Daniel Landa kritizoval ve Sněmovně postup vlády během koronakrize
Zpěvák Daniel Landa v úterý dorazil do Poslanecké sněmovny a na veřejném slyšení ostře kritizoval vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru. Na slyšení k petici nazvané Blanický manifest za svobodu 2020 za její autory uvedl, že kroky kabinetu hluboce zasahují do duševního i fyzického zdraví značného počtu obyvatel. Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) prostřednictvím videovstupu zopakoval, že vakcinace je dobrovolná. Proti některým Landovým vyjádřením se ministerský předseda ohradil.

Více o Blanickém manifestu za svobodu 2020 zde

Landa uvedl, že při jarní vlně epidemie se lidé semkli, nyní je ale vše pryč. “Kvůli papalášství, bezohlednému až nepřátelskému přístupu vlády vůči velkým skupinám občanů, posílenému katastrofickou komunikací, se tento pocit důvěry a jednoty postupně vytratil,” řekl. Opatření jsou podle Landy chaotická a je podle něho nutné vybrat jinou cestu – plošné restrikce by měly být nahrazeny ochranou rizikových skupin obyvatel. “Krize je zneužívána k neprůhledným obchodům a upevňování plíživých praktik nového virového protektorátu,” prohlásil.

Očkování Landa označil za “zpackané téma”. Musí být podle něho dobrovolné bez pobídek a nevýhod a odmítnutí nesmí být důvodem ani pro skrytou diskriminaci. “Nechceme tady dělat nějaké kategorie občanů, že ten, kdo je naočkovaný, je lepší než ten neočkovaný,” řekl k tomu Babiš. Očkovat se chce nechat podle něho 65 procent obyvatel, přičemž cílem je proočkovat aspoň 60 procent dospělých.

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že vláda je snadným terčem, když musí přijímat i nepopulární rozhodnutí. “Netvrdím, že jsme všechno udělali dobře,” poznamenal. Pokud by se nepřijímala omezení, nemocnice by podle něho nezvládaly poskytovat péči.

Landa za autory petice žádal vedle záruky naprosto dobrovolné vakcinace vznik platformy odborníků s různými názory s cílem najít bezpečnou cestu k otevření Česka. “Recepty jsou a experti, kterým je nutné dopřát sluchu, také,” míní. Babiš k tomu uvedl, že vláda se snaží komunikovat s každým a s experty může spolupracovat.

Veřejnost se slyšení nemohla kvůli protiepidemickým opatřením účastnit. Bylo přenášeno prostřednictvím internetu a lidé mohli zasílat dotazy e-mailem. V debatě vystupovali zejména poslanci SPD a ANO a nezařazený Lubomír Volný. Požadavky, které přednesl Landa, by se poslanci měli dále zabývat na příští schůzi petičního výboru.

Zdroj: ČTK, YouTube

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře