Regionální volby budou vždy v pevném říjnovém termínu

Po tom, co Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran, tak se na nové podobě musí urychleně dohodnout Sněmovna i Senát. Ministerstvo vnitra proto připravilo jeho čtyři varianty.

  • První varianta počítá se zachováním 14 volebních krajů, přičemž by se změnil pouze způsob přidělování mandátů. „Například tak, že by se počítaly z čísel za celou republiku. Tím by se stanovil počet mandátů pro politickou stranu a poté by se distribuovaly podle jednotlivých krajů,“ nastínil Hamáček.
  • Druhá varianta nemění dosavadní rozdělení země na 14 volebních krajů. Jen místo doposud používané d’Hondtovy metody, jejíž úprava vítězi voleb přidávala mandáty na úkor malých stran a znevýhodňovala kraje s malým počtem voličů, by se používala např. takzvaná Hareova kvóta. Ta je sice považována za jednu z nejjednodušších a nejproporčnějších metod, ale její nevýhodou je, že málokdy se jejím prostřednictvím rozdělí všechna křesla a zbylá se musí přerozdělit jiným způsobem.
  • Třetí variantou je možnost sloučit malé kraje pro účely voleb do větších celků, které budou podobně velké. Takto jsou v Česku třeba sloučeny kraje do regionů soudržnosti (NUTS II), do nichž směřují peníze z rozvojových fondů EU.
  • Čtvrtá předpokládá vytvoření jednoho volebního obvodu z celé republiky. Taková úprava by znamenala, že každá strana by měla jedinou kandidátku v celé zemi. Hamáček ji označil za „nejčistší“, ale pro ministerstvo vnitra nejkomplikovanější,“ podotkl šéf resortu.

Na základě politické dohody pak vnitro musí zákon sepsat a poslat do legislativního procesu.

Zdroj: Novinky.cz

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře