V ČESKÉ REPUBLICE UŽ PRO VÁS ČESKÉ ZÁKONY PLATIT NEBUDOU! BUDETE MONITOROVÁNÍ, SLEDOVÁNI A BLOKOVÁNI DLE POTŘEB NĚKOHO ZCELA JINÉHO. A „NAŠE“ REPREZENTACE SOUHLASNĚ HÝKÁ.
Nehodí se to. Nehodí se, abyste o tom věděli, abyste o tom diskutovali a nedej Bože se proti tomu třeba ohradili. To se bude raději řešit v podstatě marginální Čapí hnízdo, budete zahlcováni statistikami o tisících nakažených a očkovaných, budete zaměstnáváni neustále se měnícími pravidly a restrikcemi. Vzdáváme se různých svobod pomalu a dobrovolně. Teď se ovšem plánuje úroveň vyšší, úroveň unijní. Pokud naším Parlamentem projde, to jediné, co budete dál psát a sdílet na sociálních sítích, bude maximálně ono pověstné koťátko. O co jde? A lze s tím ještě něco dělat?
Jedná se tzv. Zákon o digitálních službách (DSA) a Zákon o digitálních trzích (DMA). Vznosný název pro cenzuru nebývalých rozměrů. Co to konkrétně znamená? „Poskytovatel nebude vázán zákony a principy platící u nás, nýbrž bude podřízen regulátorovi v té zemi EU, kde je registrován.“ Takže svoboda vašeho projevu se například na FB nebude řídit platnými zákony zde, ale v Irsku. Báječné, že? Kdo by si nepřál být sankcionován dle pravidel třeba v Ugandě.
„Česká legislativa pak nebude moci zabránit tomu, aby např. Facebook mazal a blokoval české uživatele za obsah, který je v rámci našeho právního řádu zcela v pořádku.“ Chcete se ohradit proti likvidačnímu Green Dealu? Nechcete masovou migraci zcela s naší společností nekompatibilními kulturami? Tak to máte smůlu. Tento názor zřejmě nebude povolen a z veřejného prostoru zmizí. Protože nesouhlas, který není vidět, neexistuje. Něco jako legendární mlíkař.
Pomyslnou třešničkou na cenzurním dortu je tzv. hate speech. Co to je? V podstatě cokoliv, co se momentálně nehodí do propagandistického krámu. Kdo bude určovat, za co budete trestáni a za co ještě nikoliv? Dobrá otázka. Mohou to být nátlakové neziskovky, může to být parta kolem internetových práskačů v podobě Českých elfů. (Studentíků, kteří udávají, nahlašují a blokují nežádoucí profily.) K nim se jistě přidá spousta dalších novodobých svazáků.
Každý členský stát bude mít také povinnost zřídit koordinátora digitálních služeb, který bude důvěryhodné oznamovatele nahlašující nelegální obsah vybírat. Poskytovatelé internetových platforem budou muset zavést plošné preventivní monitorování nahrávaného obsahu, tj. zavést různé nahrávací filtry, a budou mít odpovědnost za obsah nahraný uživateli.
Poláci a Maďaři se proti tomuto návrhu zcela po právu ohradili, a tuto hru na totální ztrátu suverenity v digitálním (zatím) prostředí hrát nehodlají.
A my? „Výbor Poslanecké sněmovny pro evropské záležitosti (už 17.2.2021) vzal na vědomí rámcovou pozici vlády a senátní Výbor pro záležitosti EU (už 17.3.2021) iniciativu „přivítal“. Česká republika podporuje, aby s příchodem nařízení pozbyly platnosti národní právní nástroje.“ Naše politická reprezentace nás opět hodila všanc cizímu rozhodování, cizím zájmům a ještě to před námi celkem zdařile tají. Pokud tomu chceme zabránit, je za minutu dvanáct. Další šanci mít nebudeme.
Autor: Jana Marková, soukromá podnikatelka a absolventka Filozofické fakulty Univerzity Palackého ( Veškeré informace jsou čerpány s laskavým svolením od: Společnost pro obranu svobody projevu, která toto téma podrobně zpracovala v následujících odkazech. Tato iniciativa se dlouhodobě zabývá cenzurou, omezováním svobody slovy a peticemi za její podporu. Na svém webu poskytuje přehledné informace k tématům digitální cenzury a mapuje aktuální dění v ČR i v zahraničí. V současné době jde o nejkomplexnější český zdroj informací k tématu omezování svobody projevu na sociálních sítích. )