Problém s placením energií má v ČR 1,3 milionu lidí, Půlka domácností v Česku nehlídá spotřebu energií, Statisícům Čechů zdraží od listopadu elektřina až o 50%
Poradenství, díky kterému lze výrazně ušetřit za energie, dlouhodobě a zdarma poskytují široké veřejnosti Energetická konzultační a informační střediska (EKIS). Garantuje je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a lidé se díky nim dozví víc o energetických úsporách a souvisejících dotacích.  Centra EKIS, kterých je v současné době v České republice na šedesát, nabízí od letošního roku nově služby také formou individuálních živých videohovorů.

Právě dotační poradenství je jedním z hlavních témat, o které mají Češi při energetických konzultacích zájem. V posledních letech vyřídila EKIS střediska více než 100 000 dotazů na projekty energetické účinnosti a úspor. Bezmála každý druhý dotaz se týkal zateplování budov a s tím související dotační podpory.

EKIS poradí jak s velkými projekty, jako je například zateplení činžovního domu, tak i s výběrem vhodného osvětlení do malé dílny. Klientům navíc experti pomáhají i se žádostí o dotaci. „Klíčové je vždy kritérium ekonomické výhodnosti, nikoliv návratnosti investice. Primárně proto doporučujeme ty kroky, které mají nejlepší poměr cena-efekt a jsou pro klienta ekonomicky nejvýhodnější, “říká Ivana Hlinková, jednatelka EKIS Energy Centre České Budějovice a dodává: „Nejdůležitější část projektu je příprava. Všem, kteří by rádi uspořili energie, nebo už připravují konkrétní projekt, poradíme s odbornou stránkou energetických úspor nebo dotační podpory. Pevně věřím, že on-line videohovory širokou veřejnost osloví a že naše služby vyzkouší.“

Dotace v současné době hrají na poli energetických úspor důležitou roli. Z Programu EFEKT lze v letošním roce čerpat na projekty energetických úspor v různých aktivitách až 150 milionů Kč, další dotace jsou připraveny v evropských operačních programech. Dotační podmínky fungují zároveň jako ukazatel dobře připraveného a realizovatelného projektu. „Splnění dotačních podmínek je garancí pro samotného žadatele, že projekt je v souladu s platnou legislativou a skutečné uspoří energie. To platí jak pro menší úpravy v domácnostech, tak pro rozsáhlejší úpravy kancelářských, výrobních nebo průmyslových prostor,“ říká René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.

Díky nové formě poradenství prostřednictvím videohovorů se EKIS stávají ještě dostupnější. Také jde o alternativu osobního poradenství, které je v době koronaviru velmi omezené. S EKIS odborníkem si stačí dohodnout termín konzultace, která se uskuteční prostřednictvím videohovoru prostřednictvím Skypu, Teamsů, Zoomu nebo třeba aplikace Google Meet. Během konzultace formou videohovoru může zájemce o poradenství sdílet s odborníkem obrazovku a ukázat mu tak například projektovou dokumentaci a řešit s ním konkrétní detaily jako třeba navrženou skladbu stavebního materiálu nebo způsob vytápění. To vše jednoduše z pohodlí i bezpečí domova či kanceláře. Vedle individuálního poradenství on-line zůstává je možné i nadále využívat konzultace osobní či internetovou poradnu iEKIS.

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře