviru

V úterý v Česku přibylo 5522 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 3100 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst ve všední den od 14. prosince. Od začátku epidemie loni v březnu testy prokázaly nový koronavirus ve zhruba 1,56 milionu případů. Počet úmrtí k úterý stoupl na 27.329. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zjednodušené reprodukční číslo v úterý kleslo pod 0,67. Je to nejnižší hodnota od začátku října, kdy tento údaj začalo ministerstvo zdravotnictví zveřejňovat jako součást protiepidemického systému PES. Pod 1,0 se reprodukční číslo v Česku drží 30. den v řadě. Zatím nejvyšší hodnotu mělo loni 9. října, kdy bylo vyšší než 1,75. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře