Žalobci loni za schvalování ruské agrese obžalovali nejméně šest lidí
Státní zástupci v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině podle evidence Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) loni obžalovali nejméně šest lidí, z toho zatím v pěti případech soudy rozhodly o potrestání. ČTK to dnes řekl mluvčí státního zastupitelství Petr Malý.

Uvedl ale, že do evidence se může promítnout prodleva oproti reálnému stavu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž už loni v únoru upozornil, že veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být posuzována jako trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení.

NSZ v souvislosti se schvalováním ruské agrese na Ukrajině eviduje trestný čin kvalifikovaný podle § 405 trestního zákoníku, tedy popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, u šesti obžalob. Z toho jedna je podaná a pět lidí soudy nepravomocně potrestaly. Z nich tři soudy potrestaly ve zkráceném řízení trestním příkazem, šlo o odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na dva roky, odnětí svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na 24 měsíců a 200 hodin obecně prospěšných prací. Ve dvou případech pak zazněl nepravomocný rozsudek, a to vyhoštění na čtyři roky a peněžitý trest 45.000 korun.

“Celkem tedy podle našich informací státní zástupci obžalovali nejméně šest osob za výše uvedený trestný čin (§ 405), v některých případech ještě v souběhu s právní kvalifikací podle § 365 trestního zákoníku – schvalování trestného činu. Jde v podstatě o podobnou kvalifikaci. Ustanovení § 405 má specifičtější skutkovou podstatu,” uvedl Malý.

Upozornil, že v evidenci NSZ se ale může promítnout určitá prodleva oproti reálnému stavu. “Informace nám kolegové a kolegyně vykazují s určitým časovým odstupem,” uvedl mluvčí.

Loni koncem listopadu server iROZHLAS.cz uvedl, že ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu česká policie obvinila zatím 49 lidí a celkem eviduje 86 takových případů. Na konci prosince Česká televize informovala, že pravomocný trest obecně prospěšných prací dostal od Obvodního soudu pro Prahu 9 muž, který schvaloval ruskou agresi na Ukrajině na sociální síti. Trestním příkazem byl uznán vinným z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Rusko zaútočilo na Ukrajinu loni 24. února.

Zdroj: ČTK

, ,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře