Charita posílá první finanční pomoc do obcí zasažených tornádem

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. Několik obcí tam zasáhlo tornádo. Potvrzeno je zatím pět mrtvých. „Aktuálně je pět zemřelých, nepohřešujeme nikoho,“ řekla pro Seznam Zprávy v pátek před polednem mluvčí hejtmana Jihomoravského kraje Alena Knotková.

Souhrn událostí:

Po čtvrteční bouřce na jihu Moravy zemřelo minimálně pět lidí

Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České televizi to dnes ráno řekla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová. Dosud byly informace o jednom zemřelém, o němž v noci informoval ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se ve čtvrtek večer prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Bouře ničila domy, auta i zeleň. Bothová uvedla, že záchranáři ošetřili a do nemocnic poté převezli 63 lidí, z toho deset bylo deset těžce zraněných. “Tři pacienty se nám nepodařilo zachránit, utrpěli smrtelná poranění,” doplnila mluvčí. (Zdroj: ČTK)

Ve Valticích jsou škody prakticky na všech domech i památkách, Lednice vyvázla

Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na majetku, rozbité jsou střechy, okna, auta, řekl ČTK starosta Pavel Trojan. Škody jsou podle něj také na všech budovách ve správě města, včetně památkově chráněných. Kroupy jako míčky “bombardovaly” také areál zámku. Sousední Lednici se při tom nejhorší škody vyhnuly, spíše se připravuje na pomoc okolním obcím, uvedl tamní starosta Libor Kabát

“Každá nemovitost ve správě města je nějak poškozená. Není tady jediný občan, který by mi řekl, že nemá žádné škody,” řekl ČTK Trojan. Na radnici krupobití zničilo historická vitrážová okna. Padaly prý kroupy jako tenisové míčky. Obnova potrvá dlouho, očekává starosta. Bude nouze o specialisty, kteří by všechny škody dokázali rychle opravit. (Zdroj: ČTK)

Pohromě při bouři na jižní Moravě neunikly ani kostely, přišly o krov i věž

Bouře s krupobitím na jižní Moravě silně poškodila také církevní stavby. Farní kostel svatého Jakuba Staršího v Moravské Nové Vsi přišel o krov a má rozbité vitráže, v Hruškách spadla kostelní věž, řekl ČTK farář Marián Kalina. Třetí chrám ve farnosti, který stojí v Týnci, poškozený není. Spíše než na hmotné škody se farnost nyní soustředí na pomoc lidem v zasažené oblasti a koordinuje dobrovolnickou pomoc.

Kostel v Moravské Nové Vsi přišel kompletně o krov, který odnesl vítr. Klenba zůstala, musí ji však prohlédnout statik. Dovnitř tak zatím nikdo nesmí, řekl Kalina. Do kostela z 18. století při bouřkách zateklo, farář zatím neví, v jakém stavu jsou obrazy, oltář a další vybavení. Hlavní oltář je z roku 1780. (Zdroj: ČTK)

Agromoravia v Moravské Nové Vsi je zcela zničené, vinohrady u Lužic zmizely

Čtvrteční tornádo na Hodonínsku poškodilo kromě obydlí a vesnic také vinohrady a zemědělské podniky. Vinohrady v okolí Lužic jsou naprosto zdevastované, uvedl prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Provoz Agromoravia v Moravské Nové Vsi je prakticky zničený, řekl ČTK ředitel firmy Vladimír Mazuch.

“V podstatě je u nás škoda stoprocentní. Veškeré zemědělské stroje jsou zničené, dva kombajny, osm traktorů. Jako jediní v republice jsme zpracovávali sladkou kukuřici, ale celá zpracovna je zničená, neuděláme vůbec nic,” poznamenal Mazuch. V Agromoravia měli ve čtvrtek na výkrm 430 býků, pravděpodobně 30 zvířat zahynulo pod sutinami, zbylé si majitel odváží. A škody vznikly i na plodinách, přestože o nich zatím vedení firmy nemá přesnou představu. (Zdroj: ČTK)

V postižených obcích se zvedla vlna solidarity, lidé si pomáhají navzájem

Ničivá bouře v Jihomoravském kraji, která za sebou zanechala zničené domy, vzbudila v lidech solidaritu. Pomáhají jeden druhému odklízet následky tragédie, dávají občerstvení zasahujícím záchranářům. V Lužicích na Hodonínsku některé domy úplně přišly o střechu, zůstaly jen krovy. Stavební suť je všude v ulicích, kde jsou i polámané stromy. V korunách stromů visí plechy z utržených střech, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová ČTK řekla, že záchranáři zatím zaznamenali tři úmrtí, přes 60 zraněných a další se stále hlásí. Podle Bothové jsou na tom lidé psychicky špatně. Policie odhaduje, že škody po bouřích budou desítky až stovky milionů, v postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů. (Zdroj: ČTK)

Škody po bouřích budou desítky až stovky milionů, odhaduje policie

Bouřky a tornádo na jižní Moravě zničily podle policie ve čtvrtek stovky domů, škoda bude odhadem desítky až stovky milionů korun. ČTK to řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Jde o hrubé odhady. V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů. Policistů je nyní podle Švába v místě asi 350. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že profesionálních hasičů je tam nyní asi 200 a pomáhá i dalších asi 500 dobrovolných hasičů.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dopoledne na twitteru uvedl, že na Hodonínsku, kde ve čtvrtek večer několik obcí zasáhlo tornádo, je nasazeno 550 hasičů, 56 lidí záchranného útvaru a 250 policistů. Na místě je podle něj i 20 vojáků s technikou, dalších 150 vojáků je připraveno nastoupit. Mluvčí policie Petra Hrůzová ČTK dopoledne řekla, že nasazeny jsou stovky policistů, včetně studentů, na místě jsou psovodi či policejní interventi. Oblast z výšky monitoruje podle ní i šest dronů. (Zdroj: ČTK)

Dunělo to jako tanky, schoval jsem se do sklepa, řekl muž z Lužic

Jako dunění tanků připadalo jednomu z obyvatel Lužic na Hodonínsku tornádo, které se obcí prohnalo ve čtvrtek večer. Starší muž ČTK řekl, že se schoval do sklepa. Bouřka mu vzala střechu, rozbila okna i stěny. Bouřka zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko, kde ničila domy i auta. Zasáhla několik obcí.

Muž bydlí v obci asi 45 let, tehdy měl nový dům. Nyní je z něj pryč střecha, vyvrácené stromy jsou opřené o zdi, okna jsou zcela rozbitá. „Když to přišlo, dunělo to jako tanky. Trochu se to zastavilo o domy před námi, ale vzalo to střechu. Schoval jsem se do sklepa,“ uvedl muž. Dodal, že manželka a další obyvatelé domu se pohybovali ve spodní části, manželka byla zraněná. Nyní muž našel azyl u dcery v nedalekých Dubňanech. „Byl tady statik a říkal, že statika je dobrá. Nemám poškozené stropy,“ řekl. (Zdroj: ČTK)

Tornádo v obci Hrušky zničilo třetinu domů,lidé tam mohou až po kontrole statika

Zřejmě nejhorší noc v životě za sebou mají někteří obyvatelé Hrušek na Břeclavsku, kde žije přibližně 1600 lidí. Čtvrteční bouřka a silný vítr, který se Hruškami prohnal, zničil zhruba třetinu obce a tamní domy bude pravděpodobně nutné zbourat. Zbyly z nich jen obvodové zdi bez oken a střech. Zničené střechy má většina domů, pouze 15 procent zůstalo bez újmy, řekl ČTK místostarosta Hrušek Marek Babisz. Místní od rána pracují na úklidu, do nejvíce postižené části se ale nedostanou, musí počkat na kontrolu statika.

“Škody zatím vůbec nedokážu odhadnout, některé nemovitosti jsou na zboření. Když vidím, jak to tady vypadá, nevím, kdy se život vrátí do normálu. Nemáme střechu na základní a mateřské škole, chybí věž kostela. Jsme zatím bez elektřiny a plynu. Nejpostiženější části prochází statik a lidé od energetiky a určují, který dům se zdemoluje, a který je v pořádku, tam postupně pouštíme občany,” poznamenává Babisz. Jak zjistila zpravodajka ČTK na místě, neustále vypadává i mobilní signál. (Zdroj: ČTK)

Statici s policisty v postižené oblasti označují páskou domy, do kterých se nesmí

Statici s policisty začali v bouřkou postižených oblastech na Hodonísku a Břeclavsku zjišťovat stav poškozených budov. Domy, které označí páskou, jsou životu nebezpečné. Policisté to dnes uvedli na twitteru.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) na twitteru opakovaně apeloval, aby na postižená místa lidé nejezdili. “Ještě jednou prosím, nejezděte na místo. Domy musí prohlédnout statici a IZS. Mnoho u nich je poškozených tak, že se budou muset demolovat. Ať se nestane další neštěstí při odklízení,” uvedl hejtman. Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se dnes večer prohnala především na Břeclavsku a Hodonínsku. Bouře ničila domy, auta i zeleň. Na místě pomáhají stovky policistů i hasičů. (Zdroj: ČTK)

Bez proudu je po bouřce na 75.000 odběratelů, nejvíce jich je na jihu Moravy

Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší situace je na jihu Moravy, kde bouře způsobila největší škody. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40.000 odběratelů. Vyplynulo to z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové pro ČTK a mluvčího společnosti EG.D ze skupiny E.ON Romana Šperňáka pro Českou televizi (ČT).

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na twitteru doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves. (Zdroj: ČTK)

Na konta sbírek na pomoc zasaženým obcím na Moravě rychle přibývají peníze

Na konto sbírky Nadace Via, která pomůže bouří zasaženým obcím na Moravě, poslali lidé do 8:00 zhruba deset milionů korun, přispělo přes 10.000 lidí. Sbírku vyhlásila například i Diecézní charita Brno. Lidé mohou posílat peníze přímo na zřízený účet, přispět je možné také posláním DMS z mobilních telefonů. Online charitativní sbírku založila i dárcovská platforma znesnáze21. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc – nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě. “Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí,” uvedl Cikrle.

Přes Diecézní charitu Brno mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87777. Na sbírku platformy znesnáze21, která umožňuje založit online charitativní sbírku v krátkém čase i fyzickým osobám, upozornil miliardář Karel Janeček na twitteru. Zatím se vybralo přes půl milionu korun. (Zdroj: ČTK)

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře