Voliči vybrali nové zastupitele a zvolili tři senátory, Statistický pohled na všechny doposud proběhlé volby
Podrobný statistický pohled na všechny doposud proběhlé volby přináší aktuální publikace ČSÚ a zpracování výsledků voleb, která je především souhrnem volebních zajímavostí a informací, jež nejsou běžně publikovány. Jedná se tak o jedinečný doplněk klasických datových výstupů Českého statistického úřadu s volebními výsledky.

Již od dob prvních svobodných voleb v roce 1990 u nás zajišťuje zpracování výsledků voleb Český statistický úřad, coby nezávislá a odborná instituce. „Kvalitní a nestranné zpracování volebních výsledků je bezesporu jedním z pilířů demokracie. Rádi bychom, aby tato publikace posloužila jako zdroj nových a užitečných informací a pomohla přispět k přehlednému a srozumitelnému pohledu na problematiku voleb v celé její šíři,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Více než 30 let zpracování voleb za účasti ČSÚ je rozděleno do celkem šestnácti kapitol.
Ty úvodní jsou věnovány úkolům ČSÚ, porovnání rychlosti zpracování jednotlivých druhů voleb či využití programového vybavení přímo volebními komisemi. Následuje přehled o volební účasti, kandidátech a těch, kteří byli zvoleni, a také informace o proměnách volebních systémů.

Další části jsou již zaměřeny na jednotlivé druhy voleb – zastupitelstva obcí a krajů, Poslaneckou sněmovnu, Senát, Evropský parlament a volbu prezidenta republiky. „Kromě souhrnných informací se čtenáři dozvědí například to, kdo je nejdéle sloužícím českým europoslancem, kdy a  kde bylo zvoleno první zastupitelstvo obce tvořené pouze ženami nebo kolik kandidátů získalo mandát díky přednostním hlasům,“ upozorňuje Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu, která má oblast voleb v gesci.

Opomenout nelze ani výsledky hlasování českých občanů v zahraničí při volbě prezidenta a volbách do Poslanecké sněmovny, celostátní referendum či specialitu let 2020 a 2021, kterou byly zvláštní způsoby hlasování aplikované kvůli pandemii onemocnění covid-19.

Zdroj: ČSÚ

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře