Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze dne 9.4. 2021

Hamáček obhájil funkci předsedy ČSSD, na sjezdu uspěl v prvním kole
Jan Hamáček čssd, Petříček čssd,

Vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy vládní ČSSD. V prvním kole on-line hlasování dnešního sjezdu porazil díky 140 hlasům z 270 vyzyvatele ministra zahraničí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou. Hamáček po zvolení řekl, že sociální demokraty čeká před sněmovními volbami šest měsíců tvrdé práce. Slíbil, že se strana pod ním udrží ve Sněmovně.

Hamáček v prvním kole získal podporu 140 delegátů, Petříček obdržel 95 hlasů a Valachová 23. Všechny kandidáty odmítlo 12 účastníků sjezdu s právem hlasovat. “Jsem připraven udělat maximum a pracovat na sto procent. Věřím, že to vidíme stejně. Pojďme do toho, zvládneme to. Slíbil jsem, že sociální demokracii do Sněmovny dovedu, a na tom trvám,” řekl Hamáček. (Zdroj: ČTK)

Babiš se těší na další spolupráci s Hamáčkem, opozice vidí konec ČSSD
Andrej Babiš

 Premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval Janu Hamáčkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD. ČTK napsal, že čekal, že vicepremiér jeho kabinetu funkci obhájí. “Těším se na další spolupráci,” uvedl. O přínosech a ztrátách, které plynou ze spolupráce s hnutím ANO pro sociální demokracii, polemizovali během celodenní diskuse delegáti sjezdu. 

“Znovuzvolenému předsedovi Janu Hamáčkovi gratuluji – straně kondoluji,” uvedl bývalý předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle kritiků spolupráce ČSSD a ANO ubírá vládní angažmá sociálním demokratům hlasy. Senátor Petr Vícha označil vstup ČSSD do Babišovy vlády před třemi lety za sebevraždu skokem z 15. patra, přičemž nyní letí kolem třetího. (Zdroj: ČTK)

Vyjednávači KSČM mají podle širšího vedení odstoupit od toleranční dohody
Vojtěch Filip, KSČM,

Širší vedení komunistů vyzvalo tým vyjednávačů v čele s předsedou Vojtěchem Filipem, aby dodržel usnesení Ústředního výboru KSČM o odstoupení od dohody, na jejímž základě komunisté podporují menšinovou vládu ANO a ČSSD ve Sněmovně. Materiál o vzniku banky v rukou státu, který Filip ve středu dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO), není podle komunistů dostatečně rozpracován. “Vidíme to tak, že na tom vláda měla pracovat podstatně dříve, bereme to jako zanedbání vztahů,” řekl ČTK první místopředseda Petr Šimůnek.

Filip stranické kolegy informoval o tom, že dohodovací řízení s lídry ANO bude pokračovat ve středu. O výsledku jednání podá zprávu na zasedání Ústředního výboru v sobotu 17. dubna. (Zdroj: ČTK)

Pozitivní trend pokračuje, kvůli mutaci neotevřou školy na Děčínsku
školy, covid, babiš,

Pozitivní trend vývoje epidemie covidu-19 v Česku podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dál pokračuje. Snižují se podle něj všechny ukazatele, jako jsou počty nových případů, relativní pozitivita testů nebo počet nových pacientů v nemocnicích. Podotkl ale, že jsou ještě významné mezikrajové rozdíly. Nejhorší situace je na Děčínsku, ministerstvo zdravotnictví tak schválilo, že se tam školy v pondělí spolu s ostatními v zemi neotevřou. Navíc se tam podle ministra objevily dva případy brazilské mutace.

Ministr dnes potvrdil, že v celém Česku budou od pondělka povoleny veškeré sportovní aktivity venku v maximálně dvacetičlenných skupinách, vnitřní sportoviště ale zůstanou pro amatéry uzavřena. Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali téměř 59.000 dávek vakcíny proti covidu, což je nejvíc od začátku očkování. (Zdroj: ČTK)

Využívání covidpasů pro vstup do zařízení v ČR je podle ÚOOÚ riskantní
covidpas

Využívání tzv. covidpasů pro vstup do zařízení v Česku je podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) velmi riskantní. Stát by musel vést evidenci zdravotních údajů milionů lidí, ale zákony nyní podle úřadu neřeší rozsah zpracování ani dobu uchovávání dat o očkování či testování. Vyplývá to z stanoviska na webu ÚOOÚ, na které upozornil server Česká justice. Očkovací pasy, neboli digitální zelené certifikáty, chce do začátku letní turistické sezony zavést Evropská unie, aby usnadnila v době pandemie nemoci covid-19 cestování mezi jednotlivými státy.

Některé země včetně Česka zvažují využití pasů dokládajících, že byl člověk očkován proti covidu-19, byl na nemoc testován, nebo ji prodělal, i jako povolení ke vstupu do restaurací, kin či na různé akce. Podle ÚOOÚ je ale takový postup problematický. “Nelze v širokém měřítku zavádět jakákoliv opatření či výhody, pokud nebude zároveň široce dostupná možnost, získat požadované potvrzení či srovnatelnou alternativu, a to pro celou společnost. V opačném případě by se mohlo jednat o zásadní odepření ochrany práv a neúměrné omezování práv některých osob,” píše úřad ve stanovisku.” (Zdroj: ČTK)

Na “psa” zapomeňte, připravujeme nová pravidla, řekl Arenberger
PES

Ministerstvo zdravotnictví bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) připravovat nová pravidla pro zmírňování opatření proti šíření covidu-19 místo dosavadního protiepidemického systému nazývaného PES. První varianta by podle něj měla být hotová zhruba za dva týdny. Nepůjde podle něj o tabulku, ale spíš o “balíčky k rozvolňování”. Příští týden se očkování otevře pro další chroniky a lidi nad 65 let.

“Na ‘psa’ zapomeňte,” řekl dnes novinářům ministr. Podle něj ministerstvo půjde trochu jiným směrem a připraví ve spolupráci s epidemiology, průmyslem a dalšími skupinami vlastní pravidla. “Máme na to následujících 14 dnů,” dodal. (Zdroj: ČTK)

Ústav dal soudu další dokument o údajné spolupráci Babiše s StB
Andrej Babiš, ANO,

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) předložil soudu jako další dokument k údajné spolupráci českého premiéra Andreje Babiše (ANO) s komunistickou Státní bezpečností (StB) nově nalezenou kartu agenta. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Babiš dnes spolupráci s tajnou policií totalitního režimu opět popřel. Řekl, že StB vedla v evidenci lidi bez jejich vědomí. Podle serveru se Babišův advokát k novému důkazu zatím soudu nevyjádřil.

ÚPN, který na Slovensku spravuje dokumenty po StB, objevil v archivu na konci loňského roku statistickou kartu StB s Babišovými údaji. Karta s razítkem “agent” obsahuje už dříve v souvislosti s Babišem zmiňované krycí jméno “Bureš” i jména řídících příslušníků StB. “Údaje korelují s údaji v registračním protokolu, kde se v chronologickém pořadí evidovaly všechny typy svazků StB, a s údaji ze svazku tajného spolupracovníka,” řekl serveru ředitel kanceláře ÚPN Jerguš Sivoš. (Zdroj: ČTK)

Policisté rozkryli mezinárodní síť obchodníků s hormonálními látkami
Anabolické steroidy

Čeští policisté spolu se zahraničními kolegy rozkryli rozsáhlou mezinárodní síť obchodníků se zakázanými látkami s hormonálním účinkem. Skupina podle kriminalistů organizovala dovoz účinných látek, ze kterých hormonální látky vyráběla a následně je distribuovala zejména ve sportovních zařízeních v různých zemích. V České republice bylo obviněno šest lidí, na Slovensku pak 18 lidí. Další osoby byly obviněny například v Německu, Švédsku nebo v Nizozemsku. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Obviněným hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. Frydrych zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohli být obviněni další lidé. (Zdroj: ČTK)

Vakcínu proti covidu ve čtvrtek dostalo 58.928 lidí, dosud nejvíce za den
očkování,

Zdravotníci v Česku ve čtvrtek aplikovali 58.928 dávek vakcíny proti covidu. Je to nejvíc od prosincového začátku očkování. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v polovině března řekl, že cílem po Velikonocích je očkovat 100.000 lidí denně. Alespoň jednu dávku vakcíny dosud dostalo 1,971.079 lidí, oběma potřebnými dávkami je očkováno 663.000 lidí.

Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou dostatečné pro to, aby se očkovalo 100.000 lidí denně, málo je ale vakcíny. Nyní se v ČR očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Ve druhé polovině dubna by měly dorazit také první dodávky od firmy Johnson & Johnson, které stačí na rozdíl od látek ostatních výrobců podat jen jednu dávku. (Zdroj: ČTK)

Arenberger o víkendu rozhodne, zda nevrátit shromažďování lidí na dva
Petr Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí třeba na venkovních sportovištích zpátky na dva. Od pondělí má začít platit, že se může setkat až 20 lidí venku a deset uvnitř, což se Arenbergerovi nelíbí. Řekl to dnes vpodvečer České televizi. 

Stanovisko vzniklo v první polovině tohoto týdne a neměl možnost ho ovlivnit. Nyní bude záležet na rozhodnutí právníků. Pokud by se opatření měnilo, sdělil by to ministr v sobotu odpoledne. Podle pandemického zákona pak rozhodnutí musí do 48 hodin schválit vláda. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře